Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy uchyłki jelita grubego są groźne dla zdrowia? Lekarz odpowiada
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.10.2023 13:31

Czy uchyłki jelita grubego są groźne dla zdrowia? Lekarz odpowiada

facet na toalecie
canva.com

Choroba uchyłkowa jelita grubego, inaczej uchyłkowatość jelita grubego zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz większą część społeczeństwa w starszym wieku. U wielu pacjentów nie daje żadnych objawów, jednak może powodować nieprzyjemne dolegliwości i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Co to są uchyłki jelita grubego i skąd się biorą?

Uchyłek jelita grubego to mała przepuklina ściany jelita. Liczba uchyłków waha się od kilku do kilkudziesięciu. 

Wyróżniamy 2 typy uchyłków: 

  • uchyłki rzekome - uwypukleniu ulega błona śluzowa i podśluzowa; występują częściej i głównie lokalizują się po lewej stronie jelita grubego;
  • uchyłki prawdzie - uwypukleniu ulega cała ściana jelita grubego; pojawiają się rzadziej i znajdują się po prawej stronie jelita grubego. 

Chorobę uchyłkową jelita grubego zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Związana jest ona z wiekiem i nieprawidłowymi nawykami Przyjmuje się, że około 60% osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Przyczyny uchyłkowatości jelita grubego: 

  • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso,
  • małe ilości błonnika w diecie,
  • otyłość,
  • niska aktywność fizyczna.
Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę Charakterystyczny objaw raka jelita grubego. Nie czekaj z wizytą u lekarza

Jakie są objawy zapalenia uchyłków jelita grubego?

W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, jednak u części osób pojawia się ból, który najczęściej lokalizuje się w lewym dolnym kwadracie. Mogą towarzyszyć mu wzdęcia oraz zaparcia i biegunki. Jeśli dodatkowo pojawi się gorączka, a w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych zostanie stwierdzony stan zapalny, wówczas mówimy o zapaleniu uchyłków jelita grubego. 

Bezobjawowe uchyłki jelita grubego nie są groźne dla zdrowia, jednak u części osób mogą prowadzić do powikłań zagrażających życiu. Do zapalenia uchyłków dochodzi w momencie, kiedy masa stolca bądź kamienie kałowe spowodują zamknięcie się światła danego uchyłka. Zalegająca treść prowadzi do namnażania się flory jelitowej, czyli bakterii, które zaczynają produkować coraz więcej toksyn i gazów. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia i aktywowany jest stan zapalny.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez tytułu - 2023-04-20T152228.935.png

Jakie mogą być powikłania choroby uchyłkowej jelita grubego?

Część pacjentów doświadcza mikroperforacji uchyłków i wytworzenia się ropnia, co zazwyczaj wymaga interwencji chirurgicznej. U niektórych pacjentów, zwłaszcza u osób starszych może dojść do krwawienia z uchyłka do przewodu pokarmowego. Przewlekłe zapalenie uchyłków niesie ryzyko zwężenia światła jelita i jego niedrożności, a także wytworzenie się przetok, czyli połączeń między sąsiadującymi narządami (głównie przetoki jelitowo-pęcherzowej, jelitowo-pochwowej bądź jelitowo-jelitowej). 

W miarę toczącego się procesu zapalnego może dojść do pęknięcia ściany uchyłka i do zapalenia otrzewnej, co stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia. 

Polecane