Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Daltonizm – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Daltonizm – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Daltonizm – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixaby.com

Daltonizm

Daltonizm to upośledzenie prawidłowego widzenia kolorów. To jedna z wad wzroku. Polega ona na zaburzeniu w rozpoznawaniu barwy zielonej i czerwonej oraz żółtej i pomarańczowej.

Najczęściej za daltonizm odpowiada niewłaściwa budowa oka i brak fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie czerwonej barwy. Na skutek zmian chory widzi kolory odwrotnie. Najczęściej zielone przedmioty postrzega jako czerwone i na odwrót.

Daltonizm – przyczyny

Daltonizm to wada wzroku uwarunkowana genetycznie. Dziedziczona jest ona recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości jest znacznie większe u mężczyzn, ponieważ posiadają oni tylko jeden chromosom X w kodzie genetycznym, podczas gdy kobiety posiadają dwa chromosomy X.

Daltonizm może być również wynikiem przejścia choroby dróg wzrokowych lub siatkówki. Większość przypadków zaburzeń percepcji barw to wady dziedziczne, które towarzyszą człowiekowi od urodzenia.

Ludzkie oko posiada trzy rodzaje czopków. Są one uwrażliwione na kolor niebieski, zielony i czerwony. Oko ludzkie widzi daną barwę, gdy czopki oka rejestrują różne ilości tych trzech głównych kolorów. Większość czopków znajduje się w plamce żółtej, która zlokalizowana jest w centralnej części siatkówki.

Daltonizm – objawy

Objawy daltonizmu mogą się różnić w zależności od postaci choroby. Zdarza się, że daltonista rozróżnia wiele kolorów i nawet nie jest świadomy, że widzie je inaczej niż inni ludzie. Niekiedy osoba chora widzi tylko kilka barw, podczas gdy zdrowi rozróżniają ich tysiące. Zdarza się także, że w rzadkich przypadkach daltonista widzi tylko kolor czarny, biały i szary.

Daltonizm – rozpoznanie

Daltonizm rozpoznaje się dzięki specjalistycznym badaniom wzroku z wykorzystaniem barwnych tablic pseudoizochromatycznych. Zdarza się, że czasami trzeba wykonać dodatkowo badanie, znacznie dokładniejsze, do przeprowadzenia którego okulista używa anomaloskopu. Chory badany tym urządzeniem ma za zadanie porównywać dwie barwy.

Daltonizm rozpoznaje się także dzięki różnego rodzaju testom. Jeden z nich wykorzystuje karty z obrazkami złożonymi z kolorowych kropek, które układają się w jakiś kształt (może to być litera lub cyfra). Zadanie pacjenta polega na odczytaniu tych obrazków. Test ten pozwala lekarzowi ocenić, z którymi kolorami chory ma problemy.

W innym teście wykorzystuje się żetony, które chory musi uporządkować według podobieństwa barw. Osoby, które cierpią na zaburzenia rozpoznania barw, nie są w stanie wykonać poprawnie tego zadania.

Tagi:
Polecane