Ambrohexal 5
Ambrohexal 5 – działanie
Ambrohexal 5 jest roztworem przeznaczonym do wstrzykiwań w przypadku przewlekłych chorób oskrzeli (astma oskrzelowa, zapalenie oskrzel, jeśli z powodu zagęszczonej wydzieliny występują trudności z odkrztuszaniem a nie choremu nie można podawać ambroksolu doustnie. Substancja czynna leku usprawnia proces wydzielania śluzu w drzewie oskrzelowym. Surfaktant umożliwiający prawidłowe oddychanie zostaje wytworzony w większych ilościach, oprócz tego pobudzona zostaje aktywność rzęsek nabłonka. Wyprodukowany śluz transportuje się łatwiej, dzięki czemu odkrztuszanie przebiega mniej problematycznie a objaw kaszlu zostaje złagodzony. Według przeprowadzonych badań in vitro substancja czynna zmniejsza wydzielanie cytokin. Potwierdzono także właściwości antyoksydacyjne chlorowodorku ambroksolu. W przypadku wcześniaków i noworodków z zaburzeniem oddychania, wzrost surfaktantu płucnego jest oczekiwany już po 2 dniach od pierwszego podania preparatu.
Ambrohexal 5 – dawkowanie i podawanie
Lek wykazuje działanie sekretolityczne, czyli poprawia usuwanie zalegającej wydzieliny i poprawia fizjologiczne funkcje błony śluzowej. Dla dorosłych zaleca się przyjmowanie 1 ampułki (2ml) 2-3 razy na dobę. Ciężkie przypadki nagłego pogorszenia stanu mogą wymagać dawki zwiększonej do jednorazowego podawania 2 ampułek. Dawkowanie ulega ograniczeniu w przypadku dzieci: 1 ampułka 2-3 razy na dobę u dzieci powyżej 5 lat, ½ ampułki 2-3 razy na dobę u dzieci w przedziale wiekowym 2-5 lat i ½ ampułki 2 razy na dobę u dzieci w wieku od 0 do 2 lat. Czas trwania terapii jest określany przez lekarza i zależy od przebiegu choroby i reakcji na zastosowane leczenie. Produkt Ambrohexal 5 podaje się dożylnie przez 5 minut. W przypadku infuzji dożylnej produkt leczniczy może zostać zmieszany z roztworem chlorku sodu lub płynem Ringera, ewentualnie, jeśli oba roztwory nie są dostępny, alternatywnie zaleca się wykorzystanie 5% roztworu glukozy, dodanej i wymieszanej bezpośrednio przed użyciem.
Ambrohexal – przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazania dotyczą uczulenia na chlorowodorek ambroksolu lub jednej z pozostałych substancji pomocniczych leku. Podawanie roztworu dzieciom poniżej 2 lat wymaga ścisłej kontroli lekarza. Zbyt szybkie podawanie płynu w niewielu przypadkach doprowadziło do bólu głowy, zmęczenia, ociężałych nóg i wyczerpania. Zachowania szczególnej ostrożności wymagają pacjenci z rzadkim zespołem nieruchomych rzęsek, ponieważ zaburzeniom czynności oddechowych towarzyszy zaleganie wydzieliny. Oczekuje się kumulacji metabolitów substancji czynnej w wątrobie u chorych na ciężką niewydolność nerek. Ze względu na zawartość sodu poniżej 1 mmol (23 mg) na dawkę lek jest uznawany za wolny od sodu. Ciężkie reakcje skórne tj. zespół Stevena-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy i uogólniona krostkowica ostra spowodowane przyjęciem chlorowodorku ambroksolu wymagają natychmiastowego przerwania dawkowania leku i porady lekarskiej.
Ambrohexal 5 – interakcje z innymi lekami
Nie ma doniesień klinicznych na temat niekorzystnych interakcji preparatu Ambrohexal 5 z innymi lekami. Skojarzone leczenie z wykorzystaniem leków przeciwkaszlowych może doprowadzić do odkładania się wydzieliny w skutek zaburzenia odruchu kaszlowego.