Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Recepta na które leki traci ważność po 7 dniach? Nie zwlekaj z wizytą w aptece
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.11.2023 11:45

Recepta na które leki traci ważność po 7 dniach? Nie zwlekaj z wizytą w aptece

recepta
canva.com

Każda recepta ma swoją datę ważności. Kiedy mamy najmniej czasu na jej realizację? Jakie zmiany weszły w życie 1 listopada? Odpowiadamy. 

Data ważności recepty

W większość przypadków ważność recepty wynosi 30 dni od dnia jej wystawienia lub od ustalonej daty realizacji - jeśli taka została określona na recepcie. Jeżeli lekarz wpisał datę realizacji - „data realizacji od …”, to ważność recepty liczy się od tego dnia. 

Najmniej czasu mamy na realizację recepty dotyczącej antybiotyków  - jest to siedem dni, dlatego nie należy zwlekać z wizytą w aptece. 

Projekt bez nazwy - 2023-11-02T112858.875.png

Nowe zasady realizacji recept. Co zmieni się od 1 listopada? Zapomniałeś loginu i hasła do Profilu Zaufanego? Podpowiadamy, jak je odzyskać w kilka minut

Zmiany od 1 listopada

1 listopada weszły w życie nowe zasady realizacji niektórych recept. Pacjent, który przyjmuje leki na stałe, może mieć wydane leki na maksymalny okres terapii wynoszący 120 dni, nawet jeśli na recepcie została przepisana większa ilość leku. 

Kolejna realizacja może nastąpić dopiero po 90 dniach. Oznacza to, że kolejną porcję leków na następne 120 dni, można otrzymać po upływie 3 miesięcy od kupienia pierwszej części. 

Jak zrealizować receptę na bezpłatny lek?

Aby zrealizować receptę na bezpłatny lek, muszą zostać spełnione poniższe warunki: 

  • Pacjent jest w wieku powyżej 65 lat lub poniżej 18 lat, co potwierdza numer PESEL.
  • Lek znajduje się na liście "S" lub "DZ", czyli jest objęty 100% refundacją.
  • Lekarz stwierdził u pacjenta chorobę lub dolegliwości, które są wskazaniem do przyjmowania refundowanego leku. 
  • Recepta jest wystawiona przez osobę do tego uprawnioną. 
  • W rubryce "kod uprawnień dodatkowych pacjenta" podany jest skrót "S" lub "DZ".
Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
lek
Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, trudno wskazać porę roku, w której nie odnotowano by nowych zachorowań spowodowanych przez wirusy. Jednak jesień to wciąż sezon, o którym możemy powiedzieć, że był i jest wyjątkowo niebezpieczny. W tym roku prawdopodobnie czekają nas kolejne infekcje spowodowane nie tylko przez koronawirusa ale i wirusy RSV i grypy. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Jak się przygotować na jesienne infekcje?
Czytaj dalej
Zdrowa jesień - sprawdź, co wisi w powietrzu i jak się przed tym uchronić
oczyszczacz powietrza
Złota jesień to również początek sezonu grzewczego i pierwsze informacje o alarmach smogowych. Pomimo licznych protestów naukowców oraz publikacjach w mediach o negatywnym wpływie tego zjawiska na zdrowie, sytuacja od lat nie ulega poprawie. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Pojawiamy się w niechlubnych statystykach dotyczących stężenia benzopirenu nierzadko na pierwszym miejscu. Sytuacja jest naprawdę poważna, a zanieczyszczone powietrze ma wyjątkowo negatywny wpływ na alergików, osoby starsze i dzieci. Z drugiej strony rośnie świadomość Polaków na temat zagrożeń, które są z nim związane. Co możemy zrobić, aby poradzić sobie ze smogiem? I czy to w ogóle możliwe? Przygotowaliśmy zestaw porad, które pomogą wyjść z tych kryzysowych miesięcy obronną ręką.
Czytaj dalej
Polecane