Zmiana dla 98 tys. emerytów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kto odzyska należne świadczenia?
Osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019, a według wyliczeń jest ich blisko 98 tys., mogą odzyskać z ZUS spore pieniądze. W związku z proponowaną nowelizacją ustawy może to być w sumie ponad 2 mld złotych.
Skąd te zmiany? To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, według którego dotychczasowe przepisy były niezgodne z prawem – a co za tym idzie – wyliczone emerytom świadczenia były za niskie. Projekt ustawy złożony do Sejmu zakłada możliwość ponownego przeliczenia emerytur i wyrównania niesprawiedliwie wypłacanych świadczeń.
Problematyczny czerwiec dla emerytur z lat 2009–2019
W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., przejście na emeryturę w czerwcu latach 2009-2019 skutkowało błędną waloryzacją świadczenia – czyli rocznym przeliczeniem, podczas gdy w pozostałych miesiącach stosowano dodatkową kwartalną waloryzację. Każdy inny miesiąc, w którym dana osoba kończyła pracę, skutkował wyższą kwotą wypłacanej emerytury. Zmian nie przyniosły nawet zmiany i nowelizacja w latach 2020-2021 , ponieważ kilka roczników wciąż było poszkodowanych.
Co zmieni wyrok Trybunału Konstytucyjnego?
Trybunał Konstytucyjny 15 listopada 2023 r., przyznał, że została naruszona zasada równości, na straży której stoi Konstytucja.
Stąd wyrok Trybunału Konstytucyjnego
nakłada na państwo obowiązek wyrównania niesprawiedliwie przeliczonych kwot składek i błędnej waloryzacji.
Według szacunków, łączna kwota zaległych świadczeń wyniesie blisko 1,6 miliarda złotych.
Co więcej, do podanej kwoty przynależą również odsetki w wysokości 531 milionów złotych. Ponowne przeliczenie emerytur ma się odbyć na korzystniejszych zasadach, które obowiązują również w pozostałych miesiącach.
Kto skorzysta z nowych przepisów?
Projekt ustawy przewiduje, że z prawa do ponownego przeliczenia emerytur i przyznania z tytułu zaległości odsetek, skorzystają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które przeszły na emeryturę w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem. Będzie to przełom dla tysięcy emerytów, którzy przez lata otrzymywali niesprawiedliwie znacznie niższe świadczenia. Projekt ustawy został skierowany do opinii sejmowego Biura Legislacyjnego oraz Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, trafił również do konsultacji społecznych. Wyniki poznamy prawdopodobnie po 27 grudnia tego roku.
Źródło: Infor
Zobacz także:
Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy
Czekasz na wizytę do lekarza ponad 60 dni? Posłowie chcą, by zapłacił za to NFZ
Do szpitala bez koneksji. Zmiana prawa od 1 stycznia 2025