Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania w ciąży – rodzaje badań i badania w ciąży krok po kroku
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badania w ciąży – rodzaje badań i badania w ciąży krok po kroku

Badania w ciąży – rodzaje badań i badania w ciąży krok po kroku
pixabay.com

Badanie w ciąży – badania w ciąży do 10. tygodnia

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 11.-14. tygodnia

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 15.-26. tygodnia

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 27.-32. tygodnia

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 33.-37. tygodnia

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 38.-39. tygodnia

Badania w ciąży – badania w ciąży w po 40. tygodniu, badania do porodu

Badanie w ciąży – badania w ciąży do 10. tygodnia

Badania krwi: Badanie krwi w ciąży ma na celu ustalenie grupy i Rh krwi, aby dowieść o ewentualnym konflikcie serologicznym, który zwiastuje różnice w krwi dziecka i matki na poziomie Rh (-) i Rh (+). Wówczas kobieta może wytwarzać szkodliwe dla płodu przeciwciała, które mogą wpłynąć na późniejsze choroby hemolityczne. Kobieta powinna także wykonać badania na cukrzycę, zbadać na czczo stężenie glukozy we krwi oraz wykonać badania w kierunku wirusów HIV i HCV. Przyszła mama do 10. tygodnia ciąży może także sprawdzić zachorowalność na VDRL, czyli kiłę, a także odporność na toksoplazmozę. Kobieta powinna również przebadać się w kierunku chorób tarczycy.

Badania prenatalne: Kobieta w ciąży w pierwszym tygodniach jej trwania ma także zlecone badania prenatalne. Do nieinwazyjnych metod tychże badań można zaliczyć badanie metodą USG, które w trakcie całej ciąży wykonywane jest minimum trzykrotnie. Badanie USG pozwala wykryć nieprawidłowy rozwój płodu dziecka, a między 11. a 14. tygodniem badanie wskazuje na ewentualne wady genetyczne płodu. Badanie poprzedza padanie podmiotowe, czyli wywiad lekarski oraz zbadanie stężenia białka PAPP-A i hormonu beta-hCG we krwi.

Badania genetyczne nieinwazyjne: Najczęstszym badaniem tego typu jest badanie prenatalne – czyli test panorama. Test ten określa ryzyko pojawienia się zespołu Downa u dziecka i charakteryzuje się dużą dokładnością – aż 99%! Co więcej test panorama odróżnia także DNA płodu od matki, co pozwala na uniknięcie fałszywych dodatnich wyników.

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 11.-14. tygodnia

Badanie w ciąży między 11. a 14. tygodniem to przede wszystkim ponownie wykonane USG. Badanie może odbyć się za pomocą sondy dopochwowej lub bazować na USG brzucha. Co powinien ocenić lekarz podczas badania? Przede wszystkim budowę płodu, ewentualne wady i wiek płodu. Co więcej, przyszła mama powinna także zrobić test, który pomoże ocenić ryzyko lub nasilenie objawów depresji.

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 15.-26. tygodnia

Cukrzyca: Ważnym badaniem w tym okresie jest badanie w kierunku cukrzycy. Badanie rozpoczyna się sprawdzeniem stężenia glukozy na czczo, następnie stężeniem glukozy we krwi. Badanie określa, czy nie u matki nie rozwija się cukrzyca ciążowa.

Kobieta powinna także wykonać badanie ogólne moczu lub badanie na obecność przeciwciał toksoplazmy. W 21 tygodniu na przyszłą mamę czeka wizyta lekarska, w której będzie mieć sprawdzaną czynność serca płodu.

W tym czasie kobieta powinna zrobić również ogólną morfologię krwi oraz badanie moczu, a następnie ponowić USG.

Badania w ciąży – badania w ciąży w czasie 27.-32. tygodnia

Badanie w ciąży, które należy wykonać, to przede wszystkim konsultacja położnica i ponowne badanie moczu oraz krwi. Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży należy też wykonać kolejne obowiązkowe badanie ultrasonograficzne. Po raz kolejny pokażą one stan zdrowia dziecka i to, jak rozwija się w brzuchu mamy.

Tagi:
Polecane