Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Aloes, sansewieria i inne. Rośliny doniczkowe, które usuną zanieczyszczenia z mieszkania
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.10.2023 18:19

Aloes, sansewieria i inne. Rośliny doniczkowe, które usuną zanieczyszczenia z mieszkania

None
canva

Rośliny traktowane są przez wielu z nas jako jeden z elementów wystroju wnętrza. Jednak ich obecność w sypialni czy w salonie przyczynia się także do poprawy jakości życia. Kwiaty oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają niezbędny tlen. Dla mieszkańców wielu polskich miast, w których powietrzu jest coraz więcej smogu, rośliny staną się być może wręcz wymaganym elementem wystroju wnętrza. Które kwiaty są najbardziej „pomocne”?

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu?

Gdy myślimy o zanieczyszczeniach znajdujących się w powietrzu, pierwszy na myśl przychodzi smog. Jednak to tylko jedna z wielu szkodliwych substancji, które wdychamy na co dzień. Oprócz niego otaczają nas także:

 • zanieczyszczenia biologiczne– wytwarza je pot, łupież i złuszczony naskórek, które po rozłożeniu także krążą w powietrzu.
 • zanieczyszczenia chemiczne – powstają z powodu używania kosmetyków i detergentów. Pojawiają się także podczas remontów np. nakładania tynku. Szczególnie niebezpieczne są Lotne Związki Organiczne,
 • zanieczyszczenia elektromagnetyczne – produkują fale elektromagnetyczne, które także mają wpływ na zdrowie. W tym przypadku nie można ich nazwać typowymi zanieczyszczeniami powietrza, ale mogą negatywnie oddziaływać na samopoczucie. Fale tego rodzaju wytwarza komputer, telewizor i radioodbiornik.
 • zanieczyszczenia zewnętrzne – jest to np. smog, który do mieszkania lub domu może dostać się z powietrzem, gdy otworzymy okno.

Zanieczyszczenia biologiczne nierzadko przyczyniają się do rozwoju alergii. Powodują, że jesteśmy zmęczeni, mamy podrażnione gardło, oczy i nos. Z kolei zatrucie czadem może nawet spowodować śmierć, ponieważ bywa przyczyną palpitacji serca, ociężałości i kłopotów z poruszaniem.

Projekt bez nazwy - 2023-10-25T181643.211.png

Jak zadbać o zdrowe powietrze? GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Które rośliny najlepiej filtrują powietrze?

O oczyszczającym powietrze działaniu roślin mówili nawet naukowcy z NASA. W opublikowanym przez nich raporcie w 1989 r. pt. „ Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement” naukowcy wymienili rośliny doniczkowe o takich właściwościach. Do tej kategorii roślin zaliczyli:

 • Zielistka Sternberga

Potocznie nazywamy ją „trawka” i można ją zobaczyć w wielu polskich domach. Dezaktywuje promieniowanie wytwarzane przez komputer czy telewizor. Wchłania też związki rakotwórcze wydzielane przez lakiery i farby. Oczyszcza też powietrze z dymu tytoniowego.

 • Bluszcz pospolity

Roślinę można postawić m.in. na klatce schodowej, korytarzu i łazience. Wchłania część związków wydzielanych podczas palenia tytoniu i innych związków powstałych podczas używania farb, lakierów i środków czystości.

 • Palmy

Doceniane są za to, że nawilżają powietrze i oczyszczają je z benzenu i formaldehydu. W domowym zaciszu w szczególności warto mieć palmę bambusową i arekę. Są jednak pokaźnych rozmiarów, więc przeważnie stawia się je w salonach i innych przestronnych pomieszczeniach.

 • Epipremnum złociste

Ma charakterystyczne liście w kształcie serca i wchłania m.in. formaldehydy. Roślinę uprawia się w wiszących pojemnikach. Najczęściej można ją zobaczyć na regale.

 • Skrzydłokwiat

To wyjątkowo wytrzymała roślina, której niestraszne są przesuszenia i brak światła. Gatunek niweluje amoniak, aceton i benzen.

 • Sansewieria

Roślina nie ma wysokich wymagań. Dzięki niej powietrze oczyszcza się z formaldehydu, toluenu, ksylenu, benzenu i trójchloroetylenu.

 • Antrium

W porównaniu z wcześniej wymienionymi roślinami anturium a wysokie wymagania – lubi lekką, przepuszczalną glebę i umiarkowane nasłonecznienie. Oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku i aldehydu mrówkowego.

Oprócz roślin docenionych przez naukowców z NASA, korzystny wpływ na powietrze w pomieszczeniu mają także:

 • aloes – oczyszcza powietrze z benzenu, tlenku węgla i formaldehydu.
 • Paprocie – usuwa z powietrza formaldehyd.
 • Chryzantemy – doskonale usuwają z powietrza benzen, formaldehyd, ksylen i toksyny.
 • dracena wonna – pochłania tlenek węgla benzen i formaldehyd.
 • rapis wyniosły – usuwa z powietrza z amoniak obecny m.in. w barwnikach.
 • Begonia – redukuje w powietrzu toluen obecny w farbach i rozpuszczalnikach. Usuwa także benzen.

Pamiętajmy jednak, że jedna doniczka to za mało, by roślina mogła realnie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Aby uzyskać odświeżający efekt, roślin powinno być dużo!

paproc-shutt.jpg

Paproć, fot. Shutterstock

Rośliny mogą też okazać się niebezpieczne!

Niektóre z rośliny oczyszczających powietrze mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci i zwierząt. Maluchy ale i koty czy psy mogą chcieć spróbować owoców lub liści. Dlatego kwiaty powinno się ustawiać poza zasięgiem rąk i buzi dziecka oraz pyszczka psa czy kota.

Nawet jeśli w domu nie brakuje roślin, pamiętajmy, by mimo to codziennie wietrzyć każde z pomieszczeń przez ok. 10-15 minut. Jeśli z różnych powodów nie możemy mieć wielu roślin, mogą, zamiast kwiatów kupić oczyszczacz powietrza.

sansevieria_shutt.jpg

Sansevieria, fot. Shutterstock

Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie
Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie
Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie
Zatrucia difenbachią – objawyKomórki difenbachii zawierają kryształy szczawianu wapnia w kształcie igieł zwane rafidami. Jeśli liść jest żuty, kryształy te mogą powodować tymczasowe pieczenie i rumień. W rzadkich przypadkach odnotowano obrzęk tkanek narażonych na działanie rośliny. Przeżuwanie i połknięcie na ogół powodują łagodne objawy. Zarówno w przypadku dzieci, jak i zwierząt, kontakt z dieffenbachią (zwykle podczas przeżuwania) może powodować szereg nieprzyjemnych objawów, w tym:intensywne drętwienie,podrażnienie jamy ustnej,nadmierne ślinienie sięmiejscowy obrzęk.Jednak efekty te rzadko zagrażają życiu. W większości przypadków objawy zatrucia difenbachią są łagodne i można je z powodzeniem leczyć środkami przeciwbólowymi, lekami przeciwhistaminowymi lub węglem leczniczym. Niestety, jeśli soki rośliny mają długotrwały kontakt z tkanką śluzową jamy ustnej, może dojść do ciężkiego zatrucia difenbachią. W takich przypadkach objawy zwykle obejmują silny ból, który może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni. Hospitalizacja może być konieczna w przypadku długotrwałego kontaktu z gardłem, w którym silny obrzęk może wpłynąć na oddychanie.Narażenie skóry może prowadzić do wysypki, obrzęku, zaczerwienienia i zapalenia skóry. Dotknięcie soku, a następnie dotknięcie oka może prowadzić do podrażnienia oczu, otarć rogówki, a rzadko trwałego uszkodzenia oczu.
Czytaj dalej
Polecane