Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Celine Dion o zmaganiach z chorobą. "Jeśli nie będę mogła chodzić, będę się czołgać"
Daria  Siemion
Daria Siemion 27.05.2024 18:01

Celine Dion o zmaganiach z chorobą. "Jeśli nie będę mogła chodzić, będę się czołgać"

Celine Dion
Fot, East News / LUCAS BARIOULET

Kanadyjska gwiazda Celine Dion walczy z niezwykle rzadką chorobą nazywaną syndromem sztywnego człowieka. W sieci właśnie pojawił się zwiastun filmu opowiadającego o jej cierpieniu i codziennej walce o zdrowie. – Nie byłam gotowa na to, by o tym mówić. Ale teraz już jestem – mówi.

Celine Dion: “Ostatnie lata były dla mnie wyzwaniem”

Film dokumentalny "I Am: Celine Dion"  w reżyserii Irene Taylor ma zwiększyć świadomość społeczną na temat rzadkiej i bolesnej choroby jaką jest syndrom sztywnego człowieka, na który cierpi Celine Dion. Artystka diagnozę usłyszała w 2022 roku – od tamtej pory nie pokazuje się publicznie, walcząc o swoje zdrowie.

– Ostatnie kilka lat było dla mnie wyzwaniem, podróżą. Od odkrycia mojej choroby do nauczenia się, jak z nią żyć, ale nie pozwolić, by mnie zdefiniowała — mówi Dion. 

W zwiastunie filmu widać, jak kanadyjska gwiazda bierze leki i z trudem chodzi. Pojawiają się też fragmenty jej starych koncertów. Celine ogląda to wszystko i ze łzami w oczach mówi, że tęskni za koncertami, że tęskni za ludźmi i nie może się poddać.

— Jeśli nie będę mogła chodzić, będę się czołgać — deklaruje.

Celine Dion pojawiła się na Grammy 2024. "To naprawdę ona?" Chora na nowotwór księżna Kate przerwała milczenie. Zwróciła się do poddanych

Syndrom sztywnego człowieka – choroba Celine Dion

Trzyoktawowy mezzosopran Celine Dion to głos jedyny w swoim rodzaju. Można powiedzieć nawet, że to dar od Boga. Niestety osoby, które latem 2023 roku wykupiły bilety na jej koncert, nie mogły go wysłuchać. Trasę koncertową odwołano ze względu na pogarszający się stan zdrowia artystki.


Na Instagramie piosenkarki pojawiło się wówczas niepokojące oświadczenie: "Cierpię na bardzo rzadkie zaburzenie neurologiczne, które dotyka około jednej osoby na milion. Wiadomo, że powoduje skurcze mięśni. Czasami bardzo trudno mi chodzić i nie zawsze mogę używać strun głosowych do śpiewania tak, jakbym chciała" – napisała Dion.


Choroba, która rujnuje życia artystki to syndrom sztywnego człowieka nazywany również zespołem Moerscha-Woltmanna. Jest to rzadka choroba neurologiczna o nieznanej przyczynie. Choroba Celine Dion objawia się przez bolesne skurcze mięśni, deformację ciała i zwiększoną wrażliwość na bodźce zewnętrzne, np. na dźwięki czy światła.


Syndrom sztywnego człowieka – objawy:

  • sztywność mięśni i stawów,
  • bolesne skurcze,
  • ból w odcinku lędźwiowym,
  • sztywny chód,
  • zgarbienie,
  • uboga mimika (zesztywnienie mięśni twarzy),
  • nagłe skurcze mięśni spowodowane głośnymi dźwiękami lub światłem,
  • skurcze mięśni oddechowych utrudniające oddychanie.

Siostra Celine Dion o jej cierpieniu: "Podskakuje w nocy z bólu"

W wywiadzie dla gazety "HELLO" siostra piosenkarki Claudette Dion opowiedziała o zmaganiach Celine z chorobą. Zdradziła, że Celine nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i z tego powodu zamieszkały razem. 

— To choroba, o której tak mało wiemy. Występują skurcze, których nie da się opanować. Wiesz, jak to jest, gdy podskakujesz w nocy z powodu skurczu nogi lub łydki? W tym schorzeniu trochę tak jest, ale we wszystkich mięśniach – mówiła. — Niewiele możemy zrobić, aby ją wesprzeć i złagodzić jej ból. Rodzina modli się o cud — dodała.

Siostra Dion wyznała też, że piosenkarka, chociaż bardzo cierpi, jest silna i walczy. — To niezwyciężona kobieta. Wiem, że jest w dobrym humorze, bo słyszę to w jej głosie. Wtedy śpiewa – przekazała fanom.


Obecnie Celine Dion korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej uwzględniającej fizjoterapię, leczenie bólu i dietoterapię. Premierę filmu dokumentalnego "I Am: Celine Dion" zaplanowano na wtorek 25 czerwca.

Zobacz też:

Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”

To najzdrowsza zupa dla wątroby. Nasze babcie gotowały ją co niedzielę

Zdrowa fizycznie 29-latka z Holandii podda się eutanazji w maju. “Mój partner będzie ze mną do końca”

Polecane