Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Artroskopia kolana
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:34

Artroskopia kolana

Artroskopia kolana
pixabay

Czym jest zabieg artroskopii kolana i jak się go wykonuje?

Artroskopia kolana polega na zobrazowaniu stawu kolanowego od wewnątrz za pomocą endoskopu, czyli wziernika z kamerą. Artroskop wprowadza się do ciała poprzez małe nacięcie zewnętrznych powłok ciała, a obraz rejestrowany przez kamerę przesyłany jest do monitora obserwowanego przez lekarza. Dzięki temu specjalista może ocenić stan struktur wewnątrzstawowych i stopień ewentualnych uszkodzeń, a także, jeśli to konieczne – przeprowadzić zabieg (artroskopia operacyjna).

W trakcie zabiegu artroskopii pacjent jest znieczulany podpajęczynówkowo, dokręgowo lub zewnątrzoponowo – wtedy jest świadomy w trakcie zabiegu; można też zastosować znieczulenie ogólne – w tym przypadku pacjent nie jest świadomy podczas przeprowadzania zabiegu. Do stawu wprowadzany jest roztwór soli fizjologicznej, ułatwiający jego zobrazowanie wnętrza. Ustala się stan chrząstek stawowych, błony maziowej, więzadeł, mięśni i łąkotki. Jeśli potrzebne są inne narzędzia chirurgiczne, wprowadza się je do stawu przez rurę artroskopu.

Artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, dzięki czemu krótszy jest czas rekonwalescencji pacjenta. Zabieg zazwyczaj trwa krótko, około pół godziny. Jeżeli niezbędna jest rekonstrukcja danych struktur, czas ten może się wydłużyć.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia artroskopii kolana?

Artroskopia jest zabiegiem wskazanym w przypadku rozdarcia łąkotki (naprawa i usunięcie uszkodzonych elementów), rozdarcia więzadeł krzyżowych przedniego i tylnego, stanu zapalnego lub uszkodzenia błony maziowej, przemieszczenia/zwichnięcia rzepki oraz przy usuwaniu torbieli Bakera.

Przed zabiegiem artroskopii kolana

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, w trakcie którego decyduje, czy zabieg jest konieczny oraz czy występują przeciwskazania. Ważne jest przeprowadzenie badania fizykalnego oraz wykonanie badań krwi i moczu.

Przed zabiegiem konieczne będzie odstawienie niektórych leków, np. zmniejszających krzepliwość krwi (aspiryna, naproksen) – zadecyduje o tym lekarz. Specjalista zaleci także, jakie środki należy przyjąć w dniu zabiegu.

Warto zrezygnować z palenia i spożywania alkoholu, ponieważ nikotyna i etanol spowalniają gojenie się ran.

W dniu zabiegu zaleca się nie pić i nie jeść od 6 do 12 godzin przed zabiegiem.

Co po artroskopii kolana?

Dzięki małej inwazyjności zabiegu większość pacjentów może wykonywać codzienne czynności bez odczuwania jego skutków już po kilku tygodniach. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu należy odciążać kolano. Nie należy martwić się, jeśli w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu kolano będzie opuchnięte, ponieważ jest to normalny proces. Zaleca się korzystanie z kul ortopedycznych przez 6-8 tygodni. Dokładny przebieg stopniowego powracania do zwykłego funkcjonowania objaśni lekarz przed i po zabiegu. Całkowity czas potrzebny na rekonwalescencję zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu, wieku pacjenta i stosowania się do zaleceń specjalisty.  Rehabilitacja jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na szybkość powrotu do zdrowia – w jej trakcie będą wykonywane ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz zwiększenie stabilizacji stawu.

Tagi:
Polecane