Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Pragnienie budzi cię ze snu i musisz napić się wody? Organizm komunikuje coś ważnego
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.03.2024 13:39

Pragnienie budzi cię ze snu i musisz napić się wody? Organizm komunikuje coś ważnego

nocna pobudka
fot. Shutterstock / Prostock-studio

Budzisz się w nocy i masz silną potrzebę, by się napić? Przyczyn tego stanu może być wiele – niekiedy spowodowane jest to niewielkim odwodnieniem, ćwiczeniami, lecz odpowiadają za to również niektóre choroby. Wskazujemy te, które mogą być powodem. 

Jeśli zauważasz, że budzisz się często w nocy z uczuciem pragnienia, być może powinieneś skonsultować się z lekarzem. 

Wilgotność powietrz i nawodnienie organizmu

Nocne pobudki, spowodowane potrzebą ugaszenia pragnienia, mogą wywoływać m.in. warunki panujące w sypialni.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zaleca, by wilgotność powietrza w domu utrzymywała się na poziomie 30-50% - w takich warunkach śpi się najlepiej i jednocześnie maleje ryzyko rozwoju pleśni. Sucho w gardle może się robić także wtedy, gdy temperatura panująca w pomieszczeniu przekracza 21 stopni Celsjusza.

Możliwą przyczyną nagłej potrzeby ugaszenia pragnienia jest odwodnienie. Nieodpowiednio nawodniony organizm może w nocy domagać się wody. Przyczyną tego stanu bywają intensywne ćwiczenia, praca w wysokich temperaturach, biegunka i gorączka – jeśli z tych powodów doszło do utraty wody, pomocne może być sięgnięcie po elektrolity.

Projekt bez nazwy - 2024-03-26T172950.369.png
Fot. Canva/ Engin Akyurt
Ten objaw pojawia się zwykle w nocy. Może być symptomem poważnej choroby Zrób to, a zaśniesz jak dziecko. Poznaj sposób na bezsenność

Leki i bezdech senny

Uczucie pragnienia bywa też skutkiem ubocznym stosowania leków np. kortykosteroidów, inhibitorów SGLT2, neuroleptyków, antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych i leków antycholinergicznych. Pacjenci przyjmujący te leki i odczuwający przy tym skutki uboczne, mogą skonsultować się z lekarzem i poprosić o zmianę farmaceutyku na inny.

Suchość błon śluzowych powodować może też bezdech senny. Z powodu przypadłości dana osoba w nocy musi oddychać przez usta, a konsekwencją tego bywa uczucie suchości w jamie ustnej. Ryzyko pojawienia się bezdechu sennego jest większe u osób:

 • cierpiących na otyłość,
 • palących tytoń,
 • chorujących na alergiczny nieżyt nosa,
 • z przerośniętymi migdałkami,
 • cierpiących na niedoczynność tarczycy,
 • przewlekle przyjmujących niektóre leki uspokajające

Zdiagnozowanie choroby jest złożonym procesem – potrzebna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, laryngologiem, pulmunologiem i neurologiem. 

Posłuchaj podcastu z neurologiem:

Jednak dzięki rozwojowi nowych technologii, diagnostykę częściowo można przeprowadzić nawet w domowych warunkach:


- Przede wszystkim nowe technologie umożliwiają coraz szerszy dostęp do diagnostyki, zwiększają komfort pacjenta oraz ograniczają ryzyko uzyskania błędnych wyników. W przypadku bezdechu sennego nie ma już konieczności udania się do szpitala / kliniki w celu wykonania badań. Można je bez problemu przeprowadzić w domu, co jest bardzo istotne, ponieważ pacjent znajduje się w swoim naturalnym otoczeniu i nic nie powinno negatywnie wpłynąć na jego sen, przez co uzyskane rezultaty odzwierciedlają rzeczywistość. - powiedział Maciej Pleskot, Kierownik Projektów w Healthnomic S.A

Cukrzyca, menopauza

Nocna pobudka spowodowana potrzebą napicia się wody, bywa objawem cukrzycy. Diabetycy mają często nadmierne pragnienie spowodowane tym, że organizm nie jest w stanie prawidłowo metabolizować cukru. Z tego powodu nerki muszą ciężej pracować, by usunąć glukozę z krwi. Zwiększa się też potrzeba wydalania moczu i jednocześnie rośnie potrzeba uzupełniania płynów.

Ile wody trzeba pić dziennie, żeby nie bolała głowa? Posłuchaj podcastu z neurologiem:

Za regulowanie płynów odpowiada m.in. estrogen i progesteron. W okresie przed menopauzą oraz podczas menopauzy zmiany hormonalne mogą spowodować uderzenia gorąca, nocne poty i wzmożone pragnienie.

Suchość w ustach to też objaw chorobowy

Odczuwanie suchości w ustach, mimo prawidłowego nawadniania organizmu, może być symptomem chorób. Potencjalnymi przyczynami nadmiernego pragnienia bywają również:

 • kserostomia,
 • choroby jamy ustnej,
 • choroby podwzgórza,
 • moczówka prosta,
 • akromegalia,
 • zespół Conna,
 • choroby spichrzeniowe,
 • niewydolność nerek,
 • nerwica,
 • anemia.

Źródło: Medonet.pl

Czytaj też: 

5 rodzajów stolca, które oznaczają chorobę. to znak, że rozwija się choroba. Gdy to widzisz, biegnij do lekarza

6 objawów raka kręgosłupa. Niektóre nie wydają się niepokojące

Czy można odwrócić stłuszczenie wątroby? Pięć zasad i jeden warunek