Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Takiej rewolucji jeszcze nie było. Nowa insulina jest "świętym graalem", który może wyleczyć cukrzycę
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 02.09.2024 07:14

Takiej rewolucji jeszcze nie było. Nowa insulina jest "świętym graalem", który może wyleczyć cukrzycę

Takiej rewolucji jeszcze nie było. Nowa insulina jest "świętym graalem", który może wyleczyć cukrzycę
Fot. Freepik

Na cukrzycę typu 1 na całym świecie chorują miliony ludzi. Naukowcy odkryli nową insulinę, którą nie bez powodu ochrzcili „świętym graalem”. Okazuje się, że może odmienić los pacjentów zmagających się z tą chorobą, a w przyszłości może nawet wyleczyć cukrzycę. 

Nowa insulina ma ułatwić cukrzykom codzienne funkcjonowanie. Nie będą musieli już wkładać tyle wysiłku w kontrolowanie poziomu cukru. Skończy się też robienie zastrzyków kilka razy dziennie. Jak będzie działać nowa insulina? Sprawdźmy.

Super inteligentna insulina odmieni cukrzycę typu 1

Osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą przyjmować insulinę nawet kilka razy dziennie. Najnowsze odkrycie naukowców ma jednak zrewolucjonizować życie z ta chorobą. Jak podaje „The Guardian”, wszystko dzięki nowej insulinie, która jest określana „świętym graalem”. 

- Nawet przy dostępnych obecnie nowoczesnych insulinach osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą codziennie wkładać wiele wysiłku w kontrolowanie cukrzycy (...) Insuliny reagujące na glukozę - tak zwane inteligentne - są uważane za świętego graala insuliny, ponieważ są tak bliskie wyleczenia cukrzycy typu 1, jak każda terapia lekowa – poinformował dr Tim Heise z panelu doradczego Type 1 Diabetes Grand Challenge.

Monika Olejnik o przełomie w swojej walce z rakiem. "Każdy z nas ma swój maraton" Przychodnie i szpitale będą miały nowy obowiązek. Chodzi o bezpieczeństwo małoletnich

Inteligentna insulina – co to takiego?

Nowa insulina różni się od tej przyjmowanej od lat. Pozostaje uśpiona w organizmie i zaczyna działać dopiero w momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Oznacza to, że naśladuje naturalną reakcję organizmu na zmianę poziomu cukru we krwi – staje się aktywna, by zapobiec hiperglikemii i znów uśpiona – by zapobiec hipogilkemii. Co ciekawe, dzięki temu u większości pacjentów wystarczy jeden zastrzyk w tygodniu, a nie kilka zastrzyków dziennie.

Miliony złotych trafiło do ośrodków badawczych

Jak czytamy, aż sześć projektów badawczych pracujących nad inteligentną szczepionką, otrzymało po trzy miliony funtów. Wśród nich znajdują się naukowcy z Chin, USA i Australii. Zadaniem zespołów jest sprawienie, by nowa insulina miała szybsze i precyzyjniejsze działanie. Ma łagodzić część lub całość leczenia cukrzycy typu 1, redukując w większej części ryzyko długotrwałych powikłań. W późniejszej fazie badań mają odbyć się też badania kliniczne. Całość kwoty, którą przekazano na badania nad cukrzycą typu 1, wynosi 50 milionów funtów

- (...) Te projekty badawcze, jeśli zakończą się sukcesem, mogą nie tylko zwiastować nową erę w insulinoterapii. Wyobrażając sobie świat, w którym insulina może reagować na zmieniające się poziomy glukozy w czasie rzeczywistym, mamy nadzieję, że pomogą stworzyć tę nową rzeczywistość, odciążając osoby z typem 1 od nieustannych wymagań, jakie stawia przed nimi dziś życie z tą chorobą – wyjaśnia Rachel Connor, dyrektor ds. partnerstwa badawczego w JDRF UK.

 Zobacz też:

Dodatkowe 324 zł dla seniorów co miesiąc. Decyzja jest przesądzona

Przez lata nazywali go „Pinokiem”, ale dziś już tak nie wygląda. Matka dziecka przeżyła piekło

 6 oznak, że jesteś w przemocowym związku. Jeśli Twój partner taki jest, uciekaj jak najdalej!