Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy PESELE klientów aptek są bezpieczne? Jest porozumienie między UODO i GIF
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.12.2023 19:30

Czy PESELE klientów aptek są bezpieczne? Jest porozumienie między UODO i GIF

apteka
canva

Afera z podsłuchami w aptekach zmobilizowała Urząd Ochron Danych Osobowych, który zacznie ściślej współpracować z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym. Szefowie obydwu urzędów zawarli porozumienie. Cel? Ujawnianie i eliminowanie przypadków naruszenia prawa w związku z przetwarzaniem danych osobowych pacjentów i pracowników aptek. Jak skorzystają na tym pacjenci?


 

Porozumienie między GIF i UODO

W listopadzie wyszło na jaw, że jedna z sieci aptek nagrywa rozmowy pracowników, również te z klientami. Pracownicy apteki byli tego świadomi, lecz klienci już nie. Sprawę ujawnił „Puls Farmacji”. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą naruszeń. Interweniowała także Naczelna Rada Aptekarska.

7 grudnia Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowili zacieśnić współpracę, by przeciwdziałać tego rodzaju zjawiskom.

Porozumienie de facto dotyczy szeroko rozumianej współpracy pomiędzy GIF a UODO, z zachowaniem kompetencji obu organów. Warto podkreślić, że współpraca skupiać się będzie również na edukowaniu przedsiębiorców prowadzących apteki ogólnodostępne w zakresie charakteru i wagi przetwarzanych przez nich danych”. - mówił Marcin Wójtowicz, dyrektor generalny GIF.

Porozumienie ma przyczynić się do lepszej ochrony pacjentów. Pomocne będzie również dla administratorów przetwarzających dane o zdrowiu:

Co istotne, to nie jedyne nieprawidłowości związane z ochroną danych osobowych, z jakimi mają do czynienia apteki. - Biorąc pod uwagę, że przetwarzane są tam dane szczególnej kategorii, czyli dane o zdrowiu pacjentów, to wymagają one szczególnej ochrony i troski. Dlatego niezwykle ważne w takich miejscach jest stworzenie warunków pozwalających adekwatnie reagować, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych i przeciwdziałać naruszeniom".— podkreślił Jakub Groszkowski,  zastępca prezesa UODO. 

Projekt bez nazwy - 2023-12-08T191814.788.png

Hakerzy żądają okupu od ALAB. Nowe informacje o wycieku danych Atak hakerski i wyciek danych Polaków z laboratorium. Rzecznik Praw Pacjenta wkracza do akcji

Jak będzie wyglądała współpraca GIF i UODO?

Instytucje będą przekazywać sobie wzajemnie informacje, co umożliwi szybsze reagowanie w razie złamania prawa. Pojawią się również wspólne narady GIF i UODO dotyczące naruszeń przetwarzania danych osobowych i pracowników aptek. GIF i UODO zaczną też wspólnie działać w celu szerzenia wiedzy z tego zakresu.

Dane medyczne wymagają skuteczniejszej ochrony

W listopadzie cyberprzestępcy zaatakowali laboratorium ALAB, z którego wykradli 44,5 GB danych pacjentów, w tym ich numery PESEL i dane personalne. Wśród danych są również te postrzegane jako wrażliwe. Hakerzy żądają od spółki zapłaty okupu – w przeciwnym wypadku po 31 grudnia do sieci trafią wszystkie wykradzione dane.

Polecane