Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Z paznokci można wyczytać wiele chorób. Grzybica to tylko niewielki procent
Marta Uler
Marta Uler 28.09.2024 09:37

Z paznokci można wyczytać wiele chorób. Grzybica to tylko niewielki procent

Jakie choroby widać na paznokciach?
Fot. Canva

Co mówią o nas nasze paznokcie? Jak się okazuje, całkiem sporo. I wcale nie chodzi tu o to, że gdy ktoś ma czyste i zadbane, to prawdopodobnie jest też miłym i poukładanym człowiekiem. Wygląd paznokcie świadczyć może o naszym zdrowiu.

Wszelkie zmiany w ich kondycji, to, czy stały się łamliwe, czy płytka zmieniła kolor, nabrała przebarwień, może wskazywać na proces toczący się w organizmie. To mogą być tylko niedobory witamin i minerałów, ale także poważne stany, jak choroby tarczycy, czy płuc.

Paznokcie wiele mówią o naszym zdrowiu

Paznokcie to nie tylko element naszego wyglądu, ale także ważny wskaźnik zdrowia. Zmiany w ich strukturze, kolorze, czy kształcie mogą być pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Często paznokcie dają wczesne objawy niektórych chorób, dlatego warto zwracać uwagę na ich kondycję.

Zdrowe paznokcie powinny mieć jednolity, jasnoróżowy kolor, powinny być błyszczące, bez przebarwień, a także gładkie (niepofałdowane) i mocne, odporne na drobne urazy, które notorycznie przytrafiają nam się każdego dnia. Jeśli tak nie jest, np. paznokcie wciąż nam pękają, rozwarstwiają się, są pokryte białymi plamkami, żółkną lub podchodzi pod nie ropa – to nie jest stan naturalny. Wymaga on konsultacji z lekarzem.

Fot. Pixabay/picjumbo_com
Co jeść i pić, gdy masz kaca? Dietetyk poleca 5 produktów Justyna Steczkowska przeżyła dramatyczne chwile na planie. „Głęboka rana cięta, boli”

Brzydkie paznokcie to nie tylko kwestia kosmetyczna

Jest kilka chorób, które widać na naszych paznokciach. Wymienia je lekarz rodzinny Michał Domaszewski, czyli @doktor_michal na TikToku:

  • paznokcie zachodzące białymi plamami, w postaci poprzecznych lub pionowych pasków, mogą świadczyć o tym, że pacjent cierpi na bielactwo paznokci lub łuszczycę,
     
  • zażółcone, pogrubiałe i rozwarstwiające się paznokcie – prawdopodobnie chodzi o grzybicę,
     
  • fioletowo-zielony „siniak” pod paznokciem, płytka odchodząca – mogą wskazywać na zakażenie pałeczka ropy błękitnej,

Jakie schorzenia mogą manifestować się na paznokciach?

Jednak to nie wszystko. Na paznokciach widać często także to, co dzieje się wewnątrz całego naszego organizmu. Oto kilka schorzeń, które mogą manifestować się na paznokciach:

  • Niedobory – witamin, w tym witaminy B12, ale także żelaza, czy cynku często odbija się na stanie paznokci. Objawy niedoboru żelaza mogą manifestować się w postaci cienkich, łamliwych paznokci, które łatwo się rozdwajają. Mogą także pojawić się tzw. paznokcie łyżeczkowate (koilonychia), które są charakterystycznie wklęsłe. Z kolei niedobór cynku, czy wapnia prowadzi do powstawania białych plamek na paznokciach (leukonychia), a brak witaminy B12 może powodować ich sinienie.
     
  • Choroby serca – nieprawidłowy wygląd paznokci może wskazywać na problemy z układem krążenia. Np. sinica paznokci (zmiana koloru na niebieski) może świadczyć o niedotlenieniu organizmu, co jest związane z niewydolnością serca, chorobami tętnic lub innymi zaburzeniami hematologicznymi. 
     
  • Choroby płuc – tzw. paznokcie "palców pałeczkowatych", gdzie opuszki palców stają się zaokrąglone, a paznokcie uwypuklone. To częsty sygnał przewlekłych chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy mukowiscydoza.
     
  • Choroby wątroby – mogą na nie wskazywać porcelanowo-białe plamki.
     
  • Choroby tarczycy – w tym przypadku paznokcie mogą stać się kruche, łamliwe, wolno rosnąć.
     
  • Cukrzyca, choroby żołądka i jelit, zaburzenia odżywienia – często schorzenia te manifestują się jako poprzeczne bruzdy. Warto tu jednak podkreślić, że takie zagłębienia mogą być także efektem zbyt agresywnej pielęgnacji paznokci, głębokiego wycinania skórek, a nawet znakiem, że przechodziliśmy jakąś infekcję. Warto wiedzieć, że nawet podczas zwykłego przeziębienia wzrost paznokci może się zatrzymać, co potem widać jako taką fałdkę. 

Jeżeli stan naszych paznokci nas niepokoi, powinniśmy udać się do lekarza. To wcale nie musi być błahostka. A jeśli w porę wyłapiemy problem, możemy zapobiec rozwojowi poważniejszej choroby.

Zobacz także:

Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach

Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie

Jak często robić pedicure? Podolog tłumaczy. “Stare stylizacje niszczą paznokcie”