Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Naukowcy odkryli związek pistacji ze wzrokiem. Badanie trwało 12 tygodni
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 14.11.2024 09:09

Naukowcy odkryli związek pistacji ze wzrokiem. Badanie trwało 12 tygodni

pistacje, ochrona wzroku, luteina
Fot. Tammy Scott/TUFTS University/Canva/fpwing, Getty Images

Codzienne spożywanie pistacji może poprawić zdrowie oczu – wykazali naukowcy z Friedman School of Nutrition Science and Policy na Uniwersytecie Tufts. Ta informacja jest tym bardziej cenna, że wiąże się z ochroną wzroku u osób w średnim wieku oraz seniorów. 

Zawarta w pistacjach luteina chroni oczy przed niebieskim (widzialnym) światłem. Co więcej – ta właściwość przekłada się również na starcze choroby oczu, a dokładnie zapobieganie zwyrodnieniom plamki żółtej związanej z wiekiem, tzw. AMD (Age-related Macular Degeneration).

Niecałe 60 g pistacji

Pistacje to doskonałe źródło luteiny ksantofilowej, która wraz z zeaksantyną są głównymi składnikami pigmentu plamkowego w siatkówce oka. Oba składniki należą do karotenoidów, pełnią więc w organizmie rolę przeciwutleniaczy. Gęstość pigmentu mierzy się nieinwazyjnie i określa jako gęstość optyczną pigmentu plamki żółtej MPOD. Im wyższy wskaźnik MPOD, tym lepiej.  

Nowe badanie naukowców z Friedman School of Nutrition Science and Policy na Uniwersytecie Tufts wykazało, że wystarczy spożywać zaledwie 57 g pistacji dziennie, przez okres 12 tygodni, aby u zdrowych osób dorosłych w średnim i starszym wieku nastąpił znaczny wzrost MPOD.

MPOD to ważnym wskaźnik zdrowia oczu, który chroni siatkówkę przed uszkodzeniami i zapobiega ryzyku zwyrodnienia plamki żółtej – AMD. To główna przyczyna utraty wzroku u osób starszych. 

Fot. Canva/Nadzeya Haroshka, Getty Images
To najgorszy rodzaj sera. Skład jest fatalny, a Polacy kupują uwielbiają i kupują na potęgę Najzdrowszy owoc świata rośnie w Polsce. A my omijamy go szerokim łukiem

Codzienna dieta – ustalenia naukowców

„Nasze odkrycia wskazują, że pistacje są nie tylko odżywczą przekąską, ale mogą również zapewnić znaczące korzyści dla zdrowia oczu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ludzie się starzeją i są bardziej narażeni na upośledzenie wzroku” – mówi dr Tammy Scott, neuropsycholog badawczy i kliniczny oraz główna autorka badania. 

Badania dowiodły, że u uczestników spożywających pistacje każdego dnia, przez okres 12 tygodni, już w połowie badania, czyli po 6 tygodniach zaobserwowano znaczący wzrost MPOD. Efekt ten utrzymywał się aż do końca badań. 

Zdaniem naukowców pistacje jako jedyne orzechy stanowią mierzalne źródło luteiny, czyli silnego przeciwutleniacza, który wspiera zdrowie oczu. Co więcej, wykazano, że regularne spożywanie pistacji może zapobiegać ryzyku wystąpienia AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem).

Luteina – co o niej wiemy

Luteina to przeciwutleniacz, który poprzez filtrowanie niebieskiego światła wspiera zdrowie oczu. Luteina nie tylko działa korzystnie na narząd wzroku, ale również na funkcjonowanie mózgu. Naukowcy zauważają, że może ona odgrywać rolę w zmniejszaniu spadku funkcji poznawczych, w tym pamięci czy szybkości przetwarzania informacji.  

„Luteina przekracza barierę krew-mózg, gdzie może pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny i stan zapalny” — dodaje dr Elizabeth Johnson, współautorka badania.

Pistacje są też źródłem zdrowego tłuszczu, dzięki czemu sama luteina jest lepiej wchłaniana przez organizm.

„Dodając garść pistacji do swojej diety, możesz poprawić spożycie luteiny, która jest kluczowa dla ochrony oczu” — zauważa dr Scott. 


Źródło: PubMed, , Scott, TM i in. (2024), Spożycie pistacji zwiększa gęstość optyczną pigmentu plamki żółtej u zdrowych dorosłych: randomizowane badanie kontrolowane, The Journal of Nutrition, News Medical Life Sciences, American Pistachio Growers

Zobacz także:

Już 2 gramy dziennie mogą zrujnować nasz organizm. Polacy wciąż włączają ten składnik do diety

To musisz suplementować po 50. Nie tylko wapń - lista jest długa

Polacy kupują tę rybę w puszkach na potęgę. Eksperci alarmują, że zawiera rtęć