Boris Johnson zdradził pilnie strzeżoną tajemnicę. Ujawnił, że Elżbieta II nie zmarła przez „podeszły wiek”
Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, zmarła 8 września 2022 roku. W jej akcie zgonu, jako przyczynę śmierci, wskazano „podeszły wiek”. Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii, twierdzi jednak, że przyczyna zgonu była inna.
Zdrowie królowej było ściśle strzeżoną tajemnicą podczas jej panowania, ale i po śmierci. Były premier Wielkiej Brytanii w jednym z fragmentów swojej książki „Unleashed”, która ma mieć premierę w przyszłym miesiącu, ujawnił jednak pewne szczegóły.
Boris Johnson uważa, że królowa Elżbieta II miała raka
Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii, w swojej książce ujawnił, że „wiedział od roku lub dłużej”, że królowa Elżbieta II „miała pewną formę raka kości”. Wspominał, że na ostatnim spotkaniu z królową, tuż przed jego rezygnacją ze stanowiska, „wydawała się blada i bardziej zgarbiona, a na dłoniach i nadgarstkach miała ciemne siniaki, prawdopodobnie od kroplówek lub zastrzyków ”.
Dodał, że jej nastrój „w ogóle nie uległ pogorszeniu z powodu choroby i od czasu do czasu w trakcie rozmowy pojawiał się na jej twarzy ten wielki, jasny uśmiech”. Wyznał też, że monarchini „przez całe lato wiedziała, że odchodzi, ale była zdecydowana zostać i wypełnić swój ostatni obowiązek”, widząc przekazanie władzy z rąk Johnsona jego następczyni Liz Truss.
Według oficjalnych komunikatów zmarła ze względu na „podeszły wiek”.
- Bardzo spokojna. We śnie. Wymknęła się. Starość. Nie byłaby niczego świadoma. Żadnego bólu – napisano z kolei w oficjalnej notatce tuż po śmierci królowej.
Jakie są rodzaje nowotworów kości?
Nowotwory kości dzielimy na:
- nowotwory kościotwórcze - różnicują się w kierunku tkanki kostnej,
- nowotwory chrzęstnotwórcze- różnicują się w kierunku tkanki chrzęstnej,
- nienależące ani do jednej, ani do drugiej grupy - niezróżnicowane.
Wśród nowotworów pierwotnych wyróżnia się nowotwory łagodne, a wśród nich: kościotwórcze np. kostniak, kostniak kostninowy, kostniak zarodkowy; chrzęstnotwórcze, np. chrzęstniak, wyrośl chrzęstno-kostna; niesklasyfikowane, np. torbiel tętniakowata, guz olbrzymiokomórkowy.
Do nowotworów złośliwych zaliczamy: guzy kościotwórcze, np. szkliwiak, mięsak kościopochodny, guz olbrzymiokomórkowy kości; chrzęstnotwórcze, np. chrzęstniakomięsak; niesklasyfikowane, np. mięsak Ewinga.
Jakie są objawy nowotworu kości?
Początkowo nowotwór kości nie daje żadnych objawów. Z czasem jednak się one pojawiają. Pierwszym symptomem jest silny ból kości, który nasila się w nocy, w czasie odpoczynku. Charakterystyczna dla tego raka jest też utrata masy ciała i niedokrwistość. Zdarza się, choć rzadko, że chory ma powiększone regionalne węzły chłonne.
Gdy choroba postępuje, kończyna może ulec zniekształceniu – przyczynia się do tego z jednej strony rozwijający się guz, a z drugiej obrzęk. Dochodzi też do spadku pełnosprawności kończyny, pojawiają się też przykurcze, mrowienia, stan zapalny z ociepleniem kończyn i zwiększa się ryzyko złamań.
Jak wygląda leczenie nowotworu kości?
Leczenie polega przede wszystkim na przeprowadzeniu operacji , która polega na usunięciu ogniska chorobowego wraz z marginesem zdrowych tkanek. Operacje mogą być bardzo rozległe, mogą prowadzić do wycięcia dużego fragmentu kości, a nawet amputacji kończyny. Następnie stosuje się terapię uzupełniającą, czyli chemio- i radioterapię. Ważna jest też rehabilitacja, która pozwala przywrócić sprawność.
Zobacz też:
Gotujesz na nich pomidorową? Uważaj na ten fatalny błąd. Łatwo zaszkodzisz swojej rodzinie
Polacy używają tej przyprawy do każdego dania. A ona zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego
Czerwone plamy na nogach to nie tylko problem estetyczny. Lepiej biegnij do lekarza