Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Depresja świąteczna - skąd się bierze? Kiedy święta nie cieszą...
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.12.2023 15:01

Depresja świąteczna - skąd się bierze? Kiedy święta nie cieszą...

smutek w święta
canva.com

Choć okres świąteczny kojarzy się ze szczęściem i radością, nie każdy przeżywa ten czas optymistycznie. W okresie świąt u wielu osób pojawia się uczucie smutku, przygnębienia i osamotnienia. Co może być przyczyną stanów depresyjnych w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym? 

Samotność i tęsknota za bliskimi

Święta kojarzą się z radosnymi momentami spędzanymi w gronie najbliższych. Jest to więc szczególnie trudny okres dla osób samotnych. W czasie świąt nasila się uczucie tęsknoty i bólu związanego ze stratą bliskich, którzy zmarli lub z którymi utraciliśmy kontakt. Świąteczna aura zamiast cieszyć, powoduje przytłoczenie i uczucie osamotnienia.

Projekt bez nazwy - 2023-12-22T145910.586.png

Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Nadmiar obowiązków

Nierzadko czujemy presję na przygotowanie idealnych świąt, których obraz jest często wyidealizowany przez media. Stawiamy sobie mnóstwo wyzwań: gotowanie, pieczenie, kupowanie prezentów, dokładne sprzątanie itp., skutkiem czego zaczynamy być przemęczeni, niewyspani i zestresowani. Do tego dochodzą ogromne wydatki, które mogą znacząco obciążać budżet domowy. Wówczas zamiast cieszyć się z nadchodzących świąt, odczuwamy rozdrażnienie i niepokój.

Pamiętajmy, że idealne święta wcale nie muszą „być idealne” jak w reklamie. Nie musimy mieć największej i najbardziej wystrojonej choinki w bloku, stół nie musi być zastawiony 12 potrawami, ciasto możemy kupić – nie musimy go piec, prezenty nie muszą być najdroższe, aby cieszyły, dom nie musi być idealnie czysty, a pierogi idealnie ulepione. Święta mają być dla nas przede wszystkim czasem radości, bliskości z rodziną i odpoczynku. 

Trudne rozmowy przy świątecznym stole

Wielu z nas czuje obawy przed rozmowami z rodziną przy świątecznym stole. Zdarza się, że spotykamy się z przykrymi dla nas komentarzami, radami czy pytaniami typu: „Kiedy sobie kogoś znajdziesz?”, „Już pora na dziecko”, „Zegar biologiczny tyka”, „Może poszukasz lepszej pracy?” W takich sytuacjach warto spróbować stawiać granice i dać grzecznie do zrozumienia, że nie mamy ochoty kontynuować danego tematu.

Polecane