Do niedawna to było nie do pomyślenia. Dziś chętnie korzystamy z tej usługi zakładów pogrzebowych
Śmierć przestaje być tematem tabu. To z pewnością jedna z przyczyn rosnącej popularności tej usługi w zakładach pogrzebowych. A mowa tu o samodzielnym zaplanowaniu swojego pogrzebu. Na czym to polega? Odpowiadamy.
Choć planowanie własnego pogrzebu może dla niektórych brzmieć nieco upiornie, to zdecydowanie nie ma w tym nic złego. Dla wielu osób jest to gwarancja godnego pochówku zgodnie z własną wolą, ale też odciążenie najbliższej rodziny w kwestii finansowej.
Jak zaplanować własny pogrzeb? To coraz popularniejsza usługa zakładów pogrzebowych
Planowanie własnego pogrzebu cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia, a teraz wiele osób odwiedza zakłady pogrzebowe, by wszystko samodzielnie zaplanować.
Z takim klientem, podobnie jak w przypadku wizyty bliskich osoby zmarłej, uzgadniane są takie kwestie jak miejsce ceremonii, miejsce i rodzaj pochówku oraz cała oprawa. Należy wybrać trumnę, kwiaty i muzykę.
- Wielu klientów decyduje się też zadbać o kwestie finansowe, by jak najbardziej odciążyć bliskich. Jest to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku funeralnym, ale coraz więcej osób poszukuje jej w lokalnych domach pogrzebowych – poinformowała na łamach portalu kulturapogrzebu.pl Agnes Tołoczmańska, tanatokosmetolożka i autorka bloga "Agnes zza grobu".
Ile kosztuje pogrzeb w 2024 roku? Tanio nie jest
Kwota zasiłku pogrzebowego to 4 tys. złotych. To jednak tylko kropla w morzu wydatków. Zakup trumny wiąże się z wydatkiem od 1,5 tys. złotych. Należy zadbać jeszcze o kwiaty – duży wieniec to koszt od 500 zł. Usługi zakładu pogrzebowego wynoszą od 4-5 tys. złotych (w zależności od wybranych usług).
Opłaty za ceremonię i przygotowanie miejsca na cmentarzu (jeśli już je mamy) to koszt ponad 3 tys. złotych. Nabycie miejsca na cmentarzu to koszt od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy – w zależności od miasta. Organizacja stypy w lokalu to koszt od 70 zł za osobę. Prosty nagrobek z granitu to koszt ok. 4 tys. złotych. Za marmurowy trzeba zapłacić więcej – około 10 tys. złotych.
Jakie dokumenty warto przygotować przed śmiercią?
Pełnomocnictwa to dokumenty, dzięki którym wyznaczamy osobę lub osoby, które będą działać w naszym imieniu i podejmować decyzje, gdy sami już nie będziemy w stanie tego zrobić. Warto przygotować pełnomocnictwo do spraw zdrowotnych oraz finansowych. Ważny jest testament, w którym określamy własną wolę co do rozdzielenia majątku po śmierci. Przygotowanie tych dokumentów pozwoli również uniknąć konfliktów rodzinnych, ale i ochronić interesy finansowe.
Czy strach przed śmiercią jest normalny?
Dr Maria Jankowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie w artykule “Psychologiczne aspekty postaw wobec śmierci” wyróżniła ujęcia dotyczące obaw przed śmiercią, przytaczająć słowa R. Kasttenbauma i R. Aisenberga. Ich zdaniem możemy wyróżnić kilka elementów strachu przed śmiercią. Są to: strach przed umieraniem, przed dalszym losem oraz lęk przed zapomnieniem, które każdorazowo wiążą się albo z własną albo z cudzą śmiercią.
Obawy przed śmiercią istnieją od zawsze. To zwyczajny mechanizm obronny. Warto jednak zadbać o to, by minimalizować strach. W tym celu warto naprawić więzy rodzinne i przyjacielskie, zrezygnować z odkładania ważnych rzeczy na później, a jeśli czujemy taką potrzebę - zadbać o pogłębienie wiary. Pomocne będzie też uporządkowanie spraw finansowych, które jest gwarancją, że po śmierci wszystko będzie zgodne z naszą wolą. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zmniejszyć obaw przed odejściem, warto poszukać pomocy u specjalisty.
Zobacz też:
Jak powinna wyglądać dieta przy SIBO? Dietetyczka: Często kluczowe są ilości, a nie sam produkt
W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
Wzrost zachorowań na raka głowy i szyi. Pierwsze objawy można przeoczyć bardzo łatwo