Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ten naturalny środek na zapalenie gardła masz w swojej kuchni – zajrzyj do szafki z przyprawami
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 25.09.2024 11:56

Ten naturalny środek na zapalenie gardła masz w swojej kuchni – zajrzyj do szafki z przyprawami

Goździki mogą być stosowane na kilka sposobów. Najpopularniejszy to żucie całych goździków – podczas rozgryzania uwalniają one olejek eteryczny.
Fot. Canva

Goździki, jedna z najbardziej znanych przypraw na świecie, kojarzą się ze świętami i aromatycznymi nalewkami, ale czasem warto mieć kilka sztuk przy sobie. Wykazują bowiem działanie antybakteryjne i antyseptyczne, pomagając zwalczać ból oraz zapalenie gardła.
Popularność goździków wzrosła w dobie Covidu, kiedy zaczęto je stosować właśnie na silne bóle gardła. Od dawna znane są jako środek przeciwzapalny, skuteczny w uśmierzaniu skutków infekcji, stąd wiele osób potwierdza, że również w pandemii zdały egzamin. Potencjał leczniczy tych przypraw wzięli pod lupę również naukowcy.

Jak stosować goździki na zapalenie gardła?

Najważniejszym składnikiem goździków jest eugenol – substancja o silnych właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Działa jak naturalny środek znieczulający, który łagodzi ból i zmniejsza podrażnienia błon śluzowych. Goździki zawierają również antyoksydanty, które wspierają układ odpornościowy, przyspieszając proces regeneracji organizmu np. podczas infekcji gardła.

Goździki mogą być stosowane na kilka sposobów. Najpopularniejszy to żucie całych goździków – podczas rozgryzania uwalniają one olejek eteryczny bogaty w eugenol, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wystarczy włożyć do ust kilka goździków i powoli je żuć przez kilka minut, a następnie wypluć. Alternatywnie można przygotować napar, zalewając kilka goździków wrzącą wodą i pozostawiając do zaparzenia na 10-15 minut. Napar można pić lub płukać nim gardło 2-3 razy dziennie.
Zaleca się, aby nie przekraczać porcji 4-6 goździków dziennie.

Trzy sposoby na zdrowe jelita. Zdaniem osteopaty nagminnie popełniamy te błędy Jesteś w tym wieku? Zadbaj o neurony, bo będzie za późno. Neurolożka zdradza sposoby

Goździki i ich zastosowanie

Medycyna tradycyjna wykorzystuje tę przyprawę od dawna. Wystarczy wspomnieć, w jak wielu przypadkach goździki znajdują zastosowanie: są składnikiem herbaty ułatwiającej odkrztuszanie i stosowane w aromaterapii przy zaburzeniach układu oddechowego, takich jak astma, zapalenie zatok i oskrzeli.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków potwierdziła, że stosowanie goździka jako suplementu diety jest bezpieczne i tradycyjnie używane od wieków ze względu na jego potencjalne korzyści medyczne. Jak potwierdzono, przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości eugenolu pomagają w łagodzeniu bólu zęba, bólu gardła oraz kaszlu.

Przeciwwskazania w stosowaniu goździków

Chociaż goździki mają wiele zalet, ich stosowanie ma pewne ograniczenia. Nie są zalecane dla dzieci ze względu na ryzyko zadławienia. Osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi, problemy z wątrobą lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny unikać spożywania dużych ilości goździków, ponieważ eugenol może nasilać krwawienia. Należy także unikać stosowania goździków na leżąco i w przypadku suchego kaszlu, gdyż mogą podrażniać błonę śluzową gardła i powodować ryzyko zakrztuszenia – znane są przypadki wykrycia goździków jako ciała obcego, które ze względu na ostre elementy trzeba było usuwać chirurgicznie.

Zobacz również:

Tak nigdy nie przygotowuj kurczaka. Biotechnolog bije na alarm

To pierwsze objawy guza mózgu. Nic sobie z nich nie robimy, a to poważny błąd

Bez przerwy trzęsiesz się z zimna? Może brakować Ci tego pierwiastka