Pacjenci.pl
oczyszczacz z nawilzaniem jak dbac o czyste powietrze

fot. Materiały Partnerskie

Jak zadbać o zdrowe powietrze?

22 Stycznia 2021

(Ostatnia zmiana: 23 Października 2021)

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Okres zimowy to bez wątpienia czas, w którym jakość powietrza utrzymuje się na niskim poziomie. Niestety oddychanie zanieczyszczonym lub nadmiernie przesuszonym powietrzem może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Sprawdź, jak si

Niska jakość powietrza zimą

Głównym czynnikiem wpływającym na złą jakość powietrza zimą jest niska emisja. Co prawda w ostatnich latach bardzo dużo zrobiono, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń pochodzących z niskiej emisji. Szczególnie warto podkreślić odgórne regulacje prawne, które zakładają stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych i zakazują spalania niskiej jakości paliw. Ruszyły także programy pomocowe, w ramach których osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotacje na dofinansowanie wymiany pieca. To bardzo dobry kierunek działań, który przyniesie pozytywne efekty w przyszłości. Tymczasem w wielu regionach Polski jakość powietrza jest naprawdę fatalna. Bywają dni, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza zostają przekroczone nawet o 800%.

Suche powietrze – czy może mieć negatywne konsekwencje?

Optymalna wilgotność powietrza w naszych domach powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Tymczasem w okresie grzewczym potrafi spaść do niebezpiecznego poziomu 20%. Suche powietrze stanowi doskonałe środowisko dla wirusów, dlatego możemy być bardziej podatni na zachorowania.  Zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do wysuszenia skóry, kaszlu, chrypy, problemów z koncentracją, bólu głowy, a także zmniejsza odporność organizmu. Charakterystyczne objawy to także zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz oczu. Suche powietrze może nieść szczególnie niebezpieczne konsekwencje dla małych dzieci oraz niemowląt, u których układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Sposoby na suche i zanieczyszczone powietrze

Na szczęście nie jesteśmy skazani na oddychanie suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Aby zadbać o jakość powietrza w domu, warto sięgnąć zarówno po naturalne metody poprawy jakości powietrza, jak również można wspomóc się stworzonymi do tych celów sprzętami AGD.

Do naturalnych metod usuwania zanieczyszczeń z pewnością zaliczymy obecność roślin, które oczyszczają powietrze z takich związków jak formadehyd, benzen, czy trójchloroetyl. Szczególnie skutecznie z tym zadaniem radzą sobie następujące rośliny:

 • dracena,

 • skrzydłokwiat,

 • bluszcz,

 • zielistka,

 • sanseweria (wężownica),

 • aglaonema,

 • anturium,

 • palma areka (Dypsis lutescens),

 • figowiec.

Powyższa lista roślin doniczkowych, które warto mieć w domu, nie jest zamknięta. Z pewnością ich obecność poprawi nie tylko estetykę naszych mieszkań, lecz także zapewni zdrowsze powietrze.

Z kolei w walce z suchym powietrzem w naszych mieszkaniach bardzo często pomagały nam mokre ręczniki rozstawione na grzejnikach. Ta metoda nawilżania nie jest jednak optymalna, gdyż połączenie ciepłego powietrza wydobywającego się z grzejników w połączeniu mokrą powierzchnią ręcznika sprawia, że powietrze jest parne i trudno się oddycha.

Jeśli chcemy zadbać o naprawdę czyste i optymalnie nawilżone powietrze w domu, warto sięgnąć po specjalnie zaprojektowane do tych celów urządzenia AGD. Mowa tutaj oczywiście o oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza. Dobrej jakości oczyszczacze, zgodnie z deklaracjami producenta, są w stanie usunąć nawet 99,97% zanieczyszczeń z powietrza. Z kolei nawilżacze ewaporacyjne zadbają o optymalną wilgotność, jednocześnie będą w pełni bezpieczne dla naszych mebli i nie spowodują powstawania białego nalotu.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, czy to działa?

W ostatnich latach bardzo mocno powiększył się asortyment sprzętu AGD przeznaczonego do zapewnienia dobrej jakości powietrza. Dostępne są oczyszczacze powietrza wyposażone w zaawansowane systemy filtracji powietrza. A także nawilżacze, które wykorzystują metodę nawilżania parowego, ewaporacyjnego oraz ultradźwiękowego. Ze względu na chęć ograniczenia liczby sprzętów posiadanych w domu, można sięgnąć po urządzenia typu 2w1, czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy takie rozwiązania są skuteczne? Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych parametrów danego urządzenia. Topowe oczyszczacze z funkcją nawilżania od lat cieszą się już bardzo dużą popularnością. Oznacza to, że jedno urządzenie będzie odpowiedzialne za monitorowanie jakości powietrza, a także za jego oczyszczanie i nawilżanie. Takie rozwiązanie to z pewnością oszczędność pieniędzy i co równie ważne, oszczędność przestrzeni, gdyż zamiast 2 sprzętów wystarczy tylko 1 urządzenie.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić opinie i porównać parametry techniczne topowych urządzeń. W przypadku oczyszczaczy powietrza kluczowe znaczenie będą miały:

 • zastosowane filtry (HEPA, węglowy, wstępny) – każdy z nich odpowiada za usunięcie innego typu zanieczyszczeń;

 • wydajność urządzenia – określa, jak szybko oczyszczacz jest w stanie usunąć zanieczyszczenia z danej przestrzeni;

 • głośność – im ciszej pracuje urządzenie, tym lepiej;

 • dostępność automatycznych trybów pracy – dzięki nim będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem, bez konieczności częstego ingerowania w ustawienia pracy oczyszczacza.

Analizując parametry nawilżaczy powietrza, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na:

 • zastosowaną metodę nawilżania (parowa, ewaporacyjna, ultradźwiękowa) – najbezpieczniejsza dla zdrowia i najmniej inwazyjna jest metoda ewaporacyjna,

 • wydajność – określa, jak szybko urządzenie będzie w stanie nawilżyć określoną kubaturę,

 • głośność pracy – warto wybrać urządzenie o możliwie najniższym poziomie głośności,

 • pojemność zbiornika – zbyt mały zbiornik wymusza konieczność częstego dolewania wody. W praktyce oznacza to, że urządzenie, nawet jeśli będzie posiadało tryby pracy, automatycznej i tak będzie wymagało częstej obsługi związanej z uzupełnieniem wody.

Artykuł Sponsorowany

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Hidrasec - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Hidrasec – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Hexatiab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Hexatiab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Heviran – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Heviran – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >

Zdrowie

W Polsce został uruchomiony nowy serwis dostawy leków do domu

Czytaj więcej >
Inlactic – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Inlactic – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >