Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Ta jedna rzecz poprawi twoją pamięć i zmniejszy ryzyko demencji. Rób ją regularnie, a będziesz zdrowszy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.07.2024 15:17

Ta jedna rzecz poprawi twoją pamięć i zmniejszy ryzyko demencji. Rób ją regularnie, a będziesz zdrowszy

Zdrowy sen
Fot. Frreepic

Czasem wystarczy wprowadzić do naszego życia kilka prostych rzeczy, by poprawić naszą pamięć i stymulować mózg. Neurobiolodzy podkreślają, że zdrowie mózgu jest często pomijanym aspektem naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Jednak jak zaznaczają, jego ochrona może potencjalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji. Neurobiolog i trenerka zdrowia psychicznego Rachelle Summers podzieliła się w mediach społecznościowych zdrowymi nawykami, do których wszystkich zachęca. Jednym z nich jest zdrowy sen.

Zdrowie mózgu jest bardzo ważne

Jak podkreśla Rachelle Summers, zdrowie mózgu jest bardzo ważnym, lecz często pomijanym aspektem naszego ogólnego stanu zdrowia oraz dobrego samopoczucia, a jego ochrona może potencjalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby alzheimera oraz demencji.

Szacuje się, że 6,7 miliona Amerykanów w wieku 65 lat i starszych miało chorobę Alzheimera w 2023 roku - według Alzheimer's Association. Młodsze osoby również są narażone na tę chorobę.  Poza rzeczami, które poprawią stymulację mózgu, jak zajęcia pobudzające pamięć, uważność oraz ćwiczenia, neurolobiolożka wymienia zdrowy sen. Co to oznacza?

Najlepiej spać minimum 7 godzin
Fot. Freepic
Miała zawał w wieku 24 lat. Zignorowała jeden objaw Bolą cię stawy? To może być pierwszy objaw nieuleczalnej choroby

Śpij osiem godzin na dobę

Rada Summers jest taka, by wysypiać się, a jej zalecenia co do ilości snu to od ośmiu do dziesięciu godzin na dobę. Jak sugeruje Centers for Disease Control nad Prevetion, dorośli powinni spać w nocy minimum siedem godzin.

Jak pokazują badania, śpimy za krótko - w ciągu ostatnich 50 lat średnia długość snu spadła z 8,5 godziny do 7. Niestety, jakość naszego nocnego odpoczynku również jest fatalna, gdyż 61 proc. pracowników firm odczuwa niewyspanie i zmęczenie, tuż po przebudzeniu.

Zdrowy sen to jednak taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii, by rozpocząć kolejny dzień. Aby tak się stało, musimy zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim musi być odpowiednio długi i nieprzerwany. Z kolei w trakcie nocnego odpoczynku nasze ciało powinno znajdować się we właściwej pozycji. Warto też kłaść się oraz wstawać zgodnie z rytmem dobowym.

W trakcie snu dochodzi do oczyszczania mózgu i jego regeneracji

Warto pamiętać, że w trakcie snu dochodzi do oczyszczania mózgu oraz jego regeneracji. Gdy niedosypiamy, zwiększamy ryzyko poważnych chorób: cukrzycy, otyłości czy chorób serca. Brak snu zwiększa również ryzyko wystąpienia nowotworów, m.in. piersi, jajników oraz prostaty.

To jeszcze nie wszystko, bo niedobory snu przyczyniają się też do wystąpienia depresji. Brak snu negatywnie odbija się też na naszej skórze: uwidaczniają się wszystkie zmarszczki, wypryski oraz zaczerwienienia. By się wyspać, potrzebujemy od 4 do 6 cykli snu na dobę. Najlepiej jest się budzić pomiędzy cyklami, ponieważ mózg jest najbardziej aktywny, dzięki czemu jesteśmy mniej ospali i mamy więcej energii, by rozpocząć nowy dzień. Wiedząc, że cały cykl trwa 90 minut, najlepiej jest nastawić budzik tak, by długość snu była wielokrotnością 90 minut. Oczywiście koniecznie trzeba również dodać do tego czas potrzebny na zaśnięcie.

Co ważne, najzdrowszą pozycją do spania jest ta na boku, gdyż sprzyja utrzymaniu prostego kręgosłupa i nie generuje ucisku organów wewnętrznych. Takie ułożenie może pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych w celu zmniejszenia chrapania i złagodzenia bezdechu sennego. Z kolei gdy mamy problem ze zgagą, lepiej spać na lewej stronie. Osobom leworęcznym zaleca się z kolei spanie na prawym boku, a praworęcznym na lewym.

Czytaj też:

Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Śpisz krócej niż 7 godzin na dobę? Tyle wystarczy, by narazić się na nowotwór

Spanie w tej pozycji powoduje zmarszczki. Kosmetolog nas zaskoczył!