Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie
Przejedzenie to uczucie, które zna chyba każdy człowiek. Nieprzyjemne rozpieranie w żołądku, nudności. Pomóc w takiej sytuacji mogą trzy napoje, które przygotujesz samodzielnie w domu.
Kiedy zaczyna się majówka, bardzo trudno odmówić sobie skosztowania wielu potraw. Sezonowe owoce i warzywa, mięso z grilla, wypieki – kuszą wszystkie pyszności przygotowane przez nas i naszych bliskich. Kiedy skutkuje to uczuciem przejedzenia, warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić. Oto przepisy na napoje, które mogą pomóc.
Jak objawia się przejedzenie?
Przejedzenie
może pojawić się już kilka minut po zjedzeniu posiłku. To charakterystyczne uczucie rozpierania w żołądku połączone z uczuciem wstrętu na widok jedzenia. U każdego objawia się nieco inaczej, ale pewne symptomy są typowe.
Objawy przejedzenia:
- uczucie ciężkości,
- senność,
- zgaga ,
- wzdęcia,
- nudności,
- ból brzucha,
- zaparcia.
W przypadkach skrajnego przejedzenia może dojść do wymiotów. Z kolei u osób mających problemy z pęcherzykiem żółciowym, może pojawić się kolka wątrobowa będąca następstwem skurczu pęcherzyka lub dróg żółciowych. Jak z tym walczyć?
Trzy najlepsze napoje na przejedzenie
1. Filiżanka ciepłej herbaty lub ziółek
Filiżanka ciepłej herbaty (najlepiej czarnej lub zielonej, koniecznie bez cukru) może wesprzeć trawienie. Jeszcze bardziej skuteczne są napary z mięty, rumianku czy dziurawca – mają one działanie przeciwzapalne. Pomóc mogą też gotowe mieszanki ziół dostępne w aptekach.
2. Woda z cytryną
Sok z połówki cytryny wyciśnięty do szklanki letniej niegazowanej (to ważne!) wody może zdziałać cuda. Ten napój pomaga w walce niestrawnością, wspiera produkcję soków trawiennych, zmniejsza uczucie ciężkości.
3. Wrzątek z imbirem
Imbir to warzywo znane ze zbawiennego wpływu na układ trawienny. Można dodawać go do potraw albo pokroić w plastry i zaparzyć w kubku wrzącej wody. Taki napój należy przykryć na 5 minut, następnie wypić – wesprze trawienie i ukoi podrażnioną śluzówkę żołądka.
Inne sposoby na przejedzenie
- Nie kładź się po jedzeniu – powoduje to cofanie treści żołądkowej i zwiększa uczucie ciężkości. Zamiast tego idź na spacer lub potańcz.
- Posiłek popij octem jabłkowym zmieszanym z wodą (jedna łyżka na szklankę gorącej wody) – taki napój przyspiesza trawienie.
-
Zjedz kleik z mielonego lnu
– łyżkę zmielonego lnu zalej szklanką gorącej wody i odstaw mieszankę na 15 minut, następnie wypij. Złagodzi ona ból żołądka i zgagę.
Zobacz też:
Lekarz porównał to mięso do azbestu. Nie kupuj go na grilla
Nowalijki - tak wybierzesz te najzdrowsze. Czy każdy może je jeść?
Olej z czarnuszki - na odporność, na zdrowe serce. Właściwości i zastosowanie