Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Wyjaśnia trycholog
Daria  Siemion
Daria Siemion 07.07.2024 15:18

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Wyjaśnia trycholog

Olga Poniatowska, trycholog, keratynowe prostowanie włosów, nanoplastia
Fot. Trichology Academy Clinic - Olga Poniatowska, Canva / Getty Images

Fryzjerzy reklamują keratynowe prostowanie  i nanoplastię jako zabiegi regenerujące włosy. Z dumą prezentują zdjęcia włosów swoich klientek – gładkich, idealnie prostych. Za każdy taki zabieg kasują ok. 600 złotych. Nie mówią jednak, że popularna "keratyna" może szkodzić.


O tym, kiedy lepiej odpuścić sobie keratynowe prostowanie włosów i jak bardzo fryzjerzy wprowadzają nas w błąd, opowiedziała na swoim Instagramie Olga Poniatowska, słynna trycholog.

Keratynowe prostowanie włosów i nanoplastia – przeciwskazania

Olga Poniatowska prowadzi na Instagramie popularny profil @towietrycholog, na którym – jako trycholog – dzieli się swoją wiedzą na temat włosów. 

Ostatnio wzięła pod lupę temat keratynowego prostowania włosów i nanoplastii – zabiegów prostujących reklamowanych jako "regenerujące" i "odżywcze". Ich działanie polega na tym, że wygładzają włosy, sprawiają, że są idealnie proste i lśniące. Niestety nie jest to zabieg dla wszystkich.

– Nigdy nie rób keratynowego prostowania czy nanoplastii, jeśli masz problemy ze skórą głowy, takie jak nawracający łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, swędzenie, łojotok czy zapalenie mieszków włosowych – przestrzega  Poniatowska.  – Preparaty do prostowania mogą podrażniać skórę głowy – tłumaczy.

Ekspertka dodaje, że zabiegi te mogą zaszkodzić osobom, które mają alergie wziewne, ponieważ związki zawarte w preparatach do prostowania mogą działać drażniąco na oczy i drogi oddechowe – wie o tym każdy, kto choć raz je powąchał. 

Łupież – rodzaje, przyczyny, leczenie Nie ma nic gorszego niż suszenie włosów na słońcu. Trycholog wyjaśnia, jak uniknąć tego na wakacjach

Rozjaśniałaś włosy? Keratyna i nanoplastia nie jest dla Ciebie

– Nie polecam też tego zabiegu, jeśli masz rozjaśniane włosy, bo w ten sposób Twoje włosy zostaną uszkodzone podwójnie. Mogą zacząć się kruszyć i po jakimś czasie mogą przypominać suche siano – mówi Poniatowska. Zgadzają się z nią obserwatorki, które zniszczyły w ten sposób włosy.

"Moja bardzo dobra Koleżanka robiła nanoplastię. Niestety nie została poinformowana o tym, że jest to ogromnie szkodliwe dla włosów rozjaśnianych. Miała włosy do pasa, wykruszyły Jej się z czasem do ramion, a z jednej strony do ucha. Wpadła w silną depresję ponieważ kruszenie się pogłębiało" – czytamy w jednym z komentarzy pod filmem.

I kolejny: "Również wykonałam ten zabieg 2 razy - dobrych kilka lat temu, nikt mi nie powiedział o tym, że ten zabieg niszczy włos. Fryzjerzy, aż krzyczeli że jest to zabieg UWAGA - REGENERUJĄCY".

Keratynowe prostowanie włosów i nanoplastia – dla kogo?

– Jako trycholog poleciłabym ten zabieg, jeśli masz zdrowe, ale trudne do ułożenia włosy, czujesz się dobrze tylko w gładkich prostych włosach i uważasz, że tylko takie pasują do Twojej twarzy – mówi Poniatowska w swoim filmie.

Dodaje, że zabieg prostujący może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które codziennie prostują włosy prostownicą. Warunkiem jest jednak brak przeciwskazań, o których mówiła wcześniej. – Wtedy zabieg keratynowego prostowania czy nanoplastii może być dla Ciebie odpowiedni, ale pamiętaj, że niszczy trwałe wiązania, więc nie jest to zabieg pielęgnujący ani regenerujący.

Zobacz też:

Lepiej myć włosy rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd

Wiosna, lato, jesień, zima. Sprawdź, jakim typem urody jesteś i co ci pasuje

Włosy wypadają po Ozempicu jak po chemii? Niepokojące relacje pacjentów