Badanie histopatologiczne – na czym polega badanie?
Badanie histopatologiczne – na czym polega badanie?
Badanie histopatologiczne polega na pobraniu materiału biologicznego z tkanki pacjenta. Pobiera się go w trakcie operacji, poprzez biopsję lub podczas badania wykonywanego po śmierci. Najczęściej stosowana metoda, tj. biopsja, to inwazyjna metoda, która polega na pobraniu fragmentu tkanki, która objęta jest chorobą. Biopsja może być wykonana na narządach takich jak węzeł chłonny, jajnik, gruczoł piersiowy, tarczyca czy wątroba. Wśród biopsji można wyróżnić: biopsję gruboigłową, biopsję aspiracyjną cienkoigłową, biopsję aspiracyjną cienkoigłową celowaną, biopsję rysowaną, biopsję wycinkową i inne.
Badanie histopatologiczne polega na umieszczeniu pobranego fragmentu tkanki w substancji utrwalającej, najczęściej jest to formalina. Próbka z wycinkiem następnie jest odwadniana w stężonym etanolu, co wykonywane jest już w laboratorium. Kolejnym krokiem jest zalanie próbki parafiną, a następnie pocięcie jej mikrotomem. Następnie obserwuje się pocięte skrawki tkanki na szkiełku pod mikroskopem świetlnym. Często stosuje się specjalne barwienie próbki, aby ułatwić ocenę badanej tkanki. Barwienie sprawia, że tkanki i komórki łatwiej odróżnić, a patologiczne zmiany są bardziej widoczne.
Najczęstsze barwienie to te za pomocą hematoksyliny, która barwi na niebiesko i czerwowo. Barwienie wykonuje się też za pomocą immunohistochemicznych środków, które mają za zadanie wykrywać określone antygeny. Czasem stosuje się też barwienie mucykarminem, który pozwala lepiej i trafniej zdiagnozować nowotwór. Ostatnim typem barwienia w badaniu histopatologicznym, który pozwala zdiagnozować chorobę, jest barwienie immunofluorescencyjne.
Badanie histopatologiczne – kto powinien je wykonać?
Badanie histopatologiczne powinien wykonać chory z podejrzeniem nowotworu, zwłaszcza chłoniaka lub czerniaka. Ponad to, na badanie powinien zgłosić się pacjent z chorobami autoagresywnymi takimi jak łuszczyca czy celiakia. Co więcej do badania histopatologicznego predysponują także choroby zapalne jelit lub zakażenia bakteriami. Badanie histopatologiczne wykonywane jest na płodzie po poronieniu.
Chora tkanka może ulegać różnym procesom chorobowym, dlatego tak ważne jest, by badanie było wykonane jak najszybciej, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy. W trakcie choroby tkanki może ulegać przerostowi, rozrostowi, atrofii (czyli zaniknięciu), metaplazji – pojawieniu się komórek zmienionych morfologicznie, dysplazji polegającej na zaburzeniu wyglądu tkanek oraz struktur tkankowych.
Badanie histopatologiczne – wyniki i cena
Badanie histopatologiczne wykonywane jest przez lekarza patomorfologa, który informuje chorego o powadze choroby, jej przebiegu i stopniu zaawansowania. Badanie histopatologiczne mówi przede wszystkim o stopniu złośliwości danej zmiany chorobotwórczej. Zmiana określana jest według klasyfikacji TNM. T sygnalizuje guz, N węzeł, a M najcięższą fazę choroby, to jest przerzuty.
Na wyniki badania histopatologicznego czeka się zazwyczaj kilka tygodni, ale każdorazowo czas oczekiwania uzależniony jest od danego przypadku badanej choroby.
Cena badania histopatologicznego waha się od 40 do nawet 400 złotych, a wszystko zależne jest od miejsca wykonywania badania oraz ilości i charakteru pobranego wycinka.