Pacjenci.pl Żywienie Co pić w upały? Zdaniem dietetyków to najlepiej nawadniające napoje
Fot. Shutterstock/ Marian Weyo

Co pić w upały? Zdaniem dietetyków to najlepiej nawadniające napoje

11 lipca 2024

Co najlepiej pić w upały? To pytanie, choć może wydawać się banalne, jest bardzo ważne. Wysokie temperatury mogą być dla nas bardzo niebezpieczne, a odpowiednie nawadnianie może uchronić nas przed ich skutkami.

Oto co zdaniem dietetyków, powinniśmy pić w upały, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Latem, ze względu na wysokie temperatury, pijemy więcej niż w inne pory roku. Najczęściej sięgamy po wodę, a w drugiej kolejności po gazowane napoje. Czy to dobry wybór? Eksperci odpowiadają.

Co najlepiej pić w upały?

Nawadnianie się w upały to konieczność. Zdaniem profesora Douglasa Casa z University of Connecticut, osobom, które nie pracują fizycznie w upały i większość dnia spędzają w pomieszczeniach, może wystarczyć tylko woda.

"Z kolei ci, którzy w ciągu upalnego dnia narażeni są na duży wysiłek, potrzebują już dodatkowych elektrolitów. Zachęca więc do picia napojów izotonicznych. Są smaczne i ludzie chętnie po nie sięgają, a kiedy piją ich dużo, to dobrze się nawadniają” – wyjaśnia prof. Douglas Cas.

33665.jpg
Fot. Freepic
Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek
Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece

W upały sprawdzi się mleko i woda kokosowa

Profesor Stavros Kavouras z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie uważa z kolei, że w upały powinniśmy pić mleko. Poza dostarczeniem płynów zaserwujemy naszemu organizmowi również niewielkie ilości mikro i makroelementów. Jego zdaniem świetnie sprawdzi się też woda kokosowa.

Z kolei Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie w rozmowie z portalem nowiny24.pl poinformowała, że warto pić nie tyko wodę, napoje izotoniczne i mleko, ale też sok z wyciskanych owoców.

Czego nie pić w upały?

W upalne dni powinniśmy odpuścić sobie picie alkoholu. Napój ten ma działanie moczopędne, więc może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Warto pamiętać, że im więcej procentów, tym gorzej.

Kawa r ównież nie będzie najodpowiedniejszym napojem – podobnie jak cola, napoje energetyczne i herbata. Powinniśmy też ograniczyć słodkie napoje, gdyż mogą dawać uczucie sytości i sprawić, że nie wypijemy tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujemy.

Objawy odwodnienia – jakie są objawy braku wody w organizmie?

Objawami odwodnienia są:

  • suche usta;
  • suchość śluzówek;
  • silne pragnienie;
  • zmęczenie;
  • senność;
  • rzadsze oddawanie moczu;
  • ciemny kolor moczu;
  • spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej.

Jeśli my sami lub ktoś bliski jest odwodniony, nieuniknione będzie szybkie nawodnienie organizmu . W takich sytuacjach warto sięgać po wody zawierające dużo składników takich jak wapń oraz magnez. Można też sięgnąć po doustne płyny nawadniające – elektrolity, które bez problemu kupimy w każdej aptece – najczęściej w formie saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie.

Czytaj też:

Jak się wyspać w upalną noc? Przetestuj metodę Egipcjan i Japończyków

Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Ci seniorzy dostaną niższe emerytury. Ważne zmiany już od 1 marca
Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko