Pacjenci.pl Żywienie Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić
Fot. Canva / Getty Images

Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić

14 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Biała kiełbasa to produkt, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Niektórzy jedzą ją z żurkiem, inni z barszczem, a jeszcze inni z chrzanem i chlebem. Niestety produkt kupiony w sklepie może zawierać szkodliwe substancje – konserwanty i wzmacniacze smaku. Są też osoby, które ze względów zdrowotnych, powinny unikać tego przysmaku.

Biała kiełbasa może zaszkodzić osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu. To jednak nie koniec. Kto jeszcze powinien jej unikać?

Co jest w składzie białej kiełbasy?

Biała kiełbasa to wielkanocny przysmak składający się z wieprzowiny , najczęściej z łopatki, boczku i podgardla. Swój bladoróżowy kolor zawdzięcza użytym składnikom – różowemu mięsie i jasnemu tłuszczowi.

100 g białej kiełbasy zawiera ponad 300 kcal i aż 23 g tłuszczu. Dodatkowo w takiej porcji (a tyle mniej więcej waży jedna kiełbasa typowej wielkości) znajdziemy 14,37 gram białka i 0,1 g błonnika. Jest to zatem produkt wysokokaloryczny.

Niestety biała kiełbasa zawiera też duże ilości cholesterolu – składnika, który sprzyja rozwojowi miażdżycy. Wystarczy zjeść 2,5 kiełbasy, aby przewyższyć zalecaną dzienną ilość cholesterolu, a przecież w Wielkanoc jemy też  inne jego źródła, np. majonez i jajka.

kielba.png
Biała kiełbasa to wielkanocny przysmak Polaków Fot. Freepik / jcomp
Czy powinno się myć mięso przed gotowaniem?
8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Czy biała kiełbasa jest zdrowa?

To, czy biała kiełbasa będzie zdrowa, zależy zarówno od rodzaju użytego mięsa – jego gatunku, jakości, jak i od użytych konserwantów, a ponieważ biała kiełbasa jest produktem surowym, ich użycie jest niezbędne.

Najbardziej szkodliwe konserwanty wykorzystywane do produkcji białej kiełbasy to azotan potasu (E252) i glutaminian sodu (E621). Ten pierwszy zwiększa ryzyko raka, a drugi może wywoływać bóle głowy.

Nie oznacza to jednak, że biała kiełbasa jest niezdrowa i nie można jej jeść. Niezwykle istotne jest czytanie etykiet ze składem produktu i wybieranie tych z jak najmniejszą ilością E. Są jednak osoby, które powinny ograniczyć spożywania białej kiełbasy.

Kto nie może jeść białej kiełbasy?

Białej kiełbasy powinny unikać osoby z wysokim cholesterolem LDL , a także cierpiące na hipercholesterolemię rodzinną – nieprawidłowy stan, który może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Osoby, które powinny unikać białej kiełbasy:

  • chorzy na nadciśnienie,
  • chorzy na miażdżycę,
  • osoby redukujące masę ciała,
  • osoby z wysokim cholesterolem,
  • osoby z hipercholesterolemią.

U niektórych tych osób zjedzenie nawet niewielkiej ilości białej kiełbasy, może drastycznie podwyższyć poziom cholesterolu, odkładając go w ścianach naczyń krwionośnych, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zatorów.

Przypomnijmy, że zatory tętnicze grożą zawałem serca , udarem mózgu, niedokrwieniem kończyn, obumarciem narządów. Dodatkowo udary są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych.

Jak wybrać dobrą kiełbasę na Wielkanoc?

Kupując białą kiełbasę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skład, a w dalszej kolejności na kolor , który powinien być lekko różowy . Kiełbasa nie powinna być zbyt jasna, bez dodatku różu, ponieważ oznacza to wysoką zawartość tłuszczu.

Świeża kiełbasa powinna być sucha . Nieświeży produktów będzie lepki, śliski – lepiej zrezygnować z takiego zakupu, ponieważ zjedzenie popsutej kiełbasy może skończyć się zatruciem pokarmowym, a nawet śmiercią.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zapach – powinien być delikatny z wyczuwalną wonią ziół . Produkt najlepiej kupować w miejscach, gdzie znane jest jego pochodzenie.

źródło: FoodFakty, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Zobacz też:

Jesz czerwone mięso? Grożą Ci trzy poważne choroby. Naukowcy alarmują

Śmiertelne zatrucie mięsem w Nowej Dębie. Policja ostrzega

Nie kupuj mięsa na bazarze. Możesz sobie poważnie zaszkodzić

Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości
Dentyści apelują: "Zróbmy 800+. Ale na leczenie zębów u dzieci"
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja