Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Odbiera normalne życie milionom ludzi. Może objawić się bólem, ale być widoczną na skórze
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 10.09.2024 09:23

Odbiera normalne życie milionom ludzi. Może objawić się bólem, ale być widoczną na skórze

Odbiera normalne życie milionom ludzi. Przyjrzyj się nogom i natychmiast reaguj
fot. freepik

Miażdżyca nóg to przewlekła i postępująca choroba naczyń tętniczych. Może przez lata nie dawać żadnych objawów, choć w niektórych postaciach dolegliwości się pojawią i będą bardzo przykre i utrudniające życie. Jak rozpoznać różne odmiany miażdżycy i skutecznie ją leczyć? Odpowiadamy.

Wyniki badań z 2021 roku opublikowane w "American Heart Association Journals" są zatrważające. Okazuje się, że miażdżyca dotyka 236 milionów ludzi na całym świecie. Nie warto jej bagatelizować, ponieważ skutki mogą być opłakane. Zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i innych poważnych schorzeń.

Miażdżyca – postacie choroby i ich objawy

Wczesna miażdżyca nie daje żadnych objawów, więc jest bardzo trudna do wykrycia. Może pojawić się też w postaci bezobjawowej. Częściej jednak towarzyszy jej ból nóg. Rzadziej, choć zdarza się, że pojawiają się też zmiany skórne – owrzodzenia lub otwarta gangrena. Żadnych objawów nie należy bagatelizować. 

Wyróżniamy cztery rodzaje miażdżycy:

  • postać bezobjawowa – jak sama nazwa wskazuje, ta postać nie daje objawów;
  • chromanie przestankowe – objawy to zmęczenie, dyskomfort lub ból występujący podczas aktywności i zmniejszający się podczas odpoczynku;
  • krytyczne niedokrwienie kończyn – objawy obejmują ból podczas odpoczynku, skurcze nóg podczas snu lub zmiany skórne, takie jak owrzodzenia lub otwarta gangrena;
  • ostre niedokrwienie kończyn – objawy obejmują zmniejszony przepływ krwi do kończyn, co może prowadzić do obumarcia tkanek. 
Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada

Lekarz ostrzega, że miażdżyca daje też objawy psychiczne

Jak wyjaśnia dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakolog kliniczny, miażdżyca może siać też spustoszenie w naszej psychice, co ma związek z niedokrwieniem mózgu. Choroba, uszkadzając tętnice mózgu prowadzi do jego niedotlenienia, wskutek czego dochodzi do rozwoju zaburzeń  pamięci i koncentracji. Może prowadzić też do rozległych udarów.

- Nazywamy to wielonaczyniowym uszkodzeniem mózgu. Jedną z jego konsekwencji jest otępienie. Pacjent przestaje być logiczny, nie liczy, nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i ma coraz gorszy kontakt z otoczeniem - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.

Co jest przyczyną miażdżycy?

Główną przyczyną miażdżycy jest zbyt duże stężenie cholesterolu, gdzie pod jego wpływem w ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, co z czasem prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej. Ta stopniowo się powiększa, coraz bardziej zwężając światło tętnicy. Przepływ krwi staje się coraz słabszy, co prowadzi do niedokrwienia narządów, m.in. mózgu oraz serca.

Leczenie miażdżycy – jak wygląda?

Leczenie miażdżycy nóg obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Warto zrezygnować z używek, wprowadzić w życie regularną aktywność fizyczną. W przypadku miażdżycy nóg można też przyjmować leki lub zastosować zabiegi chirurgiczne (np. angioplastykę).

Zobacz też:

To nietypowe objawy raka tarczycy. Gdy je zauważysz, pędem do lekarza

Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną