Pacjenci.pl Choroby Borelioza nie zawsze zaczyna się od rumienia. Pierwszy objaw może być mylący
Fot. Canva

Borelioza nie zawsze zaczyna się od rumienia. Pierwszy objaw może być mylący

7 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Dużo mówi się o przenoszonej przez kleszcze boreliozie i wydaje się, że sporo już na ten temat wiemy. Jednak jest to nie tylko groźna choroba, ale i niezwykle podstępna. Niestety, nie zawsze przebiega według książkowego schematu i, w głównej mierze, dlatego stwarza czasem spore problemy, nawet diagnostom.

Objawy boreliozy bywają nietypowe. U każdego człowieka trochę inne. Warto poszerzać wiedzę w tym zakresie, by nie stracić czujności. W tej chorobie liczy się czas – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym będzie ono prostsze.

Borelioza to nie zawsze rumień typu "bawole oko”

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to bakteryjna choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze . Wywołują ją bakterie z rodzaju Borrelia. Objawia się m.in. rumieniem wędrującym, podwyższoną temperaturą ciała, a w późniejszych stadiach bólami mięśni i stawów. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych, kardiologicznych i stawowych. To wszystko wiele osób dobrze już wie.

Jednak borelioza to choroba, która czasem przebiega w sposób mniej oczywisty. Może wcale nie dawać objawów, albo dawać takie, które łatwo pomylić z zupełnie innym problemem zdrowotnym. Przykładowo, jeżeli nie zauważyliśmy, że ukąsił nas kleszcz (mogliśmy go przez przypadek wyrwać podczas szorowania ciała gąbką), a ten charakterystyczny rumień się nie pojawił (bo nie zawsze musi!), kolejne objawy, jak gorączka , czy bóle mięśni, możemy przypisać grypie.

Faktycznie, te objawy po kilku dniach ustąpią i możemy być absolutnie przekonani o tym, że przeszliśmy grypę. Tymczasem borelioza rozwija się i przechodzi w kolejne stadia rozwoju. A wtedy jej diagnostyka może nie być już prosta. Po kilku tygodniach, miesiącach, zaczną nam dokuczać np. stawy. Pójdziemy do reumatologa, zaczniemy robić badania kompletnie niezwiązane z przyczyną...

Fot. Pixabay/ MabelAmber
Tego lepiej nie pić w samolocie. Stewardesa ostrzega przed groźnymi bakteriami
Dodatkowe 1800 zł od ZUS. Dostanie je automatycznie milion osób

Klasyczne objawy boreliozy

Typowy rozwój boreliozy to rumień, który pojawia się ok tygodnia od ukąszenia i powiększa przez kolejne 2-3 tygodnie. Mogą, ale nie muszą, towarzyszyć mu objawy grypopodobne. Dokładniej, te "klasyczne” objawy choroby z Lyme przebiegają w kilku stadiach:

  • stadium wczesne ograniczone – czyli rumień wędrujący, tzw. "bawole oko” (zaczerwienienie wokół ugryzienia powiększa się, a następnie jaśnieje od środka i zmienia się w obrączkę). I tu uwaga. Niektóre osoby mogą mieć kilka takich rumieni, co wcale nie oznacza, że ukąsiło je kilka kleszczy – to taki wariant;
  • stadium wczesne rozsiane (narządowe) – w ciągu kilku tygodni od zakażenia boreliozą, krętki rozsiewają się za pośrednictwem krwi i naczyń chłonnych do różnych narządów. Objawia się to:
    • licznymi, drobniejszymi, rumieniami wędrującymi,
    • podwyższoną temperaturą ciała,
    • objawami grypopodobnymi – bóle głowy i mięśni, osłabienie,
    • zaburzeniami rytmu serca ,
    • zapaleniem stawów – zwykle jednego, czasem kilku dużych stawów – łokciowego, kolanowego lub skokowego,
    • porażeniem nerwu twarzowego,
    • zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych;
  • stadium późne – kilka miesięcy do kilku lat od zakażenia. W tym stadium możemy mieć objawy ze strony różnych narządów i  układów.

Nietypowe i mylące objawy boreliozy

Borelioza może dawać niestety także mniej oczywiste objawy. Przykładem jest ziarniak limfocytarny skóry . Jest to objaw, który pojawia się zamiast rumienia. Guzek zwykle umiejscawia się na sutku, płatku ucha lub na mosznie. Można go uznać za rodzaj pieprzyka, czy włókniaka. Takich nietypowych objawów borelioza może dawać więcej. Są to:

  • objawy neurologiczne – jak parestezje (mrowienie, drętwienie), zaburzenia pamięci i koncentracji, zawroty głowy, depresja, lęki, zaburzenia snu;
  • objawy okulistyczne – zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego, utrata ostrości widzenia;
  • objawy kardiologiczne – bloki serca, arytmie, zapalenie mięśnia sercowego;
  • objawy skórne – przewlekłe zanikowe zapalenie skóry, obrzęki i zmiany naczyniowe;
  • objawy reumatologiczne – nietypowy ból stawów bez opuchlizny, bóle mięśniowe przypominające fibromialgię

UWAGA
Jeżeli lubisz spędzać czas na łonie natury, spacerujesz w parkach, wybierasz się czasem na wycieczkę do lasu, to chroń się przed kleszczami. Najlepszym wyborem jest stosowanie repelentów. Niezmiernie ważne jest również przeglądanie ciała po powrocie z takich wypraw. Ale bądź czujny: nawet jeżeli nie znajdziesz na sobie żadnego kleszcza, kiedy zaczniesz odczuwać jakieś niepokojące objawy, weź pod uwagę boreliozę.

Zobacz także:

Borelioza często bywa błędnie rozpoznawana. Lekarze przepisują antybiotyki na “wszelki wypadek”

Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi

Mapa kleszczy 2024. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze!

Patolog sądowy o swojej pracy. "Czasami ktoś się budzi"
Sklepy sprzedają ich 10 ton miesięcznie. Zajadamy się w najlepsze, choć tylko udają mięso
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko