Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Aleve
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Aleve

Aleve
pixabay.com

Aleve – skład i dawkowanie

Lek Aleve można nabyć w opakowaniu złożonym z 3, 7, 12, 15 lub 24 tabletek. W każdej z nich znajduje się substancja czynna (naproksen sodowy) oraz substancje pomocnicze: powidon K 30, celuloza mikrokrystaliczna, talk i stearynian magnezu. W skład otoczki wchodzi: Opadry Blue YS-1-4215: dwutlenek tytanu, hypromeloza, Makrogol 8000, indygotyna E132). Produkt należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem i w miejscu niewidocznym dla dzieci. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 16 lat. Zaleca się przyjmowanie jednorazowo dawki 220 mg, w odstępach czasowych 8-12 godzin, aż do momentu ustąpienia objawów. Maksymalna dawka dobowa, której nie wolno przekroczyć wynosi 600 mg. Aleve powinien być zażywany do 10 dni podczas bólu i 3 dni przy występowaniu gorączki.

Aleve - zastosowanie

Aleve jest lekiem z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancja czynna wykazuje szybkie i długotrwałe działanie związane z ograniczeniem bólu, obniżeniem gorączki i zahamowaniem reakcji zapalnych. Synteza prostagladyn zostaje zahamowana, powodując działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Produkt jest wskazany do stosowania podczas różnego rodzaju dolegliwości, w tym: bólu stawów, pleców, zęba, głowy, mięśni oraz dolegliwości związanych z przeziębieniem i bolesnym miesiączkowaniem w przypadku kobiet.

Aleve – przeciwwskazania

Przeciwwskazania dotyczą uczulenia na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Aleve nie może być stosowany jeśli pacjent cierpiał na astmę oskrzelową, pokrzywkę lub inne dolegliwości alergiczne, w wyniku przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków zapalnych, lub jeśli z powodu przyjmowania tych leków doszło do krwawienia w przewodzie pokarmowym lub przebicia ściany przewodu. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą: stwierdzonej czynnej choroby wrzodowej, skazy krwotocznej, ciężkiej niewydolności serca, nerek lub wątroby, owrzodzenia w przewodzie pokarmowym. Nie wolno zażywać produktu kobietom w trzecim trymestrze ciąży.

Aleve – środki ostrożności

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza jeśli w wywiadzie medycznym odnotowano wcześniejsze krwawienia lub przebicia ściany przewodu pokarmowego z powodu owrzodzenia, pacjenci ze zdiagnozowanym wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy i chorobą Leśniowskiego-Crohna, ze względu na ryzyko nasilenia objawów, podczas przyjmowania innych leków hamujących krzepliwość krwi, przeciwdepresyjnych z inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny lub na bazie kwasu acetylosalicylowego. Należy zwrócić uwagę na kwas acetylosalicylowy przyjmowany profilaktycznie w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dawkowanie leku Aleve powinno zostać przerwane, jeśli zaobserwowano wysypkę skórną, zmiany w obrębie błon śluzowych czy inne objawy nadwrażliwości na substancję czynną. Uwzględnienia wymagają inne leki steroidowe, moczopędne i przeciwbólowe, które mogą wchodzić w interakcję. Niesteroidowe leki zapalne oddziałują negatywnie na płodność kobiet, jednak niekorzystne działanie ustępuje po zakończeniu terapii. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku (szczególnie po upływie 10 dni) podnosi ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie u pacjentów po przebytym udarze mózgu, z podwyższonym ciśnieniem krwi, cukrzycą, zwiększonym stężeniem cholesterolu i palących tytoń.

Tagi:
Polecane