Pacjenci.pl Żywienie Chorzy na serce powinni jeść je kilogramami. To zapomniane mięso bije na głowę wszystkie inne
fot.shutterstock/Maxal Tamor

Chorzy na serce powinni jeść je kilogramami. To zapomniane mięso bije na głowę wszystkie inne

13 listopada 2024

Dieta jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia. Ważne jest więc przykładanie wagi do tego, co jemy. Okazuje się, że chorzy na serce powinni jeść to mięso, choć obecnie nie jest zbyt popularne. O jakim mięsie mowa i jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Odpowiadamy.

Drób, wieprzowina i wołowina to najpopularniejsze mięsa. Pierwsze dwa są stosunkowo tanie, więc są najczęstszym wyborem. Jeśli jednak chcemy lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy wybrać gęsinę. Dawniej była niezwykle popularna, a dziś rzadko gości w naszych domach. A to duży błąd.

Czy gęsina jest zdrowa?

Jakie mięso jest najzdrowsze? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Nie wszyscy wiedzą jednak, że to gęsina. Zawiera zdrowe tłuszcze, które mogą obniżyć poziom złego cholesterolu i zredukować ryzyko miażdżycy, więc jest idealnym wyborem dla tych, którzy mają problemy z sercem lub po prostu chcą o nie zadbać. Zawiera też sporo witamin i minerałów, niezbędnych dla zdrowia. Co więcej, gęsina świetnie sprawdzi się też w profilaktyce anemii i wspiera funkcjonowanie mózgu . Gęsi tłuszcz jest też uważany za afrodyzjak.

Ci emeryci mogą liczyć na przypływ gotówki w 2025. Szykują im się duże zwroty podatku
Nazywają go "rakiem bogatych". Oto przyczyna rozwoju choroby

Czy gęsina jest tłusta?

100 g gęsiny ze skórą to około 370 kalorii (w tym około 34 gramy tłuszczu), a bez skóry to już tylko około 160 kalorii (i zaledwie 7g tłuszczu). Większość tłuszczu gęsi wytapia się w trakcie jej pieczenia, więc nie jest konieczne rezygnowanie z tego mięsa nawet na diecie odchudzającej. Warto też wiedzieć, tłuszcz gęsi, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych, jest uważany za jeden ze zdrowych tłuszczów drobiowych.

Ile kosztuje kilogram gęsiny?

Gęsina to mięso, które rzadko gości na naszych stołach. Wynika to nie tylko z zapomnienia, ale i ceny. Cena , którą trzeba zapłacić za kilogram waha się od 40 do 80 złotych. Cena uzależniona jest od tego, czy jest to gęś ekologiczna czy z przemysłowej hodowli, mrożona czy świeża.

Zobacz też:

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy

Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny

Medycyna pracy: dodatkowe obowiązkowe badania profilaktyczne dla pracowników

Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów?
W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko