Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.07.2024 14:10

Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją

Ozempic, ślepota
Fot. Freepic

Osoby, które stosują popularne preparaty odchudzające, jak chociażby Ozempic, mogą być narażone na rozwój choroby oczu, która znana jest jako przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION).

Jak się okazuje, ten stan może prowadzić do nagłej, ale też nieodwracalnej utraty wzroku. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym “JAMA” Opthlamogy". Postanowił opisać je amerykański magazyn “Forbes”.

Pacjenci chorujący na cukrzycę byli znacznie bardziej narażeni na rozwój NAION

Badanie, które zostało przeprowadzone przez uczonych z Harvard Medical School wykazało, że pacjenci chorujący na cukrzycę, którym przepisano semaglutyd, byli ponad czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój NAION - w porównaniu do tych pacjentów, którzy przyjmowali inne leki. Semaglutyd jest aktywnym składnikiem m.in. Ozempicu, stosowanym w leczeniu cukrzycy oraz w celu wspomagania odchudzania.

Osoby z otyłością czy nadwagą, stosujące semaglutyd, były siedmiokrotnie bardziej narażone na rozwój tego schorzenia. Co ważne, NAION jest rzadką chorobą oczu. To schorzenie objawiające się nagłą utratą wzroku w jednym oku, zazwyczaj bez bólu, która często jest zauważana po przebudzeniu. Aktualnie nie ma dostępnych skutecznych metod leczenia NAION.

Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją
Fot. Freepic
Ten popularny chwast to remedium na wiele problemów zdrowotnych. Nie warto go wyrzucać! Czy mycie jaj ochroni przed salmonellą? Lekarka zwraca uwagę na inny nawyk

Trzech pacjentów zgłosiło nagłą utratę wzroku z powodu NAION w ciągu jednego tygodnia

Jak się okazuje, badanie prowadzone przez profesora Josepha Rizzo z Harvard Medical Schoold oraz jego team, ruszyło latem ubiegłego roku, gdy trzech pacjentów leczonych semaglutydem zgłosiło nagłą utratę wzroku z powodu NAION w ciągu jednego tygodnia.

Badacze przeanalizowali dane ponad 16 000 pacjentów leczonych w Mass Yey and Ear, szpitalu związanym z Harvardem, na przestrzeni sześciu lat. Porównali przypadki pacjentów przyjmujących semaglutyd z osobami, które stosowały inne leki odchudzające czy przeciwcukrzycowe.

Wyniki nie należały do dobrych

Niestety, wyniki nie należały do dobrych. W ciągu trzech lat u 8,9 proc. pacjentów w cukrzycą, przyjmujących semaglutyd, zdiagnozowano NAION, w porównaniu do 1,8 proc. w grupie osób stosujących inne leki. W przypadku tych, którzy przyjmowali semaglutyd w związku z utratą wagi, 6,7 proc. miało NAION, w porównaniu z 0,8 proc. pacjentów, którzy stosowali inne środki odchudzające.

Jak podkreśla profesor Rizzo, chociaż badanie wykazało zwiększone ryzyko, to odnosi się ono do zaburzenia, które stosunkowo jest rzadkie. Szacunkowo NAION dotyka 10 na 100 000 osób w populacji ogólnej.

Czytaj też:

22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze

Odstawiła popularny lek na odchudzanie. Jeden skutek uboczny ją zaskoczył

Uwaga na fałszywy Ozempic. WHO ostrzega przed podróbkami popularnego leku