Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bóle brzucha na czczo? To częsty objaw wrzodów!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.10.2023 15:07

Bóle brzucha na czczo? To częsty objaw wrzodów!

wrzody
canva.com

Cierpisz na poranne bóle brzucha? A może dopadają Cię w ciągu dnia, kiedy jesteś na czczo? To tak zwany „ból głodowy”, który może być spowodowany chorobą wrzodową dwunastnicy. Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność? 


 

Jak boli brzuch przy chorobie wrzodowej?

Ból brzucha nasilający się na czczo, czyli między posiłkami, rano lub w nocy to jeden z charakterystycznych objawów wrzodów dwunastnicy. Dolegliwość ta spowodowana jest nadmierną produkcją kwasu żołądkowego, który drażni uszkodzoną błonę śluzową. Ból może mieć charakter piekący lub gniotący, o zmiennym natężeniu i lokalizować się w górnej części brzucha. Zazwyczaj zmniejsza się po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas.

W chorobie wrzodowej jedzenie może łagodzić lub nasilać dolegliwości bólowe, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka czy dwunastnicy.  W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Pozostałe objawy wrzodów dwunastnicy to między innymi:

 • zgaga,
 • nudności, 
 • wymioty,
 • uczucie pełności lub ciężkości w brzuchu, 
 • utrata apetytu,
 • chudnięcie. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-17T150442.488.png

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy – najważniejsze zasady Dieta w chorobie refluksowej - główne zasady. Co radzi lekarz?

Przyczyny choroby wrzodowej

Najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej jest zakażenie Helicobacter pylori – bakterią, która uszkadza ochronną warstwę śluzu i niszczy komórki nabłonka.

Do pozostałych czynników ryzyka należą: 

 • spożywanie wysokoprocentowych napojów alkoholowych,
 • palenie tytoniu, 
 • nadużywanie leków przeciwzapalnych, 
 • przewlekły stres.

  Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo częste i dotyka dużą część społeczeństwa w Polsce i na świecie. Najpopularniejszą drogą rozprzestrzeniania się zakażenia jest droga pokarmowa. 

W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Jak wykryć wrzody?

Aby wykryć wrzody dwunastnicy, należy udać się do lekarza gastroenterologa, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Najczęściej stosuje się endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopię oraz test ureazowy na obecność Helicobacter pylori. 

Przeprowadzenie gastroskopii umożliwi nam nie tylko rozpoznanie choroby wrzodowej, ale także pozwoli określić lokalizację wrzodu. Przy podejrzeniu choroby nowotworowej, podczas gastroskopii możemy pobrać wycinki do oceny mikroskopowej. Jednocześnie możliwe jest wykonanie tzw. testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.