Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > 7 największych grzechów Polaków. Tak niszczymy swoją tarczycę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 13.07.2023 15:44

7 największych grzechów Polaków. Tak niszczymy swoją tarczycę

tarczyca
canva.com

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem, ponieważ produkuje hormony, które wpływają na wiele kluczowych procesów zachodzących w organizmie. Niestety hormony są bardzo wrażliwe na różne czynniki, a każda zmiana w ich poziomie lub proporcji może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy, że dbając o tarczycę, dbamy o cały organizm! Warto wiedzieć, co prowadzi do jej destrukcji. 

Rola tarczycy w naszym organizmie

Tarczyca jest niewielkim narządem, który ma kształt podobny do motyla. Znajduje się na przedniej części szyi i pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Tarczyca wytwarza i uwalnia hormony, które regulują wiele procesów fizjologicznych i psychicznych w naszym organizmie. Ich prawidłowe działanie jest niezbędne dla zachowania homeostazy. 

Tarczyna ma wpływ na takie procesy, jak między innymi: 

  • ruchy jelit,
  • funkcjonowanie układu nerwowego,
  • praca hormonów płciowych,
  • rozwój organizmu (reguluje wzrost),
  • termogeneza (produkcja i utrzymanie ciepła),
  • metabolizm kości.

Projekt bez nazwy - 2023-07-12T212607.906.png

Gdy leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów nie daje rezultatów. Lekarz mówi, co robić Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie

Czego nie lubi tarczyca?

Niedostateczna ilość snu

Jeśli nie śpimy wystarczająco długo i regularnie lub jeśli narażamy się na nadmierną ekspozycję na światło przed snem, zakłócamy rytm wydzielania TSH, co może zaburzyć pracę tarczycy. TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który odpowiada za stymulację produkcji trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) przez tarczycę. Hormony tarczycy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów i narządów, dlatego aby zachować zdrowie tarczycy i całego organizmu należy dbać o jakość i ilość snu. 

Siedzący tryb życia

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem zdrowego trybu życia i ma pozytywny wpływ na wszystkie narządy, również tarczycę. Ruch pomaga regulować poziom hormonów tarczycy, poprawia krążenie krwi i zapobiega otyłości, która jest czynnikiem ryzyka chorób tarczycy. Ćwiczenia fizyczne mogą również poprawić nastrój i zmniejszyć stres. 

Warto jednak podkreślić, że przy zaburzeniach pracy tarczycy należy dostosować aktywność fizyczną do swojego stanu zdrowia. Zbyt intensywne lub zbyt częste treningi mogą zaburzać równowagę hormonalną i podnosić poziom kortyzolu, hormonu stresu, który negatywnie wpływa na metabolizm, odporność i samopoczucie. Zarówno pacjenci z niedoczynnością, jak i nadczynnością tarczycy powinni wybierać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności i czasie trwania, które nie będą nadmiernie obciążać organizmu i układu krążenia.

Nadmiar stresu

Pod wpływem stresu, nadnercza wydzielają hormony, które informują podwzgórze i przysadkę o sytuacji zagrożenia i mobilizują nas do działania. Są to adrenalina, noradrenalina i kortyzol, zwane hormonami stresu. To naturalny i korzystny mechanizm, który pomaga nam radzić sobie z wyzwaniami. Jeśli jednak stres trwa zbyt długo lub jest zbyt silny, nadnercza są przeciążone i produkują za dużo hormonów stresu. Wówczas oś podwzgórze-przysadka-nadnercza ulega zaburzeniu i nie działa prawidłowo, co ma negatywny wpływ na tarczycę będącą kontrolowaną przez podwzgórze i przysadkę. W takiej sytuacji produkcja hormonów tarczycy jest zakłócona, co prowadzi do problemów zdrowotnych.

Niedobory mikroelementów

Nasza dieta powinna być zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, w tym tarczycy musimy dostarczać do naszego organizmu różne mikroelementy. Jeśli nie spożywamy wystarczającej ilości jodu, żelaza, selenu i cynku, możemy mieć problemy z tarczycą, takie jak jej niedoczynność czy nadczynność. Warto zadbać o zrównoważoną dietę, która zapewni nam odpowiedni poziom tych składników.

Niedobór witaminy D

Witamina D wpływa na syntezę i aktywność hormonów tarczycy, a także na ich transport i metabolizm. Jej niedobór w organizmie może być związany z zaburzeniami czynności tarczycy, takimi jak niedoczynność, nadczynność lub choroba Hashimoto. Warto zrobić badanie na poziom witaminy D w organizmie i skonsultować się z lekarzem, czy potrzebna jest suplementacja. Poprzez odpowiednią ekspozycję na słońce, suplementację i dietę bogatą w produkty zawierające witaminę D możemy zapewnić odpowiedni poziom witaminy D w organizmie.

Suplementacja na własną rękę

Niektóre leki i suplementy mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie tarczycy. Część z nich może bezpośrednio wpływać na funkcję hormonalną tarczycy, modyfikować metabolizm hormonów tarczycy oraz zakłócać prawidłowe funkcjonowanie osi tyreotropowej przysadki. Nie zaleca się stosowania leków i suplementów na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą. 

Żywność wysokoprzetworzona

Żywność wysokoprzetworzona zawiera wiele dodatków chemicznych, takich jak konserwanty, barwniki, aromaty czy substancje słodzące. Składniki te mogą mieć negatywnie działanie na zdrowie tarczycy, ponieważ zaburzają jej naturalną równowagę hormonalną i wpływają na metabolizm. Powinniśmy unikać wysokoprzetworzonej żywności, zastępując ją naturalnymi i świeżymi produktami. 

Choroby tarczycy - epidemiologia

Choroby tarczycy są powszechnym problemem zdrowotnym. Według danych, dotykają około 22% polskiej populacji, a kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni. Objawy schorzeń tarczycy mogą być niejasne i mylone z innymi dolegliwościami, dlatego ważne jest, aby regularnie badać poziom hormonów tarczycy oraz wykonywać badania obrazowe. 


 

Polecane