Daj to dziecku, a łatwiej będzie mu się uczyć. Ekspert radzi, co włączyć do diety
Wakacje za nami, dzieci wróciły do szkoły. Przed nimi wiele wyzwań, w tym bardzo dużo pracy i nauki. A tu kluczowa jest dobra pamięć i koncentracja. Gdy nie zawodzą, przyswajanie wiedzy idzie jak z płatka.
Funkcje dziecięcego mózgu można wspierać na wiele sposobów. Jednym z nich, wręcz kluczowym, jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Jest kilka takich produktów, które mają tu szczególnie znaczenie. Pediatra wskazuje, co teraz warto podawać dzieciom.
Dieta ma znaczenie, jeśli chodzi o pracę mózgu
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, przekłada się na zdrowie całego naszego organizmu. Dobrze zbilansowana dieta, pełna świeżych warzyw i owoców, wyrobów pełnoziarnistych, chudego mięsa, nabiału i zdrowych tłuszczy, wspiera nasz układ odpornościowy i sprawia, że jesteśmy mniej podatni, chociażby na sezonowe infekcje, ale dba także o nasz układ krwionośny, pokarmowy, a nawet nerwowy.
Sposób odżywiania ma wpływ na pracę naszego mózgu, na funkcje poznawcze, na nastrój, jakość snu, itp. Pamiętajmy, że dotyczy to każdego człowieka, również tego małego. Dzieci właśnie rozpoczęły szkołę i przed nimi wiele miesięcy wytężonej nauki. Czy można coś zrobić, by ta praca szła im sprawnie? By szybko się uczyły, nie miały problemów z zapamiętywaniem ważnych dat i wzorów matematycznych? I, by do nauki podchodziły z entuzjazmem? Tu warto posłuchać lekarza.
Dieta wspierająca pracę mózgu dziecka
Lekarz pediatra, dr Wojciech Feleszko (@ dr_feleszko) wskazuje kilka kluczowych substancji, których spożywanie może pozytywnie wpłynąć na pamięć i koncentrację dziecka. Są to:
-
kwasy tłuszczowe omega-3
– znajdziemy je w rybach, takich jak łosoś czy makrela, a także w orzechach, nasionach chia. Z badań wynika, że omega-3, zwłaszcza DHA, są kluczowe dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka, wspierają procesy poznawcze, pamięć i koncentrację. Mają również wpływ na zdrowie emocjonalne, pomagając w regulacji nastroju i zmniejszając ryzyko zaburzeń takich jak
ADHD
;
-
antyoksydanty
– ich regularne spożywanie poprawia funkcje poznawcze. Chronią one mózg dziecka przed stresem oksydacyjnym, który może uszkadzać komórki nerwowe i hamować ich rozwój. Znajdziemy je w warzywach liściastych – np. szpinaku, czy jarmużu;
-
białko
– jest ono kluczowe, jeśli chodzi o produkcję neurotransmiterów, wpływających zarówno na koncentrację, jak i nastrój dziecka. W jego diecie nie powinno zabraknąć takich produktów, jak indyk, tofu, czy rośliny strączkowe;
-
węglowodany złożone
– pomagają utrzymać stały poziom glukozy we krwi, co jest bardzo istotne dla długotrwałej koncentracji i pamięci, zawierają także moc witamin z grupy B, które dbają o prawidłową pracę układu nerwowego. Pełnoziarniste pieczywo, makarony, ciemny ryż i owies – te produkty są bardzo ważne dla ucznia;
- nawodnienie – lekarz podkreśla, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. "Nawodnienie wpływa na pamięć, koncentrację i ogólne samopoczucie. Staraj się, aby dziecko piło odpowiednią ilość wody każdego dnia, szczególnie w czasie intensywnego wysiłku umysłowego” – pisze.
Doktor Feleszko podkreśla, że w codziennej diecie dziecka nie powinno zabraknąć także:
- orzechów i nasion, bogatych w witaminę E , która ma działanie ochronne dla mózgu,
- kurkuminy – zawartej w kurkumie. Ma ona właściwości przeciwzapalne i może wspierać funkcje poznawcze.
Zrównoważona dieta to klucz do zdrowego rozwoju intelektualnego. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, może przynieść długotrwałe korzyści.
Jak jeszcze można dbać o pamięć i koncentrację dziecka?
By nasza pociecha chętnie i bezproblemowo się uczyła, warto także podziałać na innych polach. Równie ważne, co zdrowe jedzenie są:
-
aktywność fizyczna
– regularny ruch sprawia, że mózg jest dotleniony, a to poprawia jego funkcjonowanie i sprzyja lepszej koncentracji,
-
odpowiednia ilość snu
– sen jest kluczowy dla regeneracji mózgu, utrwalania wspomnień i poprawy zdolności poznawczych. Np. dziecko w wieku 7-10 lat powinno spać ok. 9-11 godzin na dobę,
- ćwiczenia umysłowe – gry logiczne, łamigłówki i czytanie rozwijają pamięć oraz zdolności myślowe, wspierając rozwój intelektualny dziecka.
Zobacz także:
Te produkty będą dobre dla twojego mózgu. Poprawią pamięć i koncentrację
Multitasking jest wyniszczający, ale pracodawcy go od nas oczekują. Jak wpływa na mózg?