Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki
Bezsenność to poważny problem coraz większej liczby Polaków. Wielu z nich radzi sobie z nią za pomocą leków, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy opracowali terapię - twierdzą, że wystarczy 30 minut tygodniowo i zaczniesz cieszyć się głębokim, niezakłóconym snem.
Terapię, o której mowa, wymyślili Australijczycy. Niestety nie jest skierowana do wszystkich. Komu pomoże i na czym polega?
Tabletki nasenne nie zawsze bezpieczne
Niestety najczęstszą metodą leczenia snu są tabletki nasenne . Zazwyczaj są to benzodiazepiny – silnie uzależniające środki uspokajające. W razie przedawkowania mogą one doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.
"Żyłem w totalnej ciemności. Myślę, że wiele razy moja ochrona przychodziła w nocy sprawdzać mi puls i to, czy jeszcze oddycham" – tak o uzależnieniu od nich w wywiadzie dla amerykańskiego Vogue’a opowiedział piosenkarz Justin Bieber.
Pomimo ogromnego ryzyka związanego ze stosowaniem benzodiazepin nadal przepisuje je wielu lekarzy. Pacjenci je lubią, bo są skuteczne – wyciszają, relaksują, sprawiają, że sen jest głęboki i błogi.
Niestety w
leczeniu bezsenności
zbyt często pomijane jest to, że do problemów ze snem może przyczynić się zarówno stres, jak i schorzenia natury fizycznej. Mowa chociażby o obturacyjnym bezdechu sennym (OSA) – schorzeniu, które u wielu chorych pozostaje niezdiagnozowane.
Bezdech senny – częsta przyczyna bezsenności
Bardzo często przyczyną bezsenności jest obturacyjny bezdech senny (OSA) . Szacuje się, że nawet 40 proc. zmagających się z problemami ze snem, cierpi na OSA. Niestety większość z nich nie wie, że jest chora i pozostaje nieleczona.
– Warto zadać sobie pytanie, dlaczego nie możemy spać i znaleźć źródło problemu. Na dłuższą metę żaden suplement czy lek nie pomoże, a jedynie będzie go maskować – mówi w rozmowie z Pacjentami psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.
Jest wiele
objawów bezdechu
, które zanim diagnozę postawi lekarz, może zauważyć sam chory.
Szpital psychiatryczny bez tajemnic!
Pacjenci z tą przypadłością śpią płycej, częściej się wybudzają, w dzień są zmęczeni i szybko się denerwują. Są o 70 proc. bardziej narażeni na zgon, niż osoby zdrowe.
Nocne symptomy OSA:
- częste przebudzanie,
- częste zmiany pozycji w trakcie synu,
- duszności,
- chrapanie,
- odczuwanie kołatania serca.
Dzienne symptomy OSA:
- zmęczenie,
- poranny ból głowy,
- suchość w jamie ustnej,
- suche wargi po przebudzeniu,
- nadmierna senność,
- problemy ze skupieniem,
- nerwowość,
- spadek libido.
Czynnikiem predysponującym do OSA
jest nadczynność tarczycy, skrzywienie przegrody nosowej i przerost migdałków.
Bóle głowy? Koniecznie posłuchaj, co mówi o tym neurolog?
Najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Choroba często dotyka osób z otyłością. Co ważne, leki nasenne mogą nasilać problem .
Program CBT-I – terapia zamiast tabletek
Możliwe, że istnieje skuteczny lek na bezsenność, który nie jest tabletką – przynajmniej tak uważa dr Alexander Sweetman z Flinders University w Australii, który przebadał w tym celu ponad 60 osób.
Naukowiec opisał swoje spostrzeżenia w czasopiśmie naukowym "Frontiers". Z artykułu dowiadujemy się, że dr Sweetman opracował i sprawdził skuteczność
cyfrowego programu CBT-I
o nazwie
"Bedtime window"
.
"Przetestowaliśmy nowy program CBT-I u osób z objawami bezsenności w całej Australii i stwierdziliśmy, że jest on bardzo łatwy w użyciu, zapewniając znaczną i trwałą poprawę snu, funkcjonowania w ciągu dnia i zdrowia psychicznego" – napisał naukowiec.
Program polega na cotygodniowej półgodzinnej sesji relaksacyjnej , podczas której pacjent ogląda krótkie filmiki, ogląda obrazy i informacje tekstowe. W ten sposób uczy się wyciszać i głębiej zasypiać.
"Wiemy, że CBT-I poprawia bezsenność, zdrowie psychiczne i jakość życia – chcemy, aby więcej osób korzystało z tego leczenia, ponieważ może ono zmniejszyć potrzebę stosowania tabletek" – czytamy.
źródło: Frontiers, Flinders University, Via Medica Journals
Zmagasz się z bezdechem sennym lub bezsennością? Napisz do nas na adres: redakcja@pacjenci.pl – najciekawsze historie opublikujemy!
Zobacz też:
Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność
Jeśli tak śpisz, możesz być zagrożony zawałem i udarem. Tego nie można bagatelizować
Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości