Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Śmiertelne zatrucie mięsem w Nowej Dębie. Policja ostrzega
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.02.2024 13:41

Śmiertelne zatrucie mięsem w Nowej Dębie. Policja ostrzega

domowe przetwory mięsne
canva

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i policja apelują, by nie spożywać mięsa z targowiska w Nowej Dębie, w powiecie tarnobrzeskim. Policja zatrzymała parę z powiatu mieleckiego, która sprzedawała tam z samochodu skażone wyroby garmażeryjne – jeden z ich klientów nie żyje, a dwóch znajduje się w szpitalu w ciężkim stanie.
 

Zatrute mięso w Nowej Dębie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców części regionu podkarpackiego, by nie spożywali mięso kupionego na targu w Nowej Dębie. RCB wydało komunikat: "Wysokie ryzyko zatrucia zagrażającego życiu. Jeśli masz objawy zatrucia — dzwoń na 112".

"Podziel się informacjami dotyczącymi potencjalnego zagrożenia ze swoimi bliskimi, aby zapobiec spożyciu przez nich zatrutego mięsa oraz zachęcić ich do zachowania ostrożności przy zakupach spożywczych" — apeluje RCB. "Kupuj mięso tylko w sprawdzonych miejscach. Jeżeli masz wątpliwości co do pochodzenia mięsa lub jego świeżości, zrezygnuj z zakupu lub skonsultuj się z właściwym terytorialnie inspektoratem weterynarii" — dodaje.

Projekt bez nazwy - 2024-02-18T124840.824.png

Tak wyglądają pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym. Zaczyna się niewinnie Jesz czerwone mięso? Grożą Ci trzy poważne choroby. Naukowcy alarmują

Jedna osoba nie żyje, dwie trafiły do szpitala

Do tragedii doszło w Nowej Dębie. Na tamtejszym targowisku para z powiatu mieleckiego sprzedawała bezpośrednio z samochodu wyroby mięsne, w tym galaretę garmażeryjną. Jeden z konsumentów tej żywności zmarł, a dwóch z objawami ostrego zatrucia trafiło do szpitala.

„Apelujemy do wszystkich, którzy dokonali zakupów u mężczyzny, a szczególnie tych, którzy kupili galaretę, o powstrzymanie się od jej spożycia. Jeżeli ktoś już ją zjadł, nawet jeśli nie ma żadnych objawów, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem”. - mówiła podinspektor Beata Jędrzejewska-Wrona, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Sprzedawcami i producentami żywności było małżeństwo – 55-letnia kobieta i 56-letni mężczyzna. „Przyznali się, że hodują trzodę i dla podreperowania budżetu domowego wyrabiają wędliny, które sprzedawali na terenie Nowej Dęby”. – powiedziała rzeczniczka Komendy Policji w Tarnobrzegu. W ich domu policjanci zabezpieczyli jeszcze 20 kg wyrobów mięsnych, które trafią do laboratorium. Małżeństwo znajduje się obecnie w areszcie w Tarnobrzegu.  

Lokalne władze i służba zdrowia od razu zareagowały. Podinspektor Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Policji w Tarnobrzegu apelowała do wszystkich, którzy kupili produkty od wspomnianej pary, by nie spożywali tych wyrobów, a w razie wystąpienia objawów zatrucia niezwłocznie skontaktowali się z lekarzem.

Objawy zatrucia

Objawami zatrucia mogą być:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • zmęczenie

RCB apeluje, by kupować mięso tylko w sprawdzonych miejscach. Jeśli nie mamy pewności, czy jest świeże i czy pochodzi z bezpiecznego źródła, zrezygnujmy z zakupu.

źródło: PAP.pl, Gov.pl

Polecane