Alantan
Alantan krem
Lek dostępny w postaci kremu można nabyć bez recepty. Sprawdza się w przypadku łagodzenia uszkodzeń skóry spowodowanych radioterapią i fototerapią, odparzeniami u niemowląt, otarciami, skaleczeniami, pęknięciami, zatrzymuje również proces rogowacenia naskórka. Krem jest wskazany w przypadku tzw. Pieluszkowego Zapalenia Skóry (PZS). To jedna z najczęstszych chorób w okresie niemowlęcym, spowodowana nadmierną wilgotnością pod pieluszką, która przyczynia się do urazów i podrażnień. Dodatkowo skóra niemowlęca ulega podrażnienia przez znajdujący się w pieluszce mocz i kał. Alantan wykorzystuje się w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry o średnim nasileniu, łagodząc jego objawy. Stosowanie kremu wraz z regularną wymianą pieluszek i łagodnym przemywaniem newralgicznych miejsc na skórze małego dziecka zmniejsza szansę na nawroty choroby.
Alantan maść – skład
Lek jest dostępny w formie żółtawej maści o masie 30 g, o jednolitej konsystencji. W 1 mg maści znajduje się 20 mg substancji czynnej w postaci alantoiny. W skład substancji pomocniczych wchodzi: lanolina, ciekła parafina, wazelina biała, parahydroksybenzoesan etylu, glikol propylenowy i woda oczyszczona.
Alantan – wskazania
Alantan jest przeznaczony do miejscowego nakładania na skórę. Zawarta w leku substancja czynna – alantoina nawilża powierzchnię skóry a także przyspiesza proces gojenia ran i wzrost nowej tkanki w uszkodzonym miejscu. Wskazania do stosowania maści dotyczą: ran, oparzeń (w tym słonecznych) i trudno gojących się uszkodzeń skóry, przewlekłych stanów zapalnych o charakterze łuszczenia i rogowacenia naskórka (atopowe zapalenie skóry, wypryski, łuszczyca) a także leczenia ubytków skórnych i płytkich owrzodzeń i błon śluzowych. Maść przechowuje się w temperaturze poniżej 25°C, w opakowaniu oryginalnym. Po pierwszym otwarciu produktu okres jego ważności wynosi 6 miesięcy.
Alantan – dawkowanie
Produkt Alantan należy delikatnie nakładać na chorobowo zmienioną tkankę skórną, 2-3 razy na dobę (o dawce decyduje lekarz), maść można nanosić na jałowy kompres i przykładać do rany, w takich sytuacjach opatrunek powinno zmieniać się raz lub dwa razy na dobę. W przypadku braku zauważalnej poprawy i zatrzymania procesu gojenia wymagane jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli jedna dawka zostanie pominięta, nie wolno celem uzupełnienie zwiększać kolejnej. Nie przeprowadzono badań związanych z konsekwencjami przedawkowania leku.