Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak zadbać o zdrowe powietrze?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 01:26

Jak zadbać o zdrowe powietrze?

oczyszczacz z nawilzaniem jak dbac o czyste powietrze
fot. Materiały Partnerskie

Niska jakość powietrza zimą

Głównym czynnikiem wpływającym na złą jakość powietrza zimą jest niska emisja. Co prawda w ostatnich latach bardzo dużo zrobiono, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń pochodzących z niskiej emisji. Szczególnie warto podkreślić odgórne regulacje prawne, które zakładają stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych i zakazują spalania niskiej jakości paliw. Ruszyły także programy pomocowe, w ramach których osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotacje na dofinansowanie wymiany pieca. To bardzo dobry kierunek działań, który przyniesie pozytywne efekty w przyszłości. Tymczasem w wielu regionach Polski jakość powietrza jest naprawdę fatalna. Bywają dni, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza zostają przekroczone nawet o 800%.

Suche powietrze – czy może mieć negatywne konsekwencje?

Optymalna wilgotność powietrza w naszych domach powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Tymczasem w okresie grzewczym potrafi spaść do niebezpiecznego poziomu 20%. Suche powietrze stanowi doskonałe środowisko dla wirusów, dlatego możemy być bardziej podatni na zachorowania.  Zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do wysuszenia skóry, kaszlu, chrypy, problemów z koncentracją, bólu głowy, a także zmniejsza odporność organizmu. Charakterystyczne objawy to także zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz oczu. Suche powietrze może nieść szczególnie niebezpieczne konsekwencje dla małych dzieci oraz niemowląt, u których układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Sposoby na suche i zanieczyszczone powietrze

Na szczęście nie jesteśmy skazani na oddychanie suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Aby zadbać o jakość powietrza w domu, warto sięgnąć zarówno po naturalne metody poprawy jakości powietrza, jak również można wspomóc się stworzonymi do tych celów sprzętami AGD.

Do naturalnych metod usuwania zanieczyszczeń z pewnością zaliczymy obecność roślin, które oczyszczają powietrze z takich związków jak formadehyd, benzen, czy trójchloroetyl. Szczególnie skutecznie z tym zadaniem radzą sobie następujące rośliny:

dracena,

skrzydłokwiat,

bluszcz,

zielistka,

sanseweria (wężownica),

aglaonema,

anturium,

palma areka (Dypsis lutescens),

figowiec.

Powyższa lista roślin doniczkowych, które warto mieć w domu, nie jest zamknięta. Z pewnością ich obecność poprawi nie tylko estetykę naszych mieszkań, lecz także zapewni zdrowsze powietrze.

Z kolei w walce z suchym powietrzem w naszych mieszkaniach bardzo często pomagały nam mokre ręczniki rozstawione na grzejnikach. Ta metoda nawilżania nie jest jednak optymalna, gdyż połączenie ciepłego powietrza wydobywającego się z grzejników w połączeniu mokrą powierzchnią ręcznika sprawia, że powietrze jest parne i trudno się oddycha.

Jeśli chcemy zadbać o naprawdę czyste i optymalnie nawilżone powietrze w domu, warto sięgnąć po specjalnie zaprojektowane do tych celów urządzenia AGD. Mowa tutaj oczywiście o oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza. Dobrej jakości oczyszczacze, zgodnie z deklaracjami producenta, są w stanie usunąć nawet 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Z kolei nawilżacze ewaporacyjne zadbają o optymalną wilgotność, jednocześnie będą w pełni bezpieczne dla naszych mebli i nie spowodują powstawania białego nalotu.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, czy to działa?

W ostatnich latach bardzo mocno powiększył się asortyment sprzętu AGD przeznaczonego do zapewnienia dobrej jakości powietrza. Dostępne są oczyszczacze powietrza wyposażone w zaawansowane systemy filtracji powietrza. A także nawilżacze, które wykorzystują metodę nawilżania parowego, ewaporacyjnego oraz ultradźwiękowego. Ze względu na chęć ograniczenia liczby sprzętów posiadanych w domu, można sięgnąć po urządzenia typu 2w1, czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy takie rozwiązania są skuteczne? Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych parametrów danego urządzenia. Topowe oczyszczacze z funkcją nawilżania od lat cieszą się już bardzo dużą popularnością. Oznacza to, że jedno urządzenie będzie odpowiedzialne za monitorowanie jakości powietrza, a także za jego oczyszczanie i nawilżanie. Takie rozwiązanie to z pewnością oszczędność pieniędzy i co równie ważne, oszczędność przestrzeni, gdyż zamiast 2 sprzętów wystarczy tylko 1 urządzenie.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić opinie i porównać parametry techniczne topowych urządzeń. W przypadku oczyszczaczy powietrza kluczowe znaczenie będą miały:

zastosowane filtry (HEPA, węglowy, wstępny) – każdy z nich odpowiada za usunięcie innego typu zanieczyszczeń;

wydajność urządzenia – określa, jak szybko oczyszczacz jest w stanie usunąć zanieczyszczenia z danej przestrzeni;

głośność – im ciszej pracuje urządzenie, tym lepiej;

dostępność automatycznych trybów pracy – dzięki nim będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem, bez konieczności częstego ingerowania w ustawienia pracy oczyszczacza.

Analizując parametry nawilżaczy powietrza, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na:

zastosowaną metodę nawilżania (parowa, ewaporacyjna, ultradźwiękowa) – najbezpieczniejsza dla zdrowia i najmniej inwazyjna jest metoda ewaporacyjna,

wydajność – określa, jak szybko urządzenie będzie w stanie nawilżyć określoną kubaturę,

głośność pracy – warto wybrać urządzenie o możliwie najniższym poziomie głośności,

pojemność zbiornika – zbyt mały zbiornik wymusza konieczność częstego dolewania wody. W praktyce oznacza to, że urządzenie, nawet jeśli będzie posiadało tryby pracy, automatycznej i tak będzie wymagało częstej obsługi związanej z uzupełnieniem wody.

Artykuł Sponsorowany

Tagi:
Polecane