Ból głowy i samopoczucie jak po dobrej imprezie? To sygnały ostrzegawcze poważnej choroby
Czasami guzy mózgu nie dają żadnych objawów przez długi czas. Czasami jednak dają wyraźne sygnały, ale są one tak specyficzne, że trudno je rozpoznać. Jednym z nich może być samopoczucie podobne do tego, które mamy dzień po spożyciu większej dawki alkoholu. Ból głowy, osłabienie, ogólna nadwrażliwość — trudno uwierzyć, że to właśnie mogą być objawy bardzo poważnej choroby.
Czuła się jak na kacu
Pielęgniarka Lucy Woodhouse z Hereford tak właśnie czuła się przez dłuższy czas — jakby ciągle była na kacu. Jak donosi serwis nypost.com do tego doszedł jeszcze jeden wyraźny objaw: nie mogła zrozumieć słów.
Podczas spotkania w pracy miała wrażenie, że wszyscy wokół mówią w obcych językach i nie jest w stanie nic zrozumieć. Pewnego dnia też próbowała czytać książkę swojemu kilkuletniemu synowi, ale nie była w stanie wypowiedzieć słów na głos.
Badanie tomograficzne głowy szybko wykazało, że ma oponiaka, czyli guza opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku Lucy był już bardzo zaawansowany, miał wielkość piłeczki golfowej . Na szczęście guz był operacyjny. Teraz kobieta ma bliznę i tylko delikatne problemy z pamięcią, ale szybko dochodzi do siebie.
Oponiaki częściej dotykają kobiet
Oponiak mózgu to nowotwór opon mózgowo-rdzeniowych, czyli błon, które chronią mózg i rdzeń kręgowy. Najczęściej są to łagodne zmiany, chociaż niestety dość powszechne. Jest to najczęściej występujący nowotwór mózgu u dorosłych . U kobiet występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn i zazwyczaj diagnozuje się go u osób w wieku 40-60 lat.
Początkowo daje niewielkie objawy, bóle głowy i lekkie osłabienie mięśni, czasami po jednej stronie ciała. Ponieważ rośnie powoli (około 2-4 mm na rok), początkowo nie uciska mózgu i może nie być wykryty przez wiele lat. Z czasem jednak mogą pojawić się napady padaczkowe, zaburzenia widzenia lub mowy, a nawet zmiany osobowości.
Zazwyczaj oponiaki to łagodne guzy , rosnące bardzo powoli. Około 5 proc. guzów jest klasyfikowana jako atypowe, ponieważ rosną znacznie szybciej i czasami nawracają. Najmniej liczna grupa przypadków to oponiaki złośliwe (anaplastyczne), które zdarzają się w 1-3 proc. przypadków.
Hormonalna terapia zastępcza a oponiaki
Jedną z teorii tłumaczących, dlaczego oponiaki częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, mówi o kobiecych hormonach. A dokładnie o hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub terapiach leczenia niepłodności.
Poparciem dla tej tezy mają być wyniki badań naukowców z Duńskiego Centrum Badań nad Rakiem, którzy odkryli związek między stosowaniem HTZ po menopauzie a występowaniem oponiaka . Rok wcześniej pojawiły się także doniesienia, że oponiaki pojawiają się u kobiet ciężarnych po leczeniu niepłodności . Wszystko dlatego, że estrogeny powodują szybszy wzrost guza.
Oponiaków czasami się nie leczy
Oponiaki to zazwyczaj łagodne zmiany. Na tyle łagodne, że w większości przypadków nie stosuje się żadnego leczenia, zdając się raczej na strategię obserwowania i czekania . Jeśli guz nie rośnie i nie uciska struktur mózgu, zostawia się go w spokoju. Zdarza się, że samoistnie się wchłania i zanika.
Jednak czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna. Stosuje się także celowaną radioterapię , by zmniejszyć ryzyko rozrastania się guza. Każdy pacjent musi liczyć się z koniecznością długoletniej obserwacji i częstego powtarzania badań obrazowych. Możliwe, że lekarz włączy także farmakoterapię, która ma zmniejszyć objawy i dolegliwości pojawiające się przy tym schorzeniu.
Czytaj także:
Zażywasz ten lek? Nie wychodź na słońce, bo to może być niebezpieczne
Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze
Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?