Pacjenci.pl Choroby Cierpisz na bruksizm? Fizjoterapeutka pokazała, jak z nim walczyć
Fot. Freepic/ Znany Lekarz

Cierpisz na bruksizm? Fizjoterapeutka pokazała, jak z nim walczyć

21 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Bruksizm to choroba, która może prowadzić do rozchwiania i starcia zębów. Nieleczona może skutkować przedwczesną utratą zębów. Pomocne w walce bruksizmem mogą być automasaże. Fizjoterapeutka Dominika Rosińska pokazała, jak wykonać je samemu w domu.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to schorzenie charakteryzujące się niekontrolowaną aktywnością mięśni żwaczy, co prowadzi do zaciskania szczęk i zgrzytania zębami . Często osoby dotknięte tym problemem nie są tego świadome, a najwięcej epizodów występuje podczas snu. Charakterystyczne dźwięki zgrzytania, pocierania i stukania zębami są często pierwszym sygnałem dla partnerów tych osób.

Chorzy zaczynają dostrzegać problem, gdy pojawiają się bolesne objawy w jamie ustnej , takie jak bóle stawów, przeskakiwanie żuchwy , napięcie mięśni twarzy, zmęczenie, bóle głowy, ucha i okolic oczodołów oraz starte szkliwo zębów . W takich przypadkach choroba jest już w zaawansowanym stadium, co wymaga natychmiastowego leczenia, aby uniknąć powikłań i rozchwiania zębów.

Dentysta pacjent
Bruksizm może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów Fot. Freepik / DC Studio
Czy warto leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną?
Dlaczego zęby są żółte? Jak je bezpiecznie wybielić? Zapytaliśmy stomatologa

Sposób fizjoterapeutki na bruksizm

Dominika Rosińska to fizjoterapeutka , którą na Instagramie śledzi prawie 150 tys. osób. Ekspertka na krótkich nagraniach (tzw. rolkach) pokazuje, jak radzić sobie z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, m.in. bólami stawów czy mięśni.

Niedawno Dominika Rosińska opublikowała na swoim kanale film dotyczący bruksizmu . Zaprezentowała na nim masaż rozluźniający mięśnie żwaczy , a w poście umieściła jego instrukcję. Oto ona:

"1. Ułóż kciuki pod kością jarzmową i wykonuj docisk z wibracją. Utrzymuj nacisk przez 5 sek. Powtórz 5 razy.
2. Ułóż ugięte palce dłoni pod kością jarzmową i z dociskiem wykonuj przesuwanie na boki. Wykonaj 10 powtórzeń ćwiczenia.
3. Ułóż ugięte palce dłoni pod kością jarzmową i przytrzymaj pozycję z dociskiem. Możesz ustabilizować łokcie na stole.
4. Ułóż dłonie na policzku i zaciśnij zęby. W taki sposób poczujesz jak m. Żwacz się napina. Ułóż dłonie i masuj mięsień wykonując „kółeczka” z dociskiem.
5. Ułóż ugięte dłonie pod kością jarzmową i wykonuj przesuwanie dłoni po mięśniu żwaczu jednocześnie otwierając usta. Powtórz 10 razy".

Skutki nieleczonego bruksizmu:

  • ból ucha,
  • ból żuchwy,
  • szum w uszach,
  • problemy z równowagą,
  • nadmierne starcie zębów,
  • pękanie zębów,
  • zaniki przyzębia,
  • ubytki klinowe,
  • rozchwianie zębów,
  • pogryzione policzki.
Jak wesprzeć osobę z depresją? Psycholog zdradza 5 sposobów
Chciała schudnąć, więc kupiła tabletki z tasiemcem. Zapłaciła za to najwyższą cenę
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko