Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania mykologiczne pochwy – wskazania, przygotowanie do badań
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Badania mykologiczne pochwy – wskazania, przygotowanie do badań

badania mykologiczne pochwy
https://pixabay.com

Badania mykologiczne pochwy – kiedy je wykonać?

Badania mykologiczne pochwy wykonuje się zawsze wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy grzybicy pochwy takie jak: świąd;  pieczenie;  białe, serowate upławy, czasem podrażnienie przy oddawaniu moczu. Do rozwoju zakażenia grzybiczego dochodzi albo podczas kontaktu seksualnego albo w wyniku zażywania antybiotyków, które mogą zabijać bakterie w pochwie pełniące funkcje ochronne. Zmęczenie, spadek odporności przed miesiączką mogą również powodować, że grzyby łatwiej się namnażają. Dlatego, jeśli wspomniane wyżej objawy pojawiły się po współżyciu, przed miesiączką, w momencie gdy dana osoba jest przeziębiona, wtedy możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z grzybicą. Powinno to skłonić do wykonania badań mykologicznych.

Badania mykologiczne pochwy – jak wyglądają?

Badania mykologiczne pochwy polegają na pobraniu wymazu z pochwy w celu wyhodowania później w laboratorium grzybów, które stoją u źródła zakażenia. Aby badanie było wiarygodne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować, a więc nie stosować przed badaniem środków przeciwgrzybiczych np. zewnętrznie stosowanych kremów. Należy też przynajmniej na dwa dni przed badaniem powstrzymać się od współżycia, a w dniu badania, tuż przed samą wizytą u lekarza, dokładnie umyć okolice narządów płciowych bez używania mydła i innych środków myjących.

Po pobraniu wymazu, materiał trafia do laboratorium, gdzie tam wykonywany jest posiew. W zależności od używanej metody hoduje się je tam przez kilka lub kilkanaście dni. Po wyhodowaniu sprawdza się wrażliwość grzybów na leki przeciwgrzybicze, dzięki czemu można wyłonić te, które najlepiej zwalczają źródło zakażenia.

Badanie mikologiczne pochwy – co w przypadku dodatniego wyniku?

Jeżeli wynik badania mikologicznego pochwy okaże się dodatni, wówczas należy rozpocząć leczenie. Grzybicę pochwy leczy się stosując środki przeciwgrzybicze, które należy stosować przede wszystkim dopochwowo. Samo smarowanie sromu kremem nie pomoże. Co najwyżej podziała krótkotrwale na kilka dni, ale nie wyleczy w pełni infekcji, która na pewno powróci. Skuteczne leczenie możliwe jest tylko środkami dopochwowymi i doustnymi. Po dobrze przeprowadzonej kuracji przeciwgrzybiczej, która przynosi efekt w postaci ustąpienia objawów, warto jest przez 10 dni zastosować kurację probiotykiem.

Jakie leki stosuje się przy grzybicy pochwy?

Najczęściej stosowany lekiem po stwierdzeniu grzybicy pochwy jest Flukonazol, a to z tego względu, że ma szerokie spektrum działania. Działa bowiem nie tylko na grzyby z gatunku Candida albicans, Candida tropicalis, Candida parapsilosis, ale również Cryptococcus neoformans. Stosowany w stężęniu ≤ 8µg/ml daje 90 % skuteczność w wyleczeniu zakażeń spowodowanych przez Candida kefyr, Candida lusitaniae, Candida guilliermondi, Candida dubliniesis. Z kolei aby zwalczyć Candida glabrata stosuje się już o wiele wyższe dawki substancji i wydłuża się czas terapii. Dzięki temu, że lek ten ma długi okres półtrwania, można go stosować w jednorazowej dawce dobowej.

Oprócz Flukonazolu popularnymi doustnymi lekami stosowanymi w leczeniu grzybicy pochwy są:

·         Itrakonazol,

·         Nystatyna,

·         Posakonazol,

·         Worikonazol.

Z kolei kremami dopochwowymi rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne są:

·         Butakonazol 2%,

·         Clotrimazol 1%,

·         Ekonazol,

·         Mikonazol,

·         Tiokonazol,

·         Terkonazol.

Tagi: