Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kolka wątrobowa (żółciowa) - najważniejsze informacje
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:32

Kolka wątrobowa (żółciowa) - najważniejsze informacje

Kolka wątrobowa (żółciowa) - najważniejsze informacje
pixabay.com

Kolka wątrobowa (żółciowa)- przyczyny i występowanie


Kolka wątrobowa, inaczej kolka żółciowa, jako taka nie jest jednostką chorobową, którą można by znaleźć w takich klasyfikacjach chorób jak ICD-10. Przez medycynę rozumiana jest jako objaw. Kolka wątrobowa (żółciowa) to napadowy ból występujący po prawej stronie pod żebrami, często promieniujący także do łopatki. Ból pojawia się nagle, jest silny i trwa do kilku godzin, ustępuje stopniowo. Objawami towarzyszącymi często są: zgaga, nudności, wymioty a także podwyższona temperatura ciała. Objaw ten najczęściej występuje po spożyciu obfitego i tłustego posiłku. Jest wynikiem zintensyfikowanych skurczy woreczka żółciowego, wynikających z wypychania żółci koniecznej do trawienia, przy jednoczesnym występowaniu złogów. Najczęstsze występowanie zauważa się u otyłych kobiet po czterdziestym roku życia.

Kamica żółciowa a kolka wątrobowa (żółciowa)


Kamica żółciowa jest chorobą, w przebiegu której występuje kolka wątrobowa (żółciowa) jako jej objaw. Częstość i intensywność kolki wątrobowej zależy od stopnia zaawansowania kamicy żółciowej. W przebiegu tej choroby, która w dużej mierze powodowana jest nieprawidłową dietą, dochodzi do powstawania złogów w drogach żółciowych lub pęcherzyku żółciowym (woreczku żółciowym), a złogi te nazywane są kamieniami żółciowymi. Pęcherzyk żółciowy kurcząc się wypycha żółć potrzebną do trawienia tłuszczy. Gdy w drogach żółciowych czy samym pęcherzyku występują złogi, czyli kamienie żółciowe, utrudnione staje się przemieszczanie żółci, co powoduje zwiększenie pracy pęcherzyka żółciowego a więc jego częstsze skurcze. Powoduje to ból a także opisane powyżej objawy towarzyszące i nazywane jest kolką wątrobową (żółciową).

Kolka wątrobowa (żółciowa)- jak sobie pomóc?


Każdorazowo należy upewnić się, że kolka wątrobowa jest wynikiem kamicy żółciowej. Postępowanie przy kolce wątrobowej (żółciowej) można podzielić na doraźne i sięgające przyczyn a więc leczenie kamicy żółciowej. Doraźne sposoby pomocne w eliminowaniu dolegliwości bólowych skupione są na podawaniu leków rozkurczowych wpływających na mięśnie gładkie np. tych na bazie hiosycyny (np. Scopolan)  czy drotaweryny (np. No-Spa, Spastyna Max). Podaje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne, metamizol, a także paracetamol (np. APAP). Sprawdzą się także preparaty złożone z wyżej wymienionych substancji. Niekiedy stosuje się także leki działające rozluźniająco na drogi żółciowe oraz leki uspakajające. Pomocne są także ciepłe okłady, termofory czy poduszki elektryczne przykładane w miejsce bólu. Trzeba jednak pamiętać, aby temperatura nie była za wysoka. Podczas trwania kolki nie należy przyjmować pokarmów a jedynie wodę. Po ustaniu kolki należy przejść na dietę niskotłuszczową i lekkostrawną na minimum dwa dni. Leczenie koncentrujące się na przyczynie kolki wątrobowej (żółciowej) jest leczeniem kamicy żółciowej, najczęściej chirurgicznym.

Kolka wątrobowa (żółciowa)- profilaktyka


Kluczowym dla profilaktyki kolki wątrobowej, jak i kamicy żółciowej jest dieta oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Posiłki oparte o białko, ubogie w tłuszcze zwierzęce i przyrządzane na parze lub też pieczone, chronią przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Dieta ta może także łagodzić przebieg kamicy żółciowej, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo występowania kolki wątrobowej (żółciowej).

Tagi: