Chlamydia – objawy, przyczyny, leczenie
pixabay
Autor Dominika Wilk - 27 Października 2020

Chlamydia – objawy, przyczyny, leczenie

Chlamydia to rodzaj bakterii, która wywołuje szereg różnorodnych infekcji. Najbardziej znaną chorobą wywołaną przez ten patogen jest choroba weneryczna powodująca stany zapalne narządów płciowych, jak również zakażenia układu moczowego. Na szczęście odpowiednia prewencja jest w stanie zapobiec zakażeniom przez bakterie Chlamydia trachomatis.

Chlamydia – jak można się zarazić?

Chlamydia trachomatis to ten gatunek bakterii z rodzaju Chlamydia, który odpowiedzialny jest za choroby weneryczne czy nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Można się nią zarazić podczas kontaktów seksualnych, zarówno pochwowych, analnych jak i oralnych. Brak prezerwatywy jest najczęstszą przyczyną zakażenia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko infekcji są również: młody wiek (poniżej 25. roku życia), ciąża, duża liczba partnerów seksualnych, stosowanie antykoncepcji, ektopatia szyjki macicy, inne zakażenie chorobą przenoszoną drogą płciową.

Chlamydia trachomatis to również ta bakteria, którą mogą zarazić się noworodki podczas porodu. Jeśli matka akurat zakażona jest Chlamydią, a dziecko przeciska się przez kanał rodny podczas naturalnego porodu, może dojść do zainfekowania maluszka. Do infekcji może dojść również podczas porodu drogą cesarskiego cięcia, gdy zakażone są wody płodowe.

Chlamydia – najczęstsze objawy zakażenia u mężczyzn

Najbardziej typowe objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis u mężczyzn to:

  • zapalenie cewki moczowej, któremu może towarzyszyć wodnisty, śluzowy wyciek z cewki moczowej; świąd, pieczenie oraz ból w cewce moczowej; bóle podbrzusza i jąder.
  • zapalenia najądrzy oraz jąder; zapalenia gruczołu krokowego; następstwem tego typu schorzeń może być niepłodność.

Chlamydia – najczęstsze objawy zakażenia u kobiet

Kobieta, która zarazi się Chlamydią bardzo często choruje na:

  • zapalenie szyjki macicy, które objawia się śluzowo-ropną wydzieliną, krwawieniem podczas kontaktów seksualnych oraz obrzękiem błony śluzowej szyjki macicy,
  • zapalenie gruczołu Bartholina – symptomem może być ból podczas siadania lub chodzenia, jak również gorączka,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • zapalenie narządów miednicy małej (objawia się nudnościami, złym samopoczuciem, krwawieniem, gorączką, obfitą wydzieliną z pochwy i intensywnym bólem brzucha w dolnej jego części),
  • zapalenie odbytu,
  • \zapalenie gruczołów Skenego,
  • \zespół Fitz-Hugh-Curtisa, który jest okołowątrobowym zapaleniem połączonym z zapaleniem przydatków.

Chlamydia – objawy u dzieci

Noworodki zakażone Chlamydią cierpią na zapalenie spojówek objawiające się przekrwieniem spojówek i obrzękiem powiek. Charakterystycznym objawem tej infekcji jest śluzowo-ropna wydzielina, a powikłaniem choroby są: bliznowacenie spojówek, zapalenie ucha środkowego i zatok, brodawkowaty przerost w obrębie powieki górnej.

Chlamydia – diagnostyka

Diagnostyka zakażenia Chlamydią polega na zbadaniu moczu oraz wydzieliny z pochwy (w tym celu pobierany jest wymaz z ujścia kanału szyjki macicy). Dokonuje się także wymazu z cewki moczowej, a w uzasadnionych przypadkach również: wymazu z odbytu, badanie nasienia, wydzieliny z gruczołu krokowego, badanie płynu stawowego czy owodniowego. U dzieci pobierany jest z kolei wymaz ze spojówek oczu oraz popłuczyny oskrzelowe.

Kto powinien się przebadać w kierunki Chlamydii trachomatis?

Zaleca się, aby wszystkie młode, aktywne seksualnie osoby przebadały się przynajmniej raz w roku w kierunku Chlamydia trachomatis. Badanie to powinny również wykonać osoby, u których wykryto i przeleczono zakażenie (należy je wykonać po 3-6 miesiącach po wyleczeniu). Wskazaniem do diagnostyki są również wszystkie wymienione wyżej objawy infekcji takie jak np. objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn, objawy ostrego zapalenia jąder lub najądrzy, upławy u kobiety, która narażona była na zakażenie np. przez uprawianie seksu bez zabezpieczenia z przygodnym partnerem.

Chlamydia – leczenie

Ponieważ zakażenie Chlamydią trachomatis jest zakażeniem bakteryjnym, przy jego leczeniu stosowane są antybiotyki. Zazwyczaj stosuje się jeden z trzech antybiotyków: doksycylinę, tetracyklinę oraz erytromycynę. Erytromycyną leczone są przeważnie kobiety ciężarne oraz karmiące, jak również noworodki i dzieci. Antybiotyk ten stosowany jest również u tych osób, które nie tolerują tetracyklin. Erytromycyna jest stosowana u kobiet ze względu na to, że lepiej przenika przez narządy miednicy mniejszej. Sugerowany czas leczenia niepowikłanych zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis to minimum 10 dni, a powikłanych minimum 14 dni.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.

Następny artykuł