Jak się wyspać w upalną noc? Przetestuj metodę Egipcjan i Japończyków
Upały doskwierają nam nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą. W przegrzanym mieszkaniu ciężko usnąć. Pocimy się, pościel klei się do naszych ciał, to żaden komfort. Jak się wyspać w takich warunkach? Triumfują ci, którzy zawczasu zadbali o zamontowanie klimatyzatora w domu, ale nie każdy przecież może sobie na to pozwolić.
Na szczęście jest kilka niezłych sposobów, dzięki którym da się przetrwać takie trudne noce. Tu pomóc mogą wiatraki ustawiane w strategicznych miejscach, ale warta polecenia jest także metoda zaczerpnięta od Egipcjan. Trzeba przyznać, że są oni dobrze przystosowani do upałów, warto więc ich naśladować. Coś ciekawego w tej kwestii mają do powiedzenia także Japończycy.
Upał jest niebezpieczny dla zdrowia, ale powoduje także zwykły dyskomfort
Wysokie temperatury są groźne dla zdrowia i o tym warto pamiętać teraz, kiedy w Polsce zrobiło się naprawdę gorąco. Iście tropikalny klimat wpływa na zaburzenia pracy serca, powoduje omdlenia, zasłabnięcia. Tym bardziej może nam to zagrażać, jeśli przebywamy na słońcu i nie pamiętamy o odpowiednim nawadnianiu. Zaleca się, by osoby starsze i małe dzieci, czyli te grupy, które odwadniają się najszybciej, wychodziły teraz z domu najrzadziej, jak to tylko możliwe.
Ale upały dają się nam we znaki przecież także w mieszkaniach. Otwieranie okien wręcz pogarsza tę sytuację. Nie każdy ma w domu zamontowaną klimatyzację. Jak więc przetrwać ten trudny czas, kiedy nawet noc nie daje wytchnienia? I właśnie – jak usnąć w takich warunkach? Jak zadbać o zdrowy sen?
Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj Córka Christiny Applegate też jest ciężko chora. Długi czas lekceważono jej objawyJak się wyspać podczas upału?
Istnieje kilka sposobów na to, by upał w nocy nie był aż tak dotkliwy. Trudno przecież spać, kiedy "nie ma" czym oddychać, powietrze jest parne, a pościel klei się do ciała. Tak nie da się wypocząć. Oto jak można nieco poprawić te warunki:
- w ciągu dnia zasłaniaj okna ciemnymi zasłonami, żeby słońce nagrzewało pomieszczenia możliwie jak najmniej,
- okna otwieraj tylko wcześnie rano, późnym wieczorem i w nocy,
- kup wentylator, klimator lub przenośny klimatyzator, w zależności od tego, na co możesz sobie pozwolić finansowo, ale nie stawiaj go zbyt blisko siebie, bo podmuch zimnego powietrza może, wbrew pozorom, zrobić więcej złego, niż dobrego,
- w sypialni zrezygnuj z oglądania telewizji, czy korzystania z komputera, ponieważ te urządzenia także emitują ciepło,
- zmień pościel na tę z naturalnych tkanin, takich jak jedwab lub bawełna, idealna będzie satyna, ponieważ sprawia wrażenie chłodnej w dotyku,
- nie przykrywaj się kołdrą, jeśli możesz w ten sposób zasnąć, ewentualnie użyj w tym celu prześcieradła,
- nie jedz obfitych posiłków na dwie godziny przed snem, ponieważ podczas intensywnego trawienia człowiek bardziej się poci,
- weź ciepłą kąpiel, dzięki niej otworzą się pory, a to pomoże w oddawaniu ciepła,
- gdy bardzo gorąco ci w stopy, wykorzystaj termofor, ale tym razem nalej do niego zimnej wody.
A może skorzystasz z zagranicznych sposobów na sen w upale?
Warte rozważenia są metody rodem z Egiptu i Japonii. Zobacz, jak mieszkańcy tych krajów radzą sobie z upałami:
- egipska metoda na sen podczas upałów – czyli przykrywanie się zwilżonym prześcieradłem. Brzmi zaskakująco? Myślisz, że nie da się spać w mokrej pościeli? Tak się tylko wydaje. Jeśli przykryjesz się prześcieradłem wypłukanym i odwirowanym w pralce, będzie ono idealnie wilgotne. Przyjemnie schłodzi ciało, a dzięki temu łatwiej uśniesz. Nie obawiaj się, nie zamoczysz całego łóżka, bo woda odparuje szybciej, niż sądzisz...
- japońska metoda na sen podczas upałów – ciekawy jest także patent z Dalekiego Wschodu. Japończycy wykorzystują fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego kładą się spać na podłodze, na tzw. futonach. Zdejmij materac z łóżka i sprawdź, czy się nie mylą!
Zobacz także:
„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”
Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab
To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu