Zmiana w budżecie na 2024 r. zaowocowała dodatkowymi 1,2 mld zł na ochronę zdrowia, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia musi obejść się smakiem. Poprawka o dotacji w wysokości 7,2 mld zł została właśnie odrzucona.
Przedstawiciele samorządów medycznych wzięli udział w części sesji inauguracyjnej XX Forum Rynku Zdrowia, która została poświęcona perspektywie praktyków oraz instytucji ochrony zdrowia rok po wyborach.Głos zabrał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - Łukasz Jankowski, który porównał system ochrony zdrowia do garnka z gotującą się wodą. Głos zabrali również inni eksperci.
Jedne zawody są bardziej stresujące, inne mniej. Doskonale obrazują to dane z ostatniego spisu powszechnego w Wielkiej Brytanii, które przeanalizowali dziennikarze portalu finansowego gocompare.com. Jakie zawody stresują najbardziej, a które najmniej?Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zapytali przedstawicieli różnych zawodów o towarzyszący im poziom stresu – mieli wyznaczyć go w skali od 1 do 10, następnie wyliczono z tego średnią arytmetyczną.Wynik uwzględniał konieczność nadgodzin, średnie wynagrodzenie i odsetek pracowników, którzy zgłosili zaburzenia lękowe lub depresję spowodowaną pracą. Wnioski są bardzo zaskakujące.
Mnóstwo pacjentów skarży się na to, że czas oczekiwania na przyjazd karetki jest zbyt długi i “można w tym czasie umrzeć”. Problem ten ma rozwiązać wprowadzenie opłat za przyjazd karetki, co – zdaniem ekspertów – zniechęci do bezpodstawnych wezwań i udrożni system.
Zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa przedstawiła prokuratura lekarzowi, który zdaniem śledczych zlecał wizyty domowe u pacjentów podstawionej osobie. Do chorych jeździł ktoś zupełnie bez uprawnień. Za takie oszustwo lekarzowi grozi do 8 lat więzienia.
Nowe nakrętki, przytwierdzone do butelek, budzą wiele zastrzeżeń - wielu konsumentów twierdzi, że są niewygodne. Czy można je jednak odrywać? A co z akcjami charytatywnymi na rzecz chorych, gdzie zbierane były korki w ramach wsparcia? Czy na takie akcje można nadal oddawać nowe korki? Ministerstwo tłumaczy.
Ochrona zdrowia zagości jako jeden z nurtów tematycznych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym (European Economic Congress – EEC), który odbędzie się w terminie 7-9 maja br. w Katowicach. Grono uznanych specjalistów świata medycyny, farmacji i przemysłu medycznego spotka się podczas paneli poświęconych ochronie zdrowia, aby rozmawiać o najważniejszych tematach dotyczących branży.
W dniach 7-9 maja 2024 roku odbędzie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC). Przedstawiciele rządów, ministrowie, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy spotkają się w Katowicach, gdzie będą poruszać tematy związane z ochroną zdrowia oraz przemysłem farmaceutycznym. Na Kongresie pojawić się mają Ursula von der Leyen oraz Donald Tusk.
Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.
Zmieniły się zasady rejestracji zarówno w przychodniach, szpitalach, jak i urzędach. Pacjenci otrzymali zupełnie nowe możliwości. Koniecznie sprawdź, na czym polegają.