Cukrzyca ciążowa może być bardzo groźna. Jak wygląda jej leczenie?
Cukrzyca ciążowa
Cukrzyca ciążowa polega na nietolerancji węglowodanów. Występuje ona podczas ciąży u kobiet, które wcześniej miały właściwy poziom glukozy we krwi. Dolegliwość ta jest wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Na rozwój cukrzycy ciążowej najbardziej narażone są te kobiety, które przed zajściem w ciążę miały sporą nadwagą oraz te, u których w najbliższej rodzinie odnotowano przypadki cukrzycy typu II. Dodatkowo, ryzyko występowania cukrzycy zwiększa się wraz z wiekiem i kolejną ciążą.
Źle leczona bądź nierozpoznana cukrzyca ciążowa może powodować przedwczesny poród, przerost mięśnia sercowego u płodu oraz związane z tym upośledzenie jego czynności po porodzie oraz niedojrzałość metaboliczną wielu narządów płodu.
Cukrzyca ciążowa – przyczyny
Oprócz problemów z gospodarką hormonalną, które mogą być bezpośrednią przyczyną cukrzycy ciążowej, wyróżnia się kilka innych czynników wskazujących za zagrożenie pojawienia się tej choroby w ciąży. Należą do nich wiek, urodzenie dziecka z wadą rozwojową, urodzenie więcej niż dwójki dzieci oraz zgon wewnątrzmaciczny.
Na dolegliwości tę w okresie ciąży są szczególnie narażone kobiety, które cierpią na zespół policystycznych jajników oraz nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca może także wystąpić u kobiet ze sporą nadwagą.
U pewnej grupy kobiet cukrzyca w ciąży może wystąpić nawet bez wyżej wymienionych czynników. Pojawienie się tej choroby powinno być wówczas ostrzeżeniem dla organizmu, który najprawdopodobniej z przyczyn genetycznych ma skłonność do nietolerancji węglowodanów. Cukrzyca ciążowa może w przyszłości doprowadzić do cukrzycy typu II.
Cukrzyca ciążowa – objawy
Wśród objawów cukrzycy ciążowej można wskazać wielomocz. Dzieje się tak, ponieważ glukoza jest substancją czynną, zatrzymuję wodę w organizmie i łączy się z wodą. W trakcie cukrzycy w ciąży kobieta oddaje mocz bardzo często, a jego ilość wynosi nawet 3 litry na dobę. Dodatkowo, równie często pojawia się cukromocz, czyli wydalanie glukozy z moczem.
Kolejnym z objawów tej dolegliwości będą niekontrolowane napady głodu. Pojawiają się one z powodu braku insuliny. Wówczas znajdująca się we krwi glukoza nie może dotrzeć do tkanek organizmu, gdzie mogłaby zostać spożytkowana. Organizm kobiety ciągle odczuwa głód.
Następnym z objawów cukrzycy ciążowej jest potrzeba przyjmowania dużej ilości płynów. Wiąże się to z szybką utratą wody wydalanej z moczem. Jeśli kobieta w ciąży często sięga po coś do picia, to znak, że coś złego dzieje się z jej organizmem.
Dodatkowo, do objawów mogących zwiastować cukrzycę zaliczyć można także zmęczenie, mdłości, senność oraz infekcje skóry, pęcherza i pochwy, a także zaburzenia widzenia. Niepokój powinien także wzbudzić nagły przyrost wagi w ciąży oraz zbyt szybki wzrost płodu względem stopnia zaawansowania ciąży.
Cukrzyca ciążowa – leczenie
Leczenie cukrzycy ciążowej rozpoczyna się wraz z wizytą u diabetologa. Pierwszy etap to zawsze zmiana diety na taką, która pozwoli unormować poziom glukozy we krwi. Należy wówczas ograniczyć ilość spożywanych cukrów prostych oraz tłuszczów. Specjalista dobierze odpowiednią dietę, przy uwzględnieniu okresu ciąży, masy ciała ciężarnej oraz poziomu jej aktywności fizycznej.
Kobietom cierpiącym na tę dolegliwości zaleca się kontrolowanie poziomu glukozy cztery razy dziennie. Najpierw rano na czczo, a następnie godzinę po każdym głównym posiłku. Jeżeli po tygodniu stosowania diety poziom glukozy nadal jest wyższy niż wartości docelowe, konieczne jest wdrożenie leczenia insuliną.
Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko właściwa dieta, lecz także wysiłek fizyczny poprawiający spalanie glukozy, zmniejszający insulinooporność tkanek i zwiększający ich wrażliwość na insulinę.
Właśnie dlatego jeśli przyszła mama czuje się dobrze i nie ma żadnych innych przeciwwskazań, medyk zaleca specjalny zestaw ćwiczeń, który przyspiesza metabolizm.