Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > 3 najlepsze herbaty oczyszczające. Idealne na wiosenny detoks
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.02.2024 19:37

3 najlepsze herbaty oczyszczające. Idealne na wiosenny detoks

herbata oczyszczająca
canva

Poranek bez herbaty to dla wielu z nas fatalny początek dnia. Wybór herbat jest ogromny, więc z powodzeniem możemy znaleźć tę, która zastąpi kawę. Jednak herbata może więcej. Picie odpowiednich wywarów nie tylko może pobudzić organizm, ale także wspomóc proces detoksykacji. Które herbaty mają takie właściwości? Wiosna tuż, tuż - a to świetny moment na detoksykację organizmu.

Herbata oczyszczająca to coś więcej niż zwykła herbata

Herbata oczyszczająca z odpowiednio dobranym składem wspomaga obecne w organizmie procesy detoksykacyjne. Tym samym lepiej funkcjonować zaczyna metabolizm, więc i szybciej tracimy zbędną tkankę tłuszczową, mamy lepszą kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak by efekt ten się pojawił, konieczne jest wybieranie napojów zawierających naturalne zioła i pozbawione sztucznych dodatków. Dobra jakościowo ziołowa herbata oczyszczająca zawiera najczęściej mieszanki ziół o działaniu moczopędnym i wspomagającym pracę wątroby.

Choć ziołowe herbaty są pomocne, nie należy ich traktować jako „złotego środka” na oczyszczenie organizmu. Ludzki organizm, gdy jest zdrowy, sam jest w stanie poradzić sobie z toksynami – odpowiadają za to wątroba i nerki. Gdy organy są w pełni sprawne, samodzielnie usuną niewielki dawki toksyn – i nie potrzebują do tego „wspomagaczy”. 

Warto wiedzieć, że łączenie ziół i leków przy tej samej dolegliwości bywa niebezpieczne.

Projekt bez nazwy - 2024-02-20T185258.215.png

Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy! Działa antystresowo i uspokajająco, ale nie tylko! Na co pomaga ashwagandha?

Ostropest plamisty

Pozyskiwana z ostropestu plamistego sylimaryna ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i immunomodulujące. Ostropest doskonale wspomaga oczyszczanie organizmu – osłania i regeneruje wątrobę. Wspomniana sylimaryna jest to kompleks flawonolignanów, chroniących wątrobę przed działaniem wolnych rodników i czynnikami zewnętrznymi. Ostropest plamisty wspiera też trawienie i obniża poziom cholesterolu oraz ogranicza proces utleniania lipidów. Dzięki temu, że hamuje biosyntezę mediatorów prozapalnych, ma działanie przeciwzapalne.

Naukowcy wykazali, że sylimaryna zmniejsza też stłuszczenie wątroby i normalizuje wartości aminotransferaz wątrobowych – należy jednak uściślić, że badanie przeprowadzono jedynie na nielicznej grupie i wymaga dalszych analiz.

Rumianek

W koszyczku rumianku zawartych jest do 1,5% olejku eterycznego. Składniki w nim obecne to chamazulen, alfabisabolol, farnezen, kadinen, mircen i spiroeter. Ma też flawonoidy i stanowi źródło kumaryn, soli mineralnych i związków śluzowych, wykazujących aktywność przeciwzapalną i przeciwalergiczną. Olejek z rumianku ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wobec Candida albicans. Herbata z rumianku działa przeciwskurczowo i wiatropędnie, więc wspomaga procesy trawienne.

Rumianek ma zastosowanie głównie przy dolegliwościach trawiennych. Jednak napar z rumianku korzystnie wpływa też na nerki.

Czystek

Duża zawartość polifenoli powoduje, że czystek poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego i zwiększa odporność organizmu. Dzięki polifenolom neutralizowane są także wolne rodniki. Herbata z czystka nie tylko poprawia wewnętrzne funkcjonowanie organizmu, ale też przyczynia się do lepszego wyglądu włosów, skóry i paznokci.

 

źródło: Doz.pl/

Polecane