Pacjenci.pl Choroby Ból, jakby nam kamień leżał na sercu. Takie objawy daje dławica piersiowa
Fot. Canva

Ból, jakby nam kamień leżał na sercu. Takie objawy daje dławica piersiowa

16 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Dławica piersiowa to zwykle objaw choroby niedokrwiennej serca. Wynika z tego, że serce nie dostaje tyle tlenu, ile potrzebuje. Silny ból może pojawić się w wyniku dużego stresu, wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić nagle.

Właśnie obchodzony jest w Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. Rusza kampania, która ma na celu skupić uwagę publiczną na zdrowiu serca i oczywiście – edukować. W Polsce problem dławicy piersiowej dotyka blisko 1,5 miliona osób.

Dławica piersiowa – co to takiego?

Dławica piersiowa (angina pectoris) to termin medyczny określający ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, spowodowany niedostatecznym dopływem tlenu do mięśnia sercowego. Jest to zwykle objaw choroby niedokrwiennej serca (czyli choroby wieńcowej), wynikający z ograniczonego przepływu krwi przez zwężone tętnice wieńcowe.

Dławica piersiowa stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie. Z szacunków wynika, że może na nią cierpieć nawet 200 milionów ludzi. Jest to z najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych. W Polsce problem ten dotyka blisko 1,5 miliona osób, a każdego roku notuje się tysiące nowych przypadków. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje.

Fot. Pixabay/Pexels
Wspierają zdrowie serca i wygląd skóry, lecz nie każdy może je jeść. Te osoby powinny uważać na śliwki
To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych

Jak objawia się dławica piersiowa?

Dławica piersiowa objawia się zwykle bólem lub dyskomfortem w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion, barków, łopatki, szyi, żuchwy czy pleców. Przeważnie dolegliwości te pojawiają się podczas wysiłku fizycznego, stresu lub po obfitym posiłku i zwykle ustępują po odpoczynku. Chory może także skarżyć się na duszności, uczucie zmęczenia, zawroty głowy , palpitacje serca oraz niepokój.

Należy jednak rozróżnić trzy odmiany dławicy piersiowej, ponieważ w ich przebiegu objawy są nieco inne:

  • dławica stabilna – najczęstsza forma, zwykle trwa kilka minut i objawia się, jak wyżej,
  • dławica niestabilna bardziej niebezpieczna, ponieważ objawy mogą występować w spoczynku, być bardziej intensywne lub dłuższe. Może oznaczać ryzyko zawału serca i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej,
  • dławica Prinzmetala (odmienna, dławica naczynioskurczowa) – jest rzadszą postacią, spowodowaną skurczem tętnic wieńcowych, który czasowo zmniejsza dopływ krwi do serca. Może wystąpić w spoczynku, często w nocy lub rano, i nie jest zwykle związana z miażdżycą.

Czynniki ryzyka dławicy piersiowej

Dławica piersiowa może rozwinąć się z następujących przyczyn:

  • choroba wieńcowa – to najczęstszą przyczyną dławicy piersiowej, miażdżyca tętnic wieńcowych , prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i zmniejszonego przepływu krwi do serca,
  • skurcz tętnic wieńcowych – jak w przypadku dławicy Prinzmetala,
  • złe nawyki życiowe – należy podkreślić, że takie czynniki, jak nadciśnienie, palenie papierosów, cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, wysoki poziom cholesterolu, czy stres także mogą prowadzić do rozwoju dławicy piersiowej,
  • wiek – po 45. roku życia u mężczyzn i 55. roku życia u kobiet wzrasta ryzyko rozwoju dławicy piersiowej.

Leczenie dławicy piersiowej

By zdiagnozować dławicę piersiową, konieczne jest wykonanie kilku niezbędnych badań:

  • EKG – może wykazać zmiany w rytmie serca, zwłaszcza podczas napadu bólu,
  • test wysiłkowy – daje pogląd, jak serce reaguje na wysiłek fizyczny,
  • echokardiografia – pozwala sprawdzić przepływ krwi przez jamy serca, zastawki i naczynia krwionośne,
  • koronarografia – badanie naczyń wieńcowych przy użyciu kontrastu, które pozwala zobaczyć ewentualne zwężenia w tętnicach serca.

Kiedy lekarz postawi już diagnozę, być może przepisze pacjentowi leki, takie jak nitrogliceryna, która szybko łagodzi ból w dławicy stabilnej, rozszerzając naczynia krwionośne i poprawiając przepływ krwi do serca, lub:

  • aspiryna – w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się skrzepów w tętnicach wieńcowych,
  • statyny – które obniżają poziom cholesterolu i pomagają w zwalczaniu miażdżycy
  • beta-blokery i antagoniści wapnia – które zmniejszają zapotrzebowanie serca na tlen, kontrolują rytm serca i ciśnienie krwi.

W zależności od zaawansowania choroby danego pacjent, może także niezbędna okazać się interwencja chirurgiczna, jak np.

  • angioplastyka wieńcowa (z założeniem stentu) – zabieg mający na celu rozszerzenie zwężonych tętnic i poprawę przepływu krwi,
  • bypassy wieńcowe – operacja polegająca na omijaniu zwężonych tętnic i stworzeniu nowej drogi dla przepływu krwi do serca.

Wiele jednak zależy tu od podejścia samego chorego. Zmiana stylu życia, chociażby rzucenie palenia, zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, zdrowa dieta bogata, m.in., w świeże warzywa, zwiększenie aktywności fizycznej, kontrola stresu, mogą przynieść bardzo dobre efekty.

Kampania na temat dławicy piersiowej

W dniach 16-22 września z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Polsce celebrowany jest Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej "Poznaj swoją dławicę”. Ma ona na celu zwiększyć świadomość Polaków na temat tego problemu zdrowotnego. Z tej okazji w kilkunastu miastach i w prawie 100 placówkach medycznych sieci Medicover oraz na wielkoformatowym nośniku informacyjnym zlokalizowanym w samym centrum Warszawy emitowany będzie spot edukacyjny dotyczący dławicy piersiowej.

Zobacz także:

Przypomina zawał, ale to coś innego. Przyczyna tego zaburzenia dla wielu bywa zaskakująca

Kardiolog radzi: dla dobra serca zwróć uwagę na te 5 nawyków

Odbiera normalne życie milionom ludzi. Może objawić się bólem, ale być widoczną na skórze

Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób
Mężczyzna zmarł na operacyjnym stole. Usunięto mu niewłaściwy narząd
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko