Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zmiany w rejestracji do przychodni. Nie musisz już nosić w portfelu dowodu osobistego
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 11.11.2023 11:17

Zmiany w rejestracji do przychodni. Nie musisz już nosić w portfelu dowodu osobistego

None
canva

Zmieniły się zasady rejestracji zarówno w przychodniach, szpitalach, jak i urzędach. Pacjenci otrzymali zupełnie nowe możliwości. Koniecznie sprawdź, na czym polegają.


 

Rewolucja w szpitalu, przychodni i urzędzie?

Zmiana ma ułatwić rejestrację w przychodni, ale też w urzędach i bankach. Weszła w życie na mocy ustawy o aplikacji mObywatel w b.r. Dzięki niej obywatele otrzymają nowy rodzaj dokumentu tożsamości – jest to mDowód, który będzie można posługiwać się w aplikacji mObywatel. Obok paszportu i dowodu osobistego, jest trzecim dowodem tożsamość respektowanym w Polsce.


 

Ogromna zmiana w przychodniach. Lepiej wiedzieć, zanim zaczniesz się zapisywać Najnowocześniejszy mikroskop w Europie trafił do Polski. Pacjenci w tym mieście mają szczęście

Co zmieniło się wraz z wejściem nowych przepisów?

Dzięki mDowodowi od nie ma konieczności noszenia ze sobą dowodu osobistego. Jednak nie jest to też cyfrowa wersja dowodu osobistego. Można nim mimo to potwierdzić swoją obecność, tak jak tradycyjnym dowodem osobistym. Od 1 września skorzystamy z niego także w banku.

Z dowodu cyfrowego nie można korzystać podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty i podczas przekraczania granicy kraju.


 

Czy mDowód jest bezpieczny?

Zgubienie mDowodu, tak jak tradycyjnego dowodu, może przysporzyć problemów. W razie zgubienia telefonu należy jak najszybciej zgłosić się na policję i mieć ze sobą dowód tożsamości i dane identyfikujące telefon (szczególnie IMEI) – nr IMEI można znaleźć na oryginalnym pudełku, w które zapakowany był telefon. W telefonach z systemem Android można go znaleźć w ustawieniach w podkategorii ustawień „stan telefonu”.

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]

Jak Polacy oceniają szpital, gdy już z niego wyjdą? Zaskakujące wyniki sondażu
szpital
Kilka dni temu na fanpage Pacjentów zapytaliśmy o Wasze nieprzyjemne wspomnienia za szpitali. Dziękujemy za wszystkie komentarze, kilka publikujemy poniżej. Wiele bardzo poruszyło całą naszą redakcję. Tymczasem mamy wyniki ogólnopolskiego sondażu, z którego wynika, że tylko 25 proc. Polaków była przygnębiona pobytem w szpitalu. Czy rzeczywiście jest tak dobrze, a negatywne opinie to Wasze wspomnienia sprzed lat? Piszcie do nas!Ponad 90 tys. pacjentów w ponad 170 szpitalach wypełniło ankiety dotyczące tego, czy są zadowoleni ze szpitalnej opieki. Najbardziej chwalili sobie pobyt w szpitalu pacjenci szpitali województwa mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego i pomorskiego. Najgorzej o szpitalach wypowiadali się ci, którzy “leżeli” w Lubuskim i Świętokrzyskim. Celem badania jest możliwość doskonalenia opieki szpitalnej w Polsce. Aż 84 proc. pacjentów mówiło, że poleciłoby szpital, w którym leżeli innym pacjentów. Sondaż przeprowadziło Centrum Monitorowanie Jakości w Ochronie Zdrowia w ramach projektu Pasat Open. A poniżej publikujemy kilka Waszych wspomnień z pobytu w szpitalach, którymi dzieliliście się na fejsbukowym forum Pacjenci.pl 
Czytaj dalej
Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!
ozempic
Drgawki, które sprawiły, że musieli zostać hospitalizowani – taki był efekt przyjęcia podrobionego leku na odchudzanie. Ozempic w hurtowych ilościach trafił do aptek w całej Europie. Tłumaczymy, jak rozpoznać fałszywkę.Kilka osób trfiło do szpitala po zażyciu fałszywego leku na odchudzanie. Myślały, że to oryginalny Ozempic. W dodatku wstrzykiwacz z lekiem dostały od nieświadomego niczego lekarza  - pierwsze ofiary podrobionego Ozempiku w Europie. Od kilku dni Główny Inspektorat Farmacueutyczny alarmuje Polaków, żeby uważali na ten lek, bo rynek Unii Europejskiej zalały (bo chodzi o hurtowe ilości) sfałszowane leki na odchudzanie - chodzi o Ozempic. Pacjenci z drgawkami i silnym spadkiem glukozy we krwi trafili do szpitali w Austrii. Tamtejszy resort zdrowia natychmiast podał to do wiadomości publicznej, a news podchwyciły europejskie media, m.in. BBC, bo podrobiony lek dla chorych z cukrzycą jest stosowany przez wiele osób także, jako lek odchudzający. A ze względu na swoją popularność, jest także masowo podrabiany. 
Czytaj dalej