Śmierć bliskiej osoby to zawsze ciężkie przeżycie dla rodziny. Często zastanawiamy się, co się dzieje z ciałem, gdy zostanie przewiezione do prosektorium. To miejsce wzbudza przeważnie przykre uczucia – kojarzy się z zimnem, izolacją, jest trochę przerażające.Ale właśnie tam ciała przygotowywane są do pogrzebu. Zajmują się tym specjalne firmy. Pracownica jednej z nich opowiada na TikToku, jak wygląda taka procedura.
Rodzina zmarłego Tomasza Jakubiaka właśnie ogłosiła datę pogrzebu. To jednak nie termin ceremonii wzbudził największe emocje. Bliscy kucharza wystosowali nietypową prośbę do fanów i uczestników uroczystości — takiej wiadomości nikt się nie spodziewał. Czego dokładnie dotyczy apel? Szczegóły mogą zaskoczyć.
Trwa pogrzeb papieża Franciszka. Zgromadzony na placu tłum śledzi każdy ruch pochodu. To już ostatnie chwile, kiedy można zobaczyć trumnę z ciałem Ojca Świętego. Jeden szczegół zwraca uwagę. To naprawdę takie ważne?
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń życiowych – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wielu opiekunów w takiej sytuacji zachodzi w głowę, czy pogrzeb to odpowiednia uroczystość dla dziecka. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale warto zapoznać się z medycznym i psychologicznym punktem widzenia tej sytuacji.
W piątkowy wieczór w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyła się ceremonia zamknięcia trumny papieża Franciszka. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 20 i była jednym z ostatnich etapów pożegnania Ojca Świętego, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku. W trakcie ceremonii w trumnie papieża umieszczono specjalny dokument.
Papież odszedł w Wielki Poniedziałek o 7:35. Ta wieść szybko obiegła cały świat, a wierzący zalali się łzami. Niedługo później ciało Ojca Świętego zostało wystawione na widok publiczny, aby wszyscy mogli pożegnać się z jego posługą. Wielu zachodzi jednak w głowę, jak udało się utrzymać ciało w tak dobrym stanie przez tyle dni? Oto odpowiedź!
Otwarta trumna z ciałem papieża Franciszka jest wystawiona w bazylice św. Piotra - nie została ona zamknięta, aby wierni mogli go pożegnać. Jednak nie wszyscy potrafią zachować się godnie w takim momencie i uczcić pamięć zmarłego. Wiele osób zachowuje się karygodnie przy trumnie, bynajmniej nie z rozpaczy, a z chęci uzyskania pamiątki. Takie zachowania są już mocno poza granicą dobrego smaku.
W Watykanie tysiące wiernych ustawia się w gigantycznych kolejkach, by pożegnać papieża Franciszka. Trumna z jego ciałem została wystawiona w Bazylice św. Piotra. Ze względu na ogromne zainteresowanie przedłużono nawet godziny otwarcia świątyni, by każdy mógł oddać ostatni hołd Ojcu Świętemu.
Śmierć papieża uruchamia ustalone przed laty procedury. Niektóre tradycje sięgają nawet starożytnego Rzymu. Papież Franciszek ma jednak własne zdanie w pewnych kwestiach i chce zmienić kilka zasad. Jak będzie wyglądał jego pochówek? Odpowiadamy.
Śmierć przestaje być tematem tabu. To z pewnością jedna z przyczyn rosnącej popularności tej usługi w zakładach pogrzebowych. A mowa tu o samodzielnym zaplanowaniu swojego pogrzebu. Na czym to polega? Odpowiadamy.Choć planowanie własnego pogrzebu może dla niektórych brzmieć nieco upiornie, to zdecydowanie nie ma w tym nic złego. Dla wielu osób jest to gwarancja godnego pochówku zgodnie z własną wolą, ale też odciążenie najbliższej rodziny w kwestii finansowej.
Tego nie spodziewali się rodzice noworodka, którzy zapłakani przyszli na cmentarz, aby pożegnać swoje dziecko. Dziewczynka nagle “ożyła”. Jak to możliwe i czy taka sytuacja może spotkać każdego? Wyjaśniamy.Dziewczynka była wcześniakiem. Urodziła się w 32. tygodniu ciąży, a więc 6-9 tygodni za wcześnie. Ponieważ nie dawała oznak życia, lekarze uznali ją za zmarłą, jednak podczas pogrzebu okazało się, że byli w błędzie. Dziewczynka "ożyła" kiedy ksiądz pokropił ją wodą święconą. Rodzice dziecka uważają, że to cud, ale lekarze są innego zdania. Za tę sytuację ma odpowiadać katalepsja.