300 dzieci zmarło po spożyciu popularnego syropu. Wyrok dla szefa firmy
Świat obiegła wstrząsająca wiadomość. Karygodne błędy w produkcji syropu na kaszel spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w kilku krajach. Indonezyjski sąd skazał winnych: szefa firmy farmaceutycznej Afi Farma oraz trzech innych pracowników na karę pozbawienia wolności.
Śmiertelny syrop przyczyną serii tragedii
W styczniu 2023 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie w sprawie serii tragedii, w których skażone syropy na kaszel przyczyniły się do śmierci ponad 300 dzieci. Wszystko wskazało na to, że falę zgonów spowodowały produkty farmaceutyczne zawierające glikol dietylenowy lub glikol etylenowy, co powiązano z indonezyjskim producentem Afi Farma.
Firma Afi Farma została oskarżona o celowe działania wprowadzające do produkcji syropów glikolu propylenowego skażonego glikolem etylenowym w niemal 99%. Substancje te wykorzystuje się do produkcji farb, długopisów i płynów hamulcowych, a nie do medykamentów.
Groźna bakteria w mięsie mielonym. Fala zakażeń, również wśród dzieci Przeszedłeś infekcję? Jeśli po kilku miesiącach masz te objawy, zgłoś się do lekarzaDwa lata więzienia dla winnych tragedii
Dzieci w kilku krajach, m.in. w Indonezji, Uzbekistanie i Gambii, padły ofiarami śmiertelnego syropu na kaszel. Do zgonów zaczęło dochodzić w lipcu 2022 roku, a ich wspólnym mianownikiem były preparaty na kaszel dostępne bez recepty, zawierające trujące substancje.
Za winnego tragedii został uznany szef firmy farmaceutycznej Afi Farma, Arief Prasetya Harahap oraz jego trzej pracownicy. Skąd skazał ich na dwa lata więzienia oraz grzywnę w wysokości miliarda rupii indonezyjskich.
To ostrzeżenie dla całego sektora farmaceutycznego
Prawnik firmy Afi Farma poinformował, że indonezyjski system prawny nie wymaga od producentów przeprowadzania ścisłych testów otrzymywanych składników, a firma rozważa złożenie apelacji.
Toksyczny syrop na kaszel, który uśmiercił ponad 300 niewinnych dzieci, pokazuje nam, jak ważne są rygorystyczne standardy bezpieczeństwa w produkcji leków. To ostrzeżenie dla całego sektora farmaceutycznego, iż musi dokładać wszelkich starań, aby zachować jakość i bezpieczeństwo swoich produktów.
źródło: poradnikzdrowie.pl