Zwichnięcie prącia – przyczyny, objawy, leczenie

Zwichnięcie prącia – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com
Autor Magdalena Samecka25.11.2020

Zwichnięcie prącia to bardzo rzadki, lecz poważny uraz, który polega na przerwaniu otoczki w obrębie ciała jamistego, gdy penis jest we wzwodzie. Objawia się bardzo silnym, nagłym bólem i podskórnym przesunięciem prącia w okolice krocza i moszny. Kiedy może dojść do takiej sytuacji?

Zwichnięcie prącia – charakterystyka

Zwichnięcie prącia jest stanem bardzo rzadkim, ale poważnym, wymagającym pilnej interwencji medycznej. Określenie „zwichnięcie” może być mylące, ponieważ nie ma nic wspólnego ze zwichnięciami innych części ciała, w prąciu nie znajduje się bowiem żadna struktura kostna. Penis jest zbudowany z trzech zatok erekcyjnych. Jest otoczony warstwami powięziowymi, nerwami, układami limfatycznymi i naczyniami krwionośnymi oraz pokryty skórą. Tworzą go:

 • dwa ciała jamiste (łac. corpus cavernosum) – wypełnione krwią prowadzą do wzwodu prącia, otacza je twarda włóknista warstwa tkanki łącznej – tzw. tunica albuginea,
 • ciało gąbczaste – otacza ono cewkę moczową i kończy się na żołędzi; leży wzdłuż dolnej części penisa,
 • żołądź – jest to zakończenie prącia, pokrywa je fałd skórny (u nieobrzezanych mężczyzn) – napletek,
 • wędzidełko napletkowe.

Prącie pełni funkcje rozrodcze oraz umożliwia oddawanie moczu (cewka moczowa prącia biegnie przez jego środek, do pęcherza).

Zwichnięcie prącia – przyczyny

Mechanizm zwichnięcia prącia jest słabo poznany. Podczas erekcji w penisie pojawia się krew, która wypełnia ciała jamiste. Jeśli penis we wzwodzie zostanie gwałtownie zgięty, może to doprowadzić do pęknięcia tkanki, która je okrywa – tunica albuginea, taki stan nazywamy zwichnięciem.

Uraz występuje zazwyczaj w trakcie stosunku seksualnego, gdy mężczyzna naciska na kość łonową lub krocze, może również wystąpić z powodu intensywnej masturbacji lub silnego uderzenia, np. podczas wypadku.

Zwichnięcie prącia – objawy

Objawy zwichnięcia prącia to:

 • silny ból prącia,
 • trzask,
 • natychmiastowa utrata erekcji,
 • obrzęk,
 • podskórne przesunięcie prącia w okolice moszny,
 • zmiana koloru prącia spowodowana krwawieniem podskórnym,
 • czasami także uszkodzenie cewki moczowej.

Zwichnięcie penisa wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Szybkie wdrożenie leczenia może zapobiec powikłaniom, takim jak trwała niemożność osiągnięcia erekcji i problemy z układem moczowym.

Zwichnięcie prącia – diagnoza i leczenie

Zwichnięcie penisa można zwykle zdiagnozować na podstawie badania fizykalnego, czasami mogą być jednak potrzebne dodatkowe badania, takie jak USG czy tomografia komputerowa. Leczenie polega na przeprowadzeniu natychmiastowej operacji chirurgicznej polegającej zaopatrzeniu rany oraz na przywróceniu prawidłowego położenia prącia.

Nieleczony uraz może skutkować skrzywieniem penisa lub trwałą niezdolnością do uzyskania lub utrzymania erekcji.

Następny artykuł